O Víně

19.05.2017 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.05.2017 07:00

Traisentaler Weinfrühling 2017

Koncem dubna se tradičně konala má oblíbená vinařská akce Kamptal│Kremstal│Traisental Weinfrühling 2017, tudíž v dnešní reportáži se ohlédneme za částí této vinařské akce konající se ve vinařské podoblasti Traisental.

Vinařská akce Kamptal│Kremstal│Traisental Weinfrühling 2017 se letos konala v termínu 29.-30. dubna 2017 (sobota-neděle), kdy se brány jednotlivých vinařství napříč všemi třemi vinařskými podoblastmi otevřely pro návštěvníky vždy od 10 do 18 hodin, přičemž některá vinařství měla otevřeno i 1. května 2017 (pondělí) ve stejném časovém rozsahu, kdy byl stejně jako u nás i v Rakousku státní svátek. Cena za tuto vinařskou akcí se oproti loňskému roku zdvojnásobila a činila 20 €, což je poměrně razantní zdražení a projevilo se částečně i na nižší návštěvnosti této vinařské akce. Za tuto částku bylo možné během celého víkendu navštívit všechna otevřená vinařství a ochutnat jejich vína ve vinařských podoblastech Kamptal, Kremstal a Traisental, což v letošním ročníku představovalo možnost navštívit neuvěřitelných 216 vinařství (108 vinařství ve vinařské podoblasti Kamptal, 69 vinařství ve vinařské podoblasti Kremstal a 39 vinařství ve vinařské podoblasti Traisental), což sice činí nepatrný pokles oproti loňskému ročníku, který byl však způsoben pouze úbytkem vinařství ve vinařské podoblasti Traisental, ostatních vinařských podoblastí se to nijak nedotklo. V letošním roce jsem ve vinařských podoblasti Kamptal, Kremstal a Traisental strávil o něco více času, než bývá mým zvykem a tak jsem se tentokráte dostal do všech vinařských podoblastí, avšak vzhledem k množství otevřených vinařství a poměrně rozsáhlému území jsem navštívil především vinařství, jejichž vína dlouhodobě znám, avšak najdete v mém výčtu i pár jmen, s nimiž se znám jen velmi okrajově. V dnešní třetí a poslední reportáži z této vinařské akce je tedy čas se podívat na vinařství, jež jsem navštívil ve vinařské podoblasti Traisental, s nimiž Vás seznamují vlastně každoročně, neb do této vinařské podoblasti jezdím dlouhodobě velmi rád.

Vinařská podoblast Traisental leží v širokém údolí řeky Traisen, především mezi městy Traismauer a Herzogenburg, a patří k nejmenším vinařským podoblastem Rakouska, celkem zde nalezneme cca 815 ha vinic, přičemž bílé odrůdy zabírají cca 672 ha (82 %) a modré odrůdy pak zabírají cca 143 ha (18 %). Z pěstovaných odrůd převládá Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) se zastoupením cca 55 %, což je vůbec největší procentuální podíl v celém Rakousku, dále pak Zweigelt (Zweigeltrebe) se zastoupením cca 10 %, Gemischter Satz (smíšená výsadba vícero odrůd) se zastoupením cca 6 %, Riesling (Ryzlink rýnský) se zastoupením cca 5 % či Blauer Portugieser (Modrý portugal) se zastoupením cca 5 %. Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi jsou např. Traismauer, Wagram ob der Traisen, Nußdorf ob der Traisen, Reichersdorf, Inzersdorf ob der Traisen, Theyern, Kuffern, Unterwölbling, Oberwölbling, Ambach, Wielandsthal, Herzogenburg, Einöd, Oberndorf am Gebirge či Sitzenberg-Reidling.

V rámci letošního ročníku tedy otevřelo své brány 39 vinařství, což je oproti loňsku poměrně málo, jelikož vloni jich bylo otevřeno o 14 více, avšak víceméně se jedná spíše o návrat do původní podoby, kdy loňský ročník značně v počtu otevřených vinařství vybočoval, konkrétně se letos otevřela vinařství v celkem 15 vinařských obcích vinařské podoblasti Traisental, konkrétně šlo o tyto vinařské obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané vinařské obci): Franzhausen (1), Getzersdorf (1), Herzogenburg (1), Inzersdorf ob der Traisen (4), Kuffern (1), Nußdorf ob der Traisen (5), Oberwölbling (1), Reichersdorf (5), Sitzenberg-Reidling (1), Theyern (2), Traismauer (6), Unterwölbling (2), Wagram ob der Traisen (7), Walpersdorf (1) a Wetzmannsthal (1), bohužel nadále však během tohoto víkendu zůstávají zavřeny brány dvou nejslavnějších vinařství této vinařské podoblasti, tj. vinařství Weingut Markus Huber a Weingut Ludwig Neumayer, jež mají oba otevřeno až o týden později v rámci vinařské akce Tour de Vin. Já jsem v letošním roce navštívil celkem 11 tamních vinařství, kdy jsem postupně navštívil vinařské obce Theyern, Walpersdorf, Reichersdorf, Nußdorf ob der Traisen a Wagram ob der Traisen. Mapu viničních tratí pro vinařskou podoblast Traisental si pro lepší orientaci můžete bezplatně stáhnout z webových stránek Österreich Wein Marketing (ÖWM) pod tímto odkazem. Ačkoliv se jedná o jednu z podrobnějších map viničních tratí, tak i tady bohužel některé viniční trati stále chybějí, např. Theyerner Berg, Rampl, ad. V poslední době však probíhá ve vinařské podoblasti Traisental reklasifikace jednotlivých viničních tratí a jejich nová podoba je k dispozici k nahlédnutí na mapovém serveru spolkové země Niederösterreich (Dolní Rakousy) pod tímto odkazem. Nutno říci, že se jedná o poměrně radikální změnu, kdy některé názvy viničních tratí se sloučením do jiných viniční tratí zcela vytratily, někde dokonce došlo i k přejmenování, vcelku z toho mám zatím velmi rozpačité dojmy, každopádně až čas ukáže, jestli je to změna k lepšímu, v současné době se část vinařů už orientuje podle nové klasifikace a část označuje vína stále dle původních viničních tratí, takže pro neznalé to může být v současnosti trochu nepřehledné.

V letošním ročníku se jako obvykle místní vinaři prezentovali především bílými víny aktuálního ročníku, tj. ročníku 2016, přičemž tradičně v sortimentu dominovala vína z odrůd Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský), ostatně právě tyto dvě odrůdy jsou předmětem i místních apelací Kremstal DAC a Kremstal DAC Reserve. U těchto apelací však od letošního ročníku dochází k několika změnám stejně jako v případě dříve zmiňovaných apelací Kamptal DAC a Kremstal DAC, ty se tedy netýkají odrůd, avšak dochází k rozdělení těchto apelací do tří stupňů, tj. Gebietswein (víno, u nějž je na etiketě uvedena pouze daná vinařská podoblast, z níž víno pochází), Ortswein (víno, u nějž je na etiketě uvedená konkrétní vinařská obec, z níž víno pochází) a Riedenwein (víno, u nějž je na etiketě uvedená konkrétní viniční trať, z níž víno pochází), dále dochází ke zrušení horní hranice pro maximální alkohol a vína označená jako Reserve smějí jít do prodeje až po 1. červenci roku následujícího po sklizni. Paradoxem tedy trochu je, že zatímco vína dříve zatříděná do apelace Traisental DAC Reserve, jsou nyní mnohdy zařazena jen do apelace Traisental DAC, aby mohla jít do prodeje dříve, jinak jde však stále o stejné víno, takže nevím, jestli není tato změna trochu kontraproduktivní.

Stejně jako v sousedních vinařských podoblastech Kamptal i Kremstal, tak i v Traisentalu se ročník 2016 z hlediska kvality bílých vín velmi vydařil a v podstatě v každém navštíveném vinařství se našla velká řada velmi zajímavých vín. V letošním ročníku mě velmi zaujala především vína vinařství Weingut Tom Dockner z Theyernu, Weingut Leopold Figl z Wagramu ob der Traisen a Weinkultur Friedrich Preiß z Theyernu, avšak všeobecně vzato se dá říci, že v této vinařské podoblasti snad neexistuje vyloženě špatné vinařství a kvalita vín byla až vzácně vyrovnaná. Z hlediska poměru cena/kvalita pak musím rozhodně doporučit návštěvu vinařství Weingut Wolfgang Müllner z Nußdorfu ob der Traisen, kde tento poměr vychází v rámci celé vinařské podoblasti dlouhodobě nejzajímavěji, především u jejich veltlínů, další zajímavým tipem z tohoto úhlu pohledu pak je i Wein-Genuss-Gut Alexander Siedler.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, tudíž v případě Vašeho zájmu o nějaké doplňující informace mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu v záhlaví a v nejbližším možném termínu Vám požadované informace zkusím zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak jsem je navštívil a vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Traisental, přičemž většina fotek je z mého bohatého archivu, neb jsem během této vinařské akce neměl příliš času fotografovat. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku. A nyní již tedy samotné stručné hodnocení:

Weingut Tom Dockner, Traminerweg 3, A-3134 Theyern
92 bodů - Traminer 2016 Pletzengraben (GewTR/GelTR, lb, 16.00 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Hochschopf DAC-R (GV, tr, 17.00 €)
92 bodů - Riesling 2015 Pletzengraben DAC-R (RI, tr, 16.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Pletzengraben DAC (GV, tr, 12.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Theyerner Berg DAC (GV, tr, 7.90 €)
90 bodů - Riesling 2016 Parapluiberg DAC (RI, tr, 7,90 €)
89 bodů - Pinot Noir 2013 Hochschopf (PN, tr, 16.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 TOM (GV, tr, 6.50 €)
87 bodů - Gemischter Satz 2016 (GemS, tr, 6.40 €)

Weinkultur Friedrich Preiß, Ringgasse 4, A-3134 Theyern
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Brunndoppel DAC-R (GV, tr, 12.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Hochschopf DAC (GV, tr, 9.50 €)
91 bodů - Chardonnay 2015 Brunndoppel (CH, tr, 9.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Rosengarten DAC (GV, tr, neznámá za 1,5 l)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Kammerling DAC (GV, tr, 7.50 €)
89 bodů - Riesling 2016 Kammerling DAC (RI, tr, 8.00 €)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2015 Kammerling (SB, tr, 8.80 €)
88 bodů - Sauvignon Blanc 2016 Kammerling (SB, tr, 8.80 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 FLO (GV, tr, 6.00 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 Kammerling (GM, tr, 8,80 €)

Weingut Rudolf Hofmann, Oberndorferstraße 41, A-3133 Traismauer
92 bodů - Grüner Veltliner 2013 Organic Vintage DAC-R (GV, tr, 12.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Fuchsenrand DAC-R (GV, tr, 9.90 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Fuchsenrand DAC-R (GV, tr, 9.90 €)
91 bodů - Riesling 2016 Marienruh (RI, tr, 13.00 €)
90 bodů - Riesling 2015 Blue Moon (RI, lb, 18.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Schale (GV, tr, 15.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Kogelberg DAC (RI, tr, 9.70 €)
89 bodů - Riesling 2016 Fuchsenrand DAC (RI, tr, 9.00 €)
89 bodů - Weißburgunder 2015 Kern (WB, tr, 15.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Organic DAC (GV, tr, 7.50 €)
88 bodů - Riesling 2016 Klassik DAC (RI, tr, 7.80 €)
88 bodů - Sauvignon Blanc 2016 (SB, tr, 8.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Klassik DAC (GV, tr, 7.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 DAC (GV, tr, 6.40 €)

Wein-Genuss-Gut Alexander Siedler, Weinriedenweg 32, A-3134 Reichersdorf
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 final select DAC-R (GV, tr, 10.20 €)
92 bodů - Grüner Veltllner 2014 final select DAC-R (GV, tr, 10.20 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Buchhammer (GV, tr, 6.50 €)
90 bodů - Chardonnay 2015 Spiegeln Barrique (CH, tr, 10.20 €)
89 bodů - Weißburgunder 2016 Classic (WB, tr, 6.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Rohern DAC (RI, tr, 6.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Tradition DAC (GV, tr, 5.50 €)
88 bodů - Sauvignon Blanc 2016 Classic (SB, tr, 6.50 €)
87 bodů - Veltliner 2016 Hoch2 (FV/GV, tr, 5.50 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 Kogeln (GM, tr, 6.50 €)
86 bodů - Tramonto - Zweigelt Rosé 2016 (ZW, tr, 5.50 €)
85 bodů - Rivaner 2016 Primariva (MT, tr, 5.50 €)

Weingut Franz Leitameyer, Untere Ortsstraße 11, A-3134 Reichersdorf
89 bodů - Grauburgunder 2016 Reserve (PG, tr, 7,90 €)
89 bodů - Riesling 2015 Rohern DAC (RI, tr, 7.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 DAC (GV, tr, 6.90 €)
88 bodů - Riesling 2016 Rohern DAC (RI, tr, 7.30 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 DAC (GV, tr, 6.90 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 NÖ „Luft" (GV, tr, 5.30 €)
85 bodů - Bouvier 2016 (BO, tr, 5.30 €)

Weingut Thomas Ott, Obere Ortsstraße 37, A-3134 Reichersdorf
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Alte Setzen DAC-R (GV, tr, 11.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Spiegeln (RI, tr, 8.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Mitterweg DAC (GV, tr, 8.00 €)
88 bodů - Merlot 2015 vom Schotter (ME, tr, 8.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Flins DAC (GV, tr, 6.50 €)
86 bodů - Gemischter Satz 2016 Alte Setzen (GemS, tr, 6.50 €)
84 bodů - Neuburger 2016 (NB, tr, 8.00 €)

Weingut Wolfgang Müllner, Neusiedlerstraße 42, A-3134 Nußdorf ob der Traisen
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Hochschopf DAC (GV, tr, 6.00 €)
90 bodů - Riesling 2016 Spiegeln DAC (RI, tr, 6.20 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Terroir DAC (GV, tr, 5.60 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Gaisruck DAC (GV, tr, 5.60 €)
88 bodů - Chardonnay 2016 (CH, tr, 5.60 €)
88 bodů - Zweigelt 2015 Barrique (ZW, tr, 6.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2016 (GM, tr, 6.00 €)
87 bodů - Sauvignon Blanc 2016 (SB, tr, 5.60 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Setzen DAC (GV, tr, 5.30 €)

Weingut Andreas Schöller, Wagramerstraße 26, A-3133 Wagram ob der Traisen
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 vom Löss DAC (GV, tr, 6.90 €)
89 bodů - Riesling 2016 Rosengarten (RI, tr, 5.90 €)
88 bodů - Grauburgunder 2016 (PG, tr, 6.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Rosengarten DAC (GV, tr, 5.50 €)
88 bodů - Zweigelt 2011 Barrique (ZW, tr, 7.90 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Venusberg DAC (GV, tr, 4.90 €)
87 bodů - Merlot 2015 (ME, tr, 5.90 €)
86 bodů - Zweigelt 2015 Morgenschrei (ZW, tr, 4.90 €)
85 bodů - Gelber Muskateller 2016 (GM, lb, 6.50 €)
85 bodů - Chardonnay 2016 (CH, lb, 5.30 €)
85 bodů - Rosé 2016 (BB, tr, 4.90 €)

Weingut Leopold Figl, Wagramerstraße 34, A-3133 Wagram ob der Traisen
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Große Reserve (GV, tr, 12.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Rosengarten DAC-R (GV, tr, 10.50 €)
91 bodů - Blanc de Blancs 2014 Sekt Extra Brut (CH, brut, 13.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Setzen DAC (GV, tr, 8.00 €)
89 bodů - Valentina 2015 (ZW/ME/SL, tr, 8.50 €)
89 bodů - Riesling 2016 Sonnleithen DAC (RI, tr, 7.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Vom Löss (GV, tr, 6.00 €)
87 bodů - Rosé vom Zweigelt 2016 (ZW, tr, 5.50 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 (GM, tr, 6.00 €)
86 bodů - Sauvignon Blanc 2016 (SB, tr, 7.50 €)

Weingut Herwald Hauleitner, Geymüllergasse 3, A-3133 Wagram ob der Traisen
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Selektion Setzen DAC-R (GV, tr, 10.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Venusberg DAC (GV, tr, 8.00 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Sonnleithen DAC (GV, tr, 7.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Sonnleithen Spontan DAC (RI, tr, 8.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Rosengarten DAC (GV, tr, 7.50 €)
88 bodů - Weißburgunder 2016 Setzen (WB, tr, 9.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Wagram Terrassen DAC (GV, tr, 6.00 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2016 Bergern (GM, tr, 8.00 €)

Weingut Karl Brindlmayer, Wachaustraße 23, A-3133 Wagram ob der Traisen
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Beerenauslese (GV, s, 11.20 € za 0,375 l)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Bergen Brigos DAC-R (GV, tr, 10.60 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Sonnleithen Alte Reben DAC (GV, tr, 7.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Rosengarten DAC (GV, tr, 6.60 €)
89 bodů - Riesling 2016 Klassik DAC (RI, tr, 7.30 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Klassik DAC (GV, tr, 5.80 €)
89 bodů - Zweigelt 2015 Point Reserve (ZW, tr, 7.80 €)
88 bodů - Chardonnay 2016 (CH, tr, 7.30 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2016 (GM, tr, 6.90 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Hollenburger Kogl (GV, tr, 6.20 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru): BB = Blauburger, BO = Bouvierův hrozen (Bouvier), CH = Chardonnay, FV = Frühroter Veltliner (Veltlínské červené rané), GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GelTR = Tramín žlutý (Gelber Traminer), GewTR = Tramín kořenný (Gewürztraminer), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), ME = Merlot, MT = Müller-Thurgau (Rivaner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Pinot Gris, Grauburgunder), PN = Rulandské modré (Pinot Noir, Blauburgunder), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), SB = Sauvignon Blanc, SL = Svatovavřinecké (St. Laurent), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Vysvětlivky k údajům u jednotlivých vín: DAC = apelace Traisental DAC, DAC-R = apelace Traisental DAC Reserve.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3889x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5