O Víně

29.05.2017 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.05.2017 07:00

Frühlingserwachen am Wagram 2017

První květnový víkend je ve vinařské podoblasti Wagram tradičně vyhrazen vinařské akci Frühlingserwachen am Wagram, tudíž se v dnešní reportáži za ní v krátkosti ohlédneme.

Vinařská akce Frühlingserwachen am Wagram 2017 se tradičně konala první květnový víkend, který v v letošním roce připadl na 06.-07. května 2017 (sobota-neděle), kdy se brány jednotlivých vinařství napříč vinařskou podoblastí Wagram otevřely pro návštěvníky vždy od 10 do 18 hodin, avšak některá vinařství měla otevřeno už i v pátek 05. května 2017 od 17 hodin a jiná pro změnu měla o víkendu otevřeno třeba až od 11 či 13 hodin, tudíž bez konkrétního seznamu vinařství se občas jedná trochu o loterii. Z hlediska ceny vládne na této vinařské akci trochu chaos, pakliže navštívíte vinařství, jež jsou členy sdružení Österreichische Traditionsweingüter (ÖTW), pak je nutné uhradit poplatek 25 €, jelikož zároveň s touto akcí probíhá vinařská akce i všech vinařství tohoto sdružení zvaná Tour de Vin a tato částka Vám umožní ochutnat vína u všech jeho členů ve vinařských podoblastech Kamptal, Kremstal, Traisental a Wagram, další skupinu tvoří vinařství, kde mají poplatky individuální, např. 5 € za ochutnávku, no a do třetice jsou vinařství, kde je ochutnávka zdarma, aneb zde by bylo určitě vhodné zapracovat na nějakém cenovém sjednocení. V předvečer této vinařské akce, tj. 5 května 2017 od 19 hodin, pak proběhla na zámku Juliusburg ve Stetteldorfu am Wagram slavnost zvaná Wagram Open, kde byl vstup zpoplatněn částkou 15 € a kde bylo možné ochutnat vítězná vína soutěže Wagram Wein Trophy 2017, tato vína však bylo možné ochutnat i po celý víkend v oblastní vinotéce Weritas, jež se nachází v Kirchbergu am Wagram. Ostatně návštěvu této vinotéky mohu jen doporučit, dá se říci, že tu naleznete určitě největší výběr vín z vinařské podoblasti Wagram v celém Rakousku, od těch základních až po velmi zajímavá vína, navíc za poměrně sympatické ceny.

Během této vinařské akce otevřelo tedy své brány rovných 100 vinařství v celkem 29 vinařských obcích vinařské podoblasti Wagram, konkrétně šlo o tyto vinařské obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané vinařské obci): Absdorf (1), Fels am Wagram (11), Gösing am Wagram (4), Thürnthal (2), Grafenwörth (3), Feuersbrunn (10), Jettsdorf (2), Seebarn am Wagram (3), Großriedenthal (9), Neudegg (3), Ottenthal (6), Großweikersdorf (1), Baumgarten am Wagram (2), Großwiesendorf (3), Kleinwiesendorf (1), Ruppersthal (1), Tiefenthal (2), Engelmannsbrunn (7), Mallon (2), Mitterstockstall (4), Neustift am Felde (1), Oberstockstall (3), Unterstockstall (3), Sachsendorf (1), Königsbrunn am Wagram (6), Bierbaum am Kleebühel (2), Zaußenberg (2), Stetteldorf am Wagram (3), Starnwörth (2), což v podstatě znamená, že všechna trochu významnější vinařství v rámci této vinařské podoblasti (tedy v její největší části, tj. mimo Klosterneuburgu a Tullnerfeldu) měla během prvního květnového víkendu otevřeno. Já jsem v letošním roce navštívil pouze 3 tamní vinařství, protože většinu času jsem pobýval spíše v sousedních vinařských podoblastech a vinařskou podoblast Wagram jsem vzal spíše jen, jak zbyl čas, avšak určitě se letos ještě k vínům z této zajímavé vinařské podoblasti dostanu. Mapu viničních tratí pro vinařskou podoblast Wagram si pro lepší orientaci můžete bezplatně stáhnout z webových stránek Österreich Wein Marketing (ÖWM) pod tímto odkazem. Jedná se o jednu z těch podrobnějších map vinařských podoblastí, avšak ani tak tam zdaleka nenaleznete všechny viniční tratě, namátkou tam chybí např. viniční tratě Anzenthal, Fuchsberg, Ritzenthal, Trausatz, Zeiselgraben, ad. Nutno však říci, že i ve vinařské podoblasti Wagram došlo nedávno k reklasifikaci viničních tratí a to poměrně velmi razantní, kdy některé i slavné viniční tratě již oficiálně neexistují, neb došlo k jejich sloučení s jinými tratěmi, místy naproti tomu došlo k rozdrobení, někde k upřesnění názvu, aneb změn je velmi mnoho a musím říci, že se ne se všemi úplně ztotožňuji, ale když se podívám na jednotlivá vína ve Wagramu, tak mnozí vinaři se s novou klasifikací zatím také nějak neztotožňují a používají i starší výrazy, tak nastává trochu chaotická situace. Krásný příkladem je jedna z nejlepších viniční tratí vinařské podoblasti Wagram dříve zvaná Schafberg, která byla sloučena s viničními tratěmi Floss a Schafflerberg a název se zcela nepochopitelně změnil na Schafflerberg, přičemž pod tímto názvem viniční tratě byly až dosud k dispozici pouze základní vína a rázem jsou pod tímto názvem jedny z nejlepších. Každopádně kompletní mapu viničních tratí vinařské podoblasti Wagram podle nového schématu můžete shlédnout na mapovém serveru spolkové země Niederösterreich pod tímto odkazem.

Vinařskou podoblast Wagram jde rozdělit vlastně na tři pomyslné části, první se nachází severně od Dunaje na vyvýšené plošině stejné názvu, zhruba od spojnic obcí Feuersbrunn a Stetteldorf am Wagram na sever, v této části se nachází takřka všechna významná vinařství této vinařské podoblasti, druhá část se nachází jižně od Dunaje a tvoří jí ostrůvkovitě rozeseté vinice v lokalitě Tullnerfeld, kde se nachází pouze menší rodinná vinařství, třetí částí je pak okolí města Klosterneuburg, jejíž zařazení do vinařské podoblasti Wagram je spíše taková z nouze ctnost a vlastně se tamní vína jako vína z Wagramu prezentují jen velmi málokdy, jenže prostě není možné tuto část zařadit jinam. Celkem v této vinařské podoblasti nalezneme cca 2452 ha vinic, přičemž bílé odrůdy zabírají cca 1910 ha (78 %) a modré odrůdy pak zabírají cca 542 ha (22 %). Z pěstovaných odrůd převládá Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) se zastoupením cca 48 %, dále pak Zweigelt (Zweigeltrebe) se zastoupením cca 14 %, Müller Thurgau se zastoupením cca 8 %, Gemischter Satz (smíšená výsadba vícero odrůd) se zastoupením cca 5 % či Riesling (Ryzlink rýnský) se zastoupením cca 4 %. Poměrně velký boom zažívá v této vinařské podoblasti pak autochtonní odrůda Roter Veltliner (Veltlínské červené), jejíž výsadby pomalu, ale jistě rostou a musím říci, že především díky této odrůdě a zajímavým vínům z odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) je tato vinařská podoblast čím dál zajímavější. Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi jsou např. Baumgarten am Wagram, Fels am Wagram, Feuersbrunn, Gösing am Wagram, Großriedenthal, Großweikersdorf, Kirchberg am Wagram, Klosterneuburg, Königsbrunn am Wagram, Mitterstockstall, Neudegg, Oberstockstall, Ottenthal, Ruppersthal, Stetteldorf am Wagram či Unterstockstall.

I ve vinařské podoblasti Wagram se ročník 2016 velmi vyvedl a vzhledem k zajímavému poměru cena/kvalita, díky němuž jsou vinaři z Wagramu velmi známí, se určitě vyplatí tuto opomíjenou oblast navštívit, já tedy dnes stěží můžu doporučit nějaké vinařství, protože upřímně řečeno jsem navštívil zrovna 3 vinařství, jež patří k tomu nejzajímavějším ve vinařské podoblasti Wagram a u jejich návštěvy snad nelze ani udělat chybu, bohužel do vícero vinařství mě už čas nepustil, avšak věřte tomu, že nejenom níže uvedená tři vinařství stojí za návštěvu, ten seznam by byl poměrně dlouhý, avšak přesto zkusím alespoň pár jmen doporučit (v závorce je vždy vinařská obec, kde se dané vinařství nachází), takže např. Weingut Fam. Bauer (Großriedenthal), Weingut Josef Bauer (Feuersbrunn), Weingut Stefan Bauer (Königsbrunn am Wagram), Weingut Wolfgang Benedikt (Mallon), Weinhof Gerhard Ehn (Engelmannsbrunn), Weingut Josef Fritz (Zaußenberg am Wagram), Weingut Fam. Leth (Fels am Wagram), Weingut Franz Sauerstingl (Thürnthal), Weingut Fam. Schuster (Großriedenthal) či Weingut Gerald Waltner (Engelmannsbrunn), avšak i jiná vinařství jsou velmi zajímavá a musím říci, že občas mě doslova překvapí i pro mě poměrně neznámé vinařství velmi zajímavým vínem.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, tudíž v případě Vašeho zájmu o nějaké doplňující informace mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu v záhlaví a v nejbližším možném termínu Vám požadované informace zkusím zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak jsem je navštívil a vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wagram, přičemž všechny jsou z mého bohatého archivu, neb jsem během této vinařské akce neměl příliš času fotografovat a počasí také úplně fotografování nepřálo. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku. A nyní již tedy samotné stručné hodnocení:

Weingut Gregor Nimmervoll, Steingassl 30, A-3470 Engelmannsbrunn
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Schafflerberg (GV, tr, 13.50 €)
91 bodů - Weißburgunder 2016 Mittersteig (WB, tr, 12.50 €)
91 bodů - Traminer 2015 Fuchsberg (GelTR, tr, 9.90 €)
90 bodů - Riesling 2016 Wagramschotter (RI, tr, 10.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Wagramlöss (GV, tr, 9.50 €)
90 bodů - Traminer 2016 Wagramlöss (GelTR/RotTR/GewTR, tr, 10.50 €)
88 bodů - Weißburgunder 2016 Wagramlöss (WB, tr, 9.50 €)
87 bodů - Nimm Weiß 2016 (GemS, tr, 6.50 €)
86 bodů - Nimm Veltliner 2016 (GV, tr, 6.90 €)

Weingut Bernhard Ecker-Eckhof, Mitterstockstall 25, A-3470 Kirchberg am Wagram
93 bodů - Roter Veltliner 2016 Steinberg (RV, tr, 16.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Mordthal (GV, tr, 16.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Schlossberg (GV, tr, 9.00 €)
90 bodů - Roter Veltliner 2016 Wagram (RV, tr, 8.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2016 Schlossberg (WB, tr, 9.50 €
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinberg (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 vom Stokstal (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Riesling 2016 (RI, tr, 9.00 €)
87 bodů - Frühroter Veltliner 2016 (FV, tr, 7.00 €)
87 bodů - Sauvignon Blanc 2016 (SB, tr, 8.00 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 (GM, tr, 8.00 €)

Weingut Gerhard & Robert Direder, Mitterstockstall 1a, A-3470 Kirchberg am Wagram
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Alte Rebe Reserve (GV, tr, 20.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Schlossberg Reserve (GV, tr, 11.50 €)
91 bodů - Weißburgunder 2015 Reserve (WB, tr, 11.50 €)
90 bodů - Roter Veltliner 2016 Mordthal (RV, tr, 8.70 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Schlossberg (GV, tr, 8.70 €)
89 bodů - Riesling 2016 Schlossberg (RI, tr, 8.70 €)
88 bodů - Sauvignon Blanc 2016 (SB, tr, 8.70 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Donatus (GV, tr, 6.00 €)
86 bodů - LösSecco 2016 Frizzante (MT/GV/FV, lb, 7.00 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, posledním údajem je cena za láhev o objemu 0,75 l, pokud není uvedeno jinak): FV = Frühroter Veltliner (Veltlínské červené rané), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GelTR = Tramín žlutý (Gelber Traminer), GewTR = Tramín kořenný (Gewürztraminer), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), MT = Müller-Thurgau (Rivaner), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RotTR = Tramín červený (Roter Traminer), RV = Veltlínské červené (Roter Veltliner), SB = Sauvignon Blanc, WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4120x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5