O Víně

25.05.2017 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.05.2017 07:00

Wachauer Weinfrühling 2017

Počátek května tradičně trávím ve vinařské podoblasti Wachau, tentokráte při příležitosti letošního ročníku vinařské akce Wachauer Weinfrühling 2017, tudíž se v dnešní reportáži za touto vinařskou akcí ohlédneme.

Vinařská akce Wachauer Weinfrühling 2017, jež je největší vinařskou akcí v rámci vinařské podoblasti Wachau, se letos konala v termínu 06.-07. května 2017 (sobota-neděle), kdy bylo možné navštívit takřka všechna zajímavá vinařství v této vinařské podoblasti, jejichž brány byly otevřeny vždy od 10 do 18 hodin. Tato vinařská akce byla i letos zpoplatněna částkou 20 €, jež bylo potřeba uhradit v prvním navštíveném vinařství, za tuto částku návštěvník získal možnost ochutnat veškerá nabízená vína ve všech zúčastnivších vinařství, rovněž zůstala zachována možnost využít i bezplatnou pravidelnou autobusovou dopravu Wachauer Linien, jež jezdí po obou březích Dunaje (v hodinovém či dvouhodinovém intervalu) a dále bylo možné využít i bezplatnou dopravu přívozy přes Dunaj, což je ideální pro návštěvníky jednotlivých vinařství na obou březích. V sobotu večer (od 18 hodin) se pak na zámku v městečku Spitz konala tradiční akce zvaná Steinfeder-Night, přičemž tato akce byla zpoplatněna částkou 20 €, pro návštěvníky, jež se zúčastnily a uhradily vstupní poplatek za sobotní ochutnávku v jednotlivých vinařstvích, pak byla tato částka snížena na 15 €.

Vinařská podoblast Wachau leží ve stejnojmenném údolí Dunaje zhruba mezi městy Krems a Melk, navíc zahrnuje ještě boční údolí zvané Spitzer Graben, celkem zde nalezneme cca 1344 ha vinic, přičemž bílé odrůdy zabírají cca 1227 ha (91 %) a modré odrůdy pak zabírají cca 117 ha (9 %). Z pěstovaných odrůd převládá Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) se zastoupením cca 53 %, dále pak Riesling (Ryzlink rýnský) se zastoupením cca 16 %, Zweigelt (Zweigeltrebe) se zastoupením cca 7 %, Müller Thurgau se zastoupením cca 6 % či Neuburger (Neuburské) se zastoupením cca 4 %. Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi jsou např. Unterloiben, Oberloiben, Dürnstein, Weißenkirchen in der Wachau, Joching, Wösendorf in der Wachau, St. Michael in der Wachau, Spitz, Gut am Steg, Vießling, Elsarn am Jauerling, Schwallenbach, Willendorf in der Wachau, St. Johann, Oberarnsdorf, Hofarnsdorf, Mitterarnsdorf, Bacharnsdorf, Rührsdorf, Rossatz, Rossatzbach, Unterbergern, Hundsheim, Mauternbach či Mautern.

V rámci letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 103 místních vinařství, jež se nacházela v mnoha obcích vinařské podoblasti Wachau po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o tyto obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství): Dürnstein (3), Gut am Steg (2), Hundsheim (2), Joching (7), Mautern (2), Mauternbach (2), Mitterarnsdorf (6), Oberarnsdorf (3), Oberloiben (6), Rossatz (4), Rossatzbach (2), Rührsdorf (5), Schwallenbach (1), Spitz (18), St. Michael in der Wachau (2), Unterloiben (8), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (16) a Wösendorf in der Wachau (12).

Kromě místních vinařství bylo možné během letošního ročníku ochutnat i vína od 19 švýcarských vinařství, jež hostovala u jednotlivých vinařství napříč celou vinařskou podoblastí, jež se sice prezentovala i velmi zajímavými víny, leč nutno říci, že poměr cena/kvalita není zrovna u švýcarských vín příliš přívětivý, kdy ceny jsou mnohdy opravdu velmi nadsazené. Konkrétně bylo ochutnat švýcarská vína v těchto obcích (v závorce je uveden počet německých vinařství v dané obci): Dürnstein (1), Joching (2), Mautern (1), Oberloiben (1), Spitz (6), Unterloiben (3), Vießling (1), Weißenkirchen in der Wachau (2) a Wösendorf in der Wachau (2).

Mapu viničních tratí pro tuto vinařskou podoblast si můžete bezplatně stáhnout z webových stránek vinařského sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pod tímto odkazem, nutno uznat, že se jedná o jednu z nejpodrobnějších map viničních tratí v celém Rakousku, navíc i občasně aktualizovanou, jen je škoda, že není takových map viničních tratí v rámci Rakouska vícero. Další zajímavou možností, jak objevovat jednotlivé viniční tratě je aplikace MyWachau, tu naleznete pod tímto odkazem a nabízí seznam drtivé většiny viničních tratí vinařské podoblasti Wachau s údaji, jakými jsou počet slunečních hodin, velikost v ha, sklonitost, nadmořskou výšku, půdní profil či seznam vinařství, která z jednotlivých vinic produkují vína, avšak bohužel ten je místy neúplný či dokonce i špatný, ale věřím, že se to v průběhu času vylepší, přeci jenom nepatrné opravy tam již jsou znát. Např. viniční trať Tausendeimerberg ve Spitzu naleznete pod tímto odkazem.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je, vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pro bílá a růžová suchá vína:

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha vinařstvích stává kategorie Federspiel,.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde zřejmě o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii nabízí takřka všechna vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivaci, avšak i jako mladá vína mají svojí nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaké víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a často rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Po tradičním úvodu je čas se ohlédnout za jednotlivými vinařstvími a víny, jež jsem letos navštívil a ochutnal, přičemž v letošním ročníku jsem měl bohužel méně času než v minulých letech, jelikož jsem se vyskytoval v daném období i ve vinařské podoblasti Wagram, a tak jsem navštívil pouze 19 tamních vinařství, konkrétně ve vinařských obcích Weißenkirchen in der Wachau, Joching, Wösendorf in der Wachau, St. Michael in der Wachau, Oberloiben, Gut am Steg a Spitz, navíc tedy ještě přikládám hodnocení vín vinařství Weingut Marillenhof Fam. Bergkirchner z vinařské obce Mitterarnsdorf, jež leží na jižním břehu Dunaje a kde jsem již v pátek před vinařskou akcí absolvoval spontánní a nutno říci, že velmi zajímavou ochutnávku s novým jménem na vinařské mapě Wachau, tj. s Martinem Bergkirchnerem, jež mimochodem pracuje zároveň i ve slavném vinařství Weingut Emmerich Knoll. Nutno říci, že pravý břeh Wachau je poměrně neprávem opomíjen, o čemž mě přesvědčila i vína tohoto nového vinařství, kdy především vína z viniční trati Poigen byla velmi zajímavá a navíc stále se sympatickou cenou, toto vinařství se určitě vyplatí do budoucna sledovat.

Já jsem se tradičně během ochutnávek věnoval především vínům zatříděných v jakostních kategoriích Federspiel a Smaragd, jelikož prvně jmenovaná kategorie poskytuje zajímavá vína s přiměřenou cenou a druhá jmenovaná pak mnohdy opravdu skvělá vína, avšak přeci jenom velmi často je tu kvalita vyvážená až příliš velkou cenou, o jejichž adekvátnosti se dá u některých vinařství velmi pochybovat, avšak i tady platí přímá úměra, že čím známější je vinařství, tím je cenová hladina vín vyšší.

Špičku letošního ročníku představovala tradiční směsice vinařství, z nichž musím vyzvednout mnou velmi oblíbenou trojici, Weingut Karl Holzapfel (Joching), Weingut Fam. Schmelz (Joching) a Weingut Johann Donabaum (Spitz), jež prezentovala opravdovou špičku bílých rakouských vín, avšak upřímně řešeno nic jiného jsem ani nečekal, tady prostě negativní překvapení nehrozí, naopak vždy odcházím velmi spokojen. Z mých oblíbených „tajných" tipů bych si letos dovedl opět trochu vyzvednout vinařství Weingut Andreas & Martina Gattinger (Weißenkirchen in der Wachau), jimž se i letošní ročník velmi povedl, ostatně jako v posledních letech takřka každý, podobně jako ve vinařství Weingut Friedrich Rixinger (Gut am Steg), vyloženě příjemně překvapen jsem pak byl ve vinařství Weingut Paul Stierschneider (Oberloiben), kde oproti loňskému ročníku se šlo kvalitativně o stupeň výše a nebude to jenom novými etiketami. Tradičním tipem je pak i další z mých oblíbených vinařství Weingut Franz Pichler (Wösendorf in der Wachau), kde jsou však ceny v poslední době přeci jenom o něco vyšší, než u předchozích třech tipů.

Z hlediska skvělého poměru cena/kvalita bych vyzdvihnul především tato vinařství: Weingut Wolfgang Hofstätter (Spitz), Weingut Erich & Arnold Bayer (St. Michael in der Wachau) či Weingut Alfred Schwaiger (Wösendorf in der Wachau), jež se všechny prezentují velmi zajímavými víny za velmi sympatické ceny, alespoň z hlediska cenové politiky ve Wachau. Pro milovníky „oranžových" vín je pak tradičně nutná návštěva vinařství Weingut Erich Machherndl (Wösendorf in der Wachau), kde se s těmito víny v posledních letech poměrně zajímavě experimentuje. Každopádně ročník 2016 e ve Wachau velmi povedl a osobně ho řadím snad i před velmi povedený ročník 2015, jelikož minimálně z hlediska kyselin je zajímavější.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, tudíž v případě Vašeho zájmu o nějaké doplňující informace mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu v záhlaví a v nejbližším možném termínu Vám požadované informace zkusím zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak jsem je navštívil a vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž většina fotek je z mého bohatého archivu, avšak část je i z letošního roku, neb jsem během této vinařské akce neměl příliš času fotografovat a počasí není na fotografování vždy zrovna ideální. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku. A nyní již tedy samotné stručné hodnocení:

Weingut Marillenhof Fam. Bergkirchner, Mitterarnsdorf 1, A-3621 Mitterarnsdorf
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Poigen (GV, tr, 12.80 €)
90 bodů - Riesling 2016 N° 5 Poigen (RI, tr, 9.30 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Scheibenthal (GV, tr, 8.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Poigen (GV, tr, 7.80 €)
87 bodů - Zweigelt 2016 Rosé Hoferthal (ZW, tr, 6.30 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 Hoferthal (GM, tr, 7.40 €)

Weingut Andreas & Martina Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Steinriegl (RI, tr, 19.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Weitenberg (GV, tr, 17.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2016 Smaragd Hinter der Burg (CH, tr, 15.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Terrassen (RI, tr, 9.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Weitenberg (GV, tr, 10.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Terrassen (GV, tr, 9.30 €)
88 bodů - Muskateller 2016 Federspiel (GM/MO, tr, 10.00 €)

Weingut Herbert & Heidi Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
91 bodů - Riesling 2016 Smaragd Steinriegl (RI, tr, 11.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Achleiten Alte Reben (GV, tr, 10.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Federspiel Liebenberg (RI, tr, 7.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Weitenberg (GV, tr, 7.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Vorderseiber (GV, tr, 6.50 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2016 (GM, tr, 7.50 €)

Weingut Fam. Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
94 bodů - Riesling 2016 Smaragd Best Of (RI, tr, 26.00 €)
94 bodů - Riesling 2016 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr, 22.00 €)
94 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Best Of (GV, tr, 23.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Steinertal (GV, tr, 20.00 €)
93 bodů - Riesling 2016 Smaragd Steinriegl (RI, tr, 21.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Pichl Point (GV, tr, 18.50 €)
92 bodů - Weißburgunder 2016 Smaragd Postaller (WB, tr, 18.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Loibenberg (GV, tr, 18.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Pichl Point (GV, tr, 9.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Klaus (GV, tr, 9.50 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Stein am Rain (RI, tr, 10.70 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel TOM (GV, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Steinwand (GV, tr, 9.30 €)

Weingut Karl Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
94 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Achleiten (GV, tr, 26.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Achleiten (GV, tr, 26.00 €)
93 bodů - Riesling 2015 Smaragd Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
93 bodů - Riesling 2016 Smaragd Vorderseiber (RI, tr, 26.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kollmitz (GV, tr, 19.50 €)
92 bodů - Weißburgunder 2012 Hippolyt (WB, tr, 28.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2011 Hippolyt (GV, tr, 28.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Achleiten (GV, tr, 13.30 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Zehenthof (RI, tr, 13.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Zehenthof (GV, tr, 11.30 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinfeder (GV, tr, 8.80 €)

Weingut Erich Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd for friends only (GV, tr, 48.00 € za 1,5 l)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kollmitz (GV, tr, 18.50 €)
91 bodů - Grauburgunder 2015 Maischevergoren (PG, tr, 38.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Smaragd Kollmütz (RI, tr, 18.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Bachsatz (GV, tr, 11.50 €)
90 bodů - Weißburgunder 2016 Smaragd Kollmitz (WB, tr, 15.00 €)
89 bodů - Frühroter Veltliner 2015 Maischevergoren & Unfiltriert (FV, tr, 15.00 €)
89 bodů - Grauburgunder 2016 Smaragd Postolern (PG, tr, 15.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Seelenkräutel (GV, tr, 14.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Hochrain (GV, tr, 8.50 €)
88 bodů - Riesling 2016 Federspiel Mitz&Mütz (RI, tr, 11.50 €)
86 bodů - Rosé 2015 Federspiel (ZW/SY, tr, 8.50 €)

Weingut Franz Pichler, Hauptstraße 68, A-3610 Wösendorf in der Wachau
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Wösendorfer Kollmütz (GV, tr, 36.00 €)
93 bodů - Riesling 2016 Smaragd Harzenleiten (RI, tr, 25.00 €)
92 bodů - Riesling 2016 Smaragd Kollmitz (RI, tr, 22.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Hochrain (GV, tr, 19.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2015 Smaragd Gaisberg (WB, tr, 18.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Bachgarten (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd Terrassen (CH, tr, 18.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Federspiel Terrassen (RI, tr, 13.00 €)

Weingut Alfred Schwaiger, Marktplatz 22, A-3610 Wösendorf in der Wachau
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Sophie (GV, tr, 15.00 €)
91 bodů - Riesling 2016 Smaragd Kollmütz (RI, tr, 11.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Bachsatz (GV, tr, 10.50 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2016 Smaragd Angern (GM, tr, 12.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Hochrain (GV, tr, 9.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Marienfeld (GV, tr, 7.30 €)
89 bodů - Weißburgunder 2016 Smaragd Railas (WB, tr, 9.30 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Kollmütz (GV, tr, 7.30 €)
88 bodů - Riesling 2016 Federspiel Kollmütz (RI, tr, 7.30 €)
87 bodů - Frühroter Veltliner 2016 Steinfeder Point (FV, tr, 6.50 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2016 Federspiel (GM, tr, 7.30 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinfeder Silberknollen (GV, tr, 6.50 €)

Weingut Fam. Eigl, Winklgasse 42, A-3610 Wösendorf in der Wachau
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Stein am Rain (GV, tr, 10.50 €)
89 bodů - Riesling 2016 Smaragd Jochinger Berg (RI, tr, 12.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Pichl Point (GV, tr, 8.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2016 Smaragd Pichl Point (CH, tr, 9.80 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Kollmütz (GV, tr, 7.80 €)
85 bodů - Frühroter Veltliner 2016 Steinfeder Engerweg (FV, tr, 7.00 €)

Weingut Erich & Arnold Bayer, St. Michael 4, A-3610 St. Michael in der Wachau
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Sophie (GV, tr, 13.00 €)
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Ralais (RI, tr, 10.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Vorderseiber (GV, tr, 9.00 €)
91 bodů - Riesling 2016 Smaragd Ralais (RI, tr, 10.00 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2016 Federspiel Hochrain (GM, tr, 8.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Harzenleiten (GV, tr, 7.30 €)
89 bodů - Riesling 2015 Spätlese (RI, lb, 12.00 € za 0,5 l)
89 bodů - Chardonnay 2016 Smaragd Kollmütz (CH, tr, 9.00 €)
88 bodů - Riesling 2016 Federspiel Harzenlteiten (RI, tr, 8.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Hochrain (GV, tr, 7.30 €)
87 bodů - Gemischter Satz 2016 Federspiel Kollmütz (GemS, tr, 6.50 €)
87 bodů - Frühroter Veltliner 2016 Federspiel Kollmütz (FV, tr, 7.30 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinfeder Donauboden (GV, tr, 6.30 €)

Weingut Paul Stierschneider, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
93 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Loibenberg (GV, tr, 18.50 €)
92 bodů - Riesling 2016 Smaragd Loibenberg (RI, tr, 18.50 €)
92 bodů - Riesling 2015 Loibenberg Selection V (RI, ht, 20.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Schütt (GV, tr, 17.00 €)
91 bodů - Riesling 2016 Smaragd Rothenberg (RI, tr, 17.00 €)
91 bodů - Gelber Muskateller 2016 Smaragd Steinertal (GM, tr, 17.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Alte Reben (GV, tr, 15.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Frauenweingarten (GV, tr, 9.70 €)
90 bodů - Sauvignon Blanc 2016 Smaragd Klostersatz (SB, tr, 14.00 €)
90 bodů - Gelber Muskateller 2016 Federspiel Guglzipf (GM, tr, 10.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Federspiel Loibenberg Terrassen (RI, tr, 11.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2016 Smaragd Klostersatz (CH, tr, 14.00 €)
88 bodů - Riesling 2016 Federspiel Klostersatz (RI, tr, 9.70 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Klostersatz (GV, tr, 9.70 €)
85 bodů - Grüner Veltliner 2015 Steinfeder, 8.50 €)

Weingut Friedrich Rixinger, Gut am Steg 8, A-3620 Spitz
92 bodů - Riesling 2016 Smaragd Singerriedel (RI, tr, 16.00 €)
92 bodů - Neuburger 2016 Smaragd Kalkofen (NB, tr, 16.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Singerriedel (GV, tr, 15.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Zornberg (GV, tr, 8.50 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Kalkofen (RI, tr, 8.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Terrassen (GV, tr, 7.50 €)
87 bodů - Muskateller 2016 Spitzer Graben (GM/MO, tr, 8.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinfeder Baumgartenthal (GV, tr, 6.50 €)

Weingut Helmut & Elfriede Piewald, Gut am Steg 2, A-3620 Spitz
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Biern (RI, tr, 17.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Liebenberg (GV, tr, 16.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kalkofen (GV, tr, 15.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Reserve (RI, tr, 16.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Federspiel Zornberg (RI, tr, 9.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Terrassen (GV, tr, 8.00 €)
87 bodů - Neuburger 2015 Katharina (NB, tr, 8.00 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 Biern (GM, tr, 8.00 €)

Weingut Johann Donabaum, Laaben 15, A-3620 Spitz
94 bodů - Riesling 2015 Smaragd Offenberg (RI, tr, 25.50 €)
94 bodů - Riesling 2015 Smaragd Limitierte Edition (RI, tr, 47.00 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Spitzer Point (GV, tr, 25.00 €)
93 bodů - Riesling 2015 Smaragd Setzberg (RI, tr, 25.50 €)
93 bodů - Riesling 2016 Smaragd Offenberg (RI, tr, 25.50 €)
92 bodů - Neuburger 2013 Reserve (NB, tr, 25.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Kirchweg (GV, tr, 21.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Reserve Spitzer Point (GV, tr, 30.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Zornberg (GV, tr, 15.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspel Point (GV, tr, 11.00 €)
90 bodů - Muskateller 2016 Federspiel (GM/RM/MO, tr, 13.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Bergterrassen (RI, tr, 12.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Johann (GV, tr, 8.40 €)

Weingut Josef & Herta Donabaum, Laaben 16, A-3620 Spitz
92 bodů - Riesling 2016 Smaragd Tausendeimerberg (RI, tr, 15.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Zornberg Alte Kultur (GV, tr, 17.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Zornberg (GV, tr, 13.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Federspiel Spitz Wachau (RI, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Zornberg (GV, tr, 8.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Wachau (GV, tr, 7.50 €)
88 bodů - Neuburger 2016 Federspiel Wachau (NB, tr, 8.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinfeder (GV, tr, 6.00 €)

Weingut Fam. Schneeweis, In der Spitz 2, A-3620 Spitz
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Setzberg Reserve (GV, tr, 24.00 €)
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Tausendeimerberg (RI, tr, 18.00 €)
92 bodů - Riesling 2015 Privat (RI, tr, 28.00 €)
92 bodů - Neuburger 2015 Smaragd Trenning (NB, tr, 16.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Setzberg (GV, tr, 16.00 €)
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Setzberg (RI, tr, 16.00 €)
91 bodů - Neuburger 2015 Smaragd Gasslreith (NB, tr, 16.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Spitzer Graben (GV, tr, 12.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Federspiel Steinterrassen (RI, tr, 8.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Spitzer Graben (GV, tr, 8.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Wachauer (GV, tr, 8.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinfeder (GV, tr, 6.00 €)

Weingut Martin & Alexandra Donabaum, In der Spitz 3, A-3620 Spitz
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Setzberg X-treme (RI, tr, 24.00 €)
92 bodů - Riesling 2016 Smaragd Setzberg (RI, tr, 18.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Setzberg (GV, tr, 16.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Setzberg (GV, tr, 16.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Setzberg (GV, tr, 9.50 €)
90 bodů - Weißburgunder 2015 Smaragd (WB, tr, 16.00 €)
90 bodů - Neuburger 2016 Smaragd Setzberg (NB, tr, 16.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Grüne Venus (GV, tr, 8.50 €)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2016 Smaragd Venusberg (SB, tr, 16.00 €)
88 bodů - Riesling 2015 Federspiel Setzberg (RI, tr, 10.50 €)
88 bodů - Charisma 2016 Smaragd (CH/SB, tr, 15.00 €)

Weingut Roman Gritsch, Radlbach 11, A-3620 Spitz
92 bodů - Riesling 2016 Smaragd Tausendeimerberg (RI, tr, 13.00 €)
91 bodů - Neuburger 2015 Smaragd Gasslreith (NB, tr, 15.00 €
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Setzberg (GV, tr, 12.00 €)
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Setzberg (RI, tr, 13.00 €)
90 bodů - Weißburgunder 2015 Smaragd Setzberg (WB, tr, 12.00 €)
90 bodů - Burgunder Cuvée 2016 Smaragd (WB/NB, tr, 14.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Setzberg (RI, tr, 7.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Setzberg (GV, tr, 7.50 €)

Weingut Wolfgang Hofstätter, Quitten 2, A-3620 Spitz
93 bodů - Neuburger 2016 Smaragd Tausendeimerberg (NB, tr, 12.50 €)
92 bodů - Riesling 2016 Smaragd Tausendeimerberg (RI, tr, 13.00 €)
92 bodů - Neuburger 2015 Smaragd Tausendeimerberg (NB, tr, 12.50 €)
91 bodů - Riesling 2016 Smaragd Singerriedel (RI, tr, 13.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Harzenleiten (GV, tr, 12.50 €)
91 bodů - Weißburgunder 2016 Smaragd Hartberg (WB, tr, 12.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Steinporz (GV, tr, 8.20 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Singerriedel (RI, tr, 8.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Burgberg (GV, tr, 7.50 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2016 Terrassen (GM, tr, 8.00 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinfeder Hartberg (GV, tr, 6.00 €)
85 bodů - Zweigelt 2016 Federspiel Rosé (ZW, tr, 8.00 €)

Weingut Stefan & Manuela Gebetsberger, Hauptstraße 34, A-3620 Spitz
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Tausendeimerberg (RI, tr, 13.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Smaragd Steinporz (GV, tr, 12.50 €)
90 bodů - Chardonnay 2016 Smaragd Setzberg (CH, tr, 11.50 €)
90 bodů - Riesling 2016 Federspiel Tausendeimerberg (RI, tr, 9.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Steinporz (GV, tr, 7.70 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Federspiel Setzberg (GV, tr, 7.70 €)
87 bodů - Neuburger 2016 Federspiel Tausendeimerberg (NB, tr, 8.00 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, posledním údajem je cena za láhev o objemu 0,75 l, pokud není uvedeno jinak): CH = Chardonnay, FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), MO = Muškát Ottonel (Muskat Ottonel), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), SB = Sauvignon Blanc, SY = Syrah (Shiraz), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5155x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5