O Víně

17.05.2017 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.05.2017 07:00

Kamptaler Weinfrühling 2017

Koncem dubna se tradičně konala má oblíbená vinařská akce Kamptal│Kremstal│Traisental Weinfrühling 2017, tudíž v dnešní reportáži se ohlédneme za částí této vinařské akce konající se ve vinařské podoblasti Kamptal.

Vinařská akce Kamptal│Kremstal│Traisental Weinfrühling 2017 se letos konala v termínu 29.-30. dubna 2017 (sobota-neděle), kdy se brány jednotlivých vinařství napříč všemi třemi vinařskými podoblastmi otevřely pro návštěvníky vždy od 10 do 18 hodin, přičemž některá vinařství měla otevřeno i 1. května 2017 (pondělí) ve stejném časovém rozsahu, kdy byl stejně jako u nás i v Rakousku státní svátek. Cena za tuto vinařskou akcí se oproti loňskému roku zdvojnásobila a činila 20 €, což je poměrně razantní zdražení a projevilo se částečně i na nižší návštěvnosti této vinařské akce. Za tuto částku bylo možné během celého víkendu navštívit všechna otevřená vinařství a ochutnat jejich vína ve vinařských podoblastech Kamptal, Kremstal a Traisental, což v letošním ročníku představovalo možnost navštívit neuvěřitelných 216 vinařství (108 vinařství ve vinařské podoblasti Kamptal, 69 vinařství ve vinařské podoblasti Kremstal a 39 vinařství ve vinařské podoblasti Traisental), což sice činí nepatrný pokles oproti loňskému ročníku, který byl však způsoben pouze úbytkem vinařství ve vinařské podoblasti Traisental, ostatních vinařských podoblastí se to nijak nedotklo. V letošním roce jsem ve vinařských podoblasti Kamptal, Kremstal a Traisental strávil o něco více času, než bývá mým zvykem a tak jsem se tentokráte dostal do všech vinařských podoblastí, avšak vzhledem k množství otevřených vinařství a poměrně rozsáhlému území jsem navštívil především vinařství, jejichž vína dlouhodobě znám, avšak najdete v mém výčtu i pár jmen, s nimiž se znám jen velmi okrajově. V dnešní první reportáži z této vinařské akce je tedy čas se podívat na vinařství, jež jsem navštívil ve vinařské podoblasti Kamptal, avšak v následujících dnech se podíváme i na vína a vinařství vinařských podoblastí Kremstal a Traisental, vzhledem k tomu, že se jedná stále o jednu a tutéž vinařskou akci, tak tento úvodní odstavec v dalších dílech číst nemusíte, neb bude víceméně totožný.

Vinařská podoblast Kamptal leží v okolí města Langenlois, jež je zároveň největší vinařskou obcí Rakouska, a dále v širokém údolí řeky Kamp, celkem zde nalezneme cca 3907 ha vinic, přičemž bílé odrůdy zabírají cca 3108 ha (80 %) a modré odrůdy pak zabírají cca 799 ha (20 %). Z pěstovaných odrůd převládá Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) se zastoupením cca 48 %, dále pak Zweigelt (Zweigeltrebe) se zastoupením cca 14 %, Riesling (Ryzlink rýnský) se zastoupením cca 9 %, Müller Thurgau se zastoupením cca 8 % či Blauer Portugieser (Modrý portugal) se zastoupením cca 2 %. Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi jsou např. Langenlois, Mittelberg, Schiltern, Reith, Mollands, Schönberg am Kamp, Zöbing, Kammern, Straß im Straßertale, Elsarn im Straßertal, Engabrunn, Etsdorf am Kamp, Hadersdorf am Kamp, Zeiselberg, Gobelsburg či Lengenfeld.

V rámci letošního ročníku tedy otevřelo své brány 108 vinařství, což znamená, že otevřel stejný počet vinařství jako v loňském roce, tentokráte v celkem 18 vinařských obcích vinařské podoblasti Kamptal, konkrétně šlo o tyto vinařské obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství v dané vinařské obci): Elsarn im Straßertal (4), Engabrunn (1), Etsdorf am Kamp (4), Feuersbrunn (1), Gobelsburg-Zeiselberg (7), Grunddorf (1), Hadersdorf am Kamp (2), Langenlois (30), Lengenfeld (11), Mittelberg (6), Mollands (3), Reith (4), Schiltern (4), Schönberg am Kamp (8), Sittendorf (1), Straß im Straßertale (10), Walkersdorf am Kamp (1) a Zöbing (10), aneb ve vinařské podoblasti Kamptal byla otevřena velká většina místních vinařství. Jen je nutno poznamenat, že vinařská obec Feuersbrunn leží již ve vinařské podoblasti Wagram, avšak sousedí přímo s vinařskou obcí Engabrunn a vinaři z těchto dvou obcí mají vinice velmi často v obou vinařských podoblastech. Já jsem v letošním roce navštívil celkem 10 vinařství ve vinařské podoblasti Kamptal, kdy jsem postupně navštívil vinařské obce Zöbing, Langenlois, Gobelsburg, Mittelberg, Schiltern a Reith bei Langenlois. Mapu viničních tratí pro vinařskou podoblast Kamptal si pro lepší orientaci můžete bezplatně stáhnout z webových stránek Österreich Wein Marketing (ÖWM) pod tímto odkazem, bohužel podrobnost této mapy není úplně nejlepší a dokonce jsem už viděl i více verzí téhož, přičemž v každé bylo něco navíc a něco chybělo, avšak v rámci všech map viničních tratí patří ta z vinařské podoblasti Kamptal k tomu nejlepšímu a jen málo známějších viničních tratí v ní nenaleznete, např. Karl (ačkoliv ta je také v jedné verzi i vyznačena).

V letošním ročníku se jako obvykle místní vinaři prezentovali především bílými víny aktuálního ročníku, tj. ročníku 2016, přičemž tradičně v sortimentu dominovala vína z odrůd Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský), ostatně právě tyto dvě odrůdy jsou předmětem i místních apelací Kamptal DAC a Kamptal DAC Reserve. U těchto apelací však od letošního ročníku dochází k několika změnám, ty se tedy netýkají odrůd, avšak dochází k rozdělení těchto apelací do tří stupňů, tj. Gebietswein (víno, u nějž je na etiketě uvedena pouze daná vinařská podoblast, z níž víno pochází), Ortswein (víno, u nějž je na etiketě uvedená konkrétní vinařská obec, z níž víno pochází) a Riedenwein (víno, u nějž je na etiketě uvedená konkrétní viniční trať, z níž víno pochází), dále dochází ke zrušení horní hranice pro maximální alkohol a vína označená jako Reserve smějí jít do prodeje až po 1. červenci roku následujícího po sklizni. Tyto opatření mají pomoci rakouskému vínu ve světě, dle mého se však jedná o trochu zbytečnou věc, neb i nyní většina tamních vinařů původ vína uvádí, navíc někteří vinaři to zatím zjevně trochu bojkotují, neb bylo občas možné zakoupit už i aktuální ročník zatříděný v apelaci Kamptal DAC Reserve, ačkoliv do července je času stále dost. Kromě dvou výše uvedených odrůd byl však sortiment nabízených vín velmi různorodý a dá se říci, že tu bylo možné ochutnat takřka všechny odrůdy, jež tu ve vinicích naleznete a mnohdy i z velmi různých ročníků, např. ve vinařství Wein & Wohnen Erich & Karin Kroneder bylo možné ochutnat dokonce i vína ročníku 1990, 1988 a 1983 (Weißburgunder 1990, Sämling 1988 a Grüner Veltliner 1983). Jestli mám osobně vyzvednout ještě jednu odrůdu, jež ve vinařské podoblasti Kamptal rád vyhledávám, pak je to Weißburgunder (Rulandské bílé), letos mě u této odrůdy zvláště nadchl Weißburgunder 2016 Thal od vinařství Weingut Bruno Kirschbaum.

Všeobecně vzato se dá říci, že ročník 2016 se v Kamptalu vydařil opravdu skvěle, bílá vína tohoto ročníku patří za poslední roky k těm nejzajímavějším, pakliže mám nějaké vinařství z mnou navštívených vyzdvihnout, tak musím zmínit vinařství Weingut Günther & Petra Brandl z malebné vísky Zöbing, jelikož toto vinařství patří zcela po zásluze k tomu nejlepšímu v Kamptalu a jejich veltlíny i rýňáky můžou směle konkurovat jakýmkoliv slavným jménům Rakouska. Nejméně očekávaným a pro mě osobně nejzajímavějším objevem letošního ročníku se pak stalo vinařství Weingut Hannes Reithmaier z vinařské obec Gobelsburg, kde se snad nenašlo špatné víno. Z hlediska poměru cena/kvalita, který je vždy nemálo důležitý, bych zmínil hned dvě vinařství, která mě svojí cenovou politikou opravdu zaujala, šlo o vinařství Weingut Thomas & Alexandra Herndler ze Schilternu a vinařství Weingut Wolfgang & Sylvia Groll z Reithu, kdy obě vinařství měla vzhledem ke kvalitě svých vín mnohdy až neskutečně nízké ceny a určitě se je vyplatí nejenom z tohoto hlediska navštívit.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, tudíž v případě Vašeho zájmu o nějaké doplňující informace mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu v záhlaví a v nejbližším možném termínu Vám požadované informace zkusím zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem v rámci této vinařské akce přechutnal, přičemž vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak jsem je navštívil a vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Kamptal, přičemž většina fotek je z mého bohatého archivu, neb jsem během této vinařské akce neměl příliš času fotografovat. Vysvětlivky k popiskům u jednotlivých vín, pak tradičně naleznete na konci tohoto článku. A nyní již tedy samotné stručné hodnocení:

Weingut Günther & Petra Brandl, Lauserkellergasse 1, A-3561 Zöbing
93 bodů - Riesling 2015 Heiligenstein DAC-R 1 ÖTW (RI, tr, 15.50 €)
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Lamm DAC-R 1 ÖTW (GV, tr, 21.00 €)
93 bodů - Riesling 2015 Kogelberg DAC-R 1 ÖTW (GV, tr, 15.50 €)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Kogelberg DAC-R 1 ÖTW (GV, tr, 14.50 €)
90 bodů - Riesling 2016 Terrassen Zöbing DAC (RI, tr, 8.60 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Terrassen Zöbing DAC (GV, tr, 8.60 €)
89 bodů - Gelber Muskateller 2016 Terrassen Zöbing (GM, tr, 8.80 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Zöbing DAC (GV, tr, 7.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Kamptal DAC (GV, tr, 6.30 €)

Weingut Gerhard & Brigitte Kirschner, Heiligensteinstraße 3, A-3561 Zöbing
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Pfaffenberg DAC-R (GV, tr, 8.60 €)
90 bodů - Riesling 2016 Heiligenstein DAC (RI, tr, 10.80 €)
90 bodů - Riesling 2016 Koglberg DAC (RI, tr, 10.60 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Alte Reben DAC-R (GV, tr, 12.10 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Klassik DAC (GV, tr, 6.50 €)
87 bodů - Gelber Muskateller 2016 Koglberg (GM, tr, 8.40 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Kamptal DAC (GV, tr, 5.60 €)
86 bodů - Weißburgunder 2016 Hasel (WB, tr, 6.90 €)
85 bodů - Sauvignon Blanc 2016 Hasel (SB, tr, 7.00 €)

Weingut Hubert Traxler, Schiltenerstraße 11, A-3550 Langenlois
91 bodů - Roter Traminer 2015 Schenkenbichl Alte Reben (RotTR, tr, 9.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Dechant Alte Reben DAC-R (GV, tr, 8.50 €)
90 bodů - Riesling 2015 Steinhaus Alte Reben DAC-R (RI, tr, 8.50 €)
88 bodů - Riesling 2016 Langenlois DAC (RI, tr, 7.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Langenlois DAC (GV, tr, 6.50 €)
86 bodů - Gemischter Satz 2016 (GemS, tr, 6.50 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Löss (GV, tr, 5.70 €)
83 bodů - Sämling 2016 (SÄ, tr, 6.50 €)

Wein & Wohnen Erich & Karin Kroneder, Gföhlerstraße 28, A-3550 Langenlois
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Steinhaus DAC-R (GV, tr, 14.50 €)
91 bodů - Riesling 2015 Steinhaus DAC-R (RI, tr, 14.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Kittmannsberg DAC-R (GV, tr, 14.50 €)
89 bodů - Riesling 2015 Sekt Brut (RI, brut, 13.00 €)
88 bodů - Riesling 2016 Langenlois DAC (RI, tr, 9.00 €)
88 bodů - Weißburgunder 2015 Neuberg (WB, tr, 8.00 €)
87 bodů - Sämling 2015 Steinhaus (SÄ, tr, 9.00 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Langenlois DAC (GV, tr, 8.00 €)
86 bodů - Muskat Ottonel 2016 (MO, tr, 6.00 €)

Weingut Bruno Kirschbaum, Ziegelofengasse 32, A-3550 Langenlois
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Heiliger Graben DAC-R (GV, tr, 7.50 €)
91 bodů - Weißburgunder 2016 Thal (WB, tr, 7.50 €)
90 bodů - Chardonnay 2014 Sekt Brut (CH, brut, 15.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Spiegel DAC-R (GV, tr, 7.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Steinhaus Terrasse DAC (RI, tr, 9.00 €)
89 bodů - Chardonnay 2016 (CH, tr, 7.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinhaus DAC (GV, tr, 6.50 €)
88 bodů - Zweigelt 2015 Barrique (ZW, tr, 7.00 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Kamptal DAC (GV, tr, 6.00 €)
88 bodů - Riesling 2015 Steinmassel DAC (RI, tr, 7.50 €)
88 bodů - Zweigelt 2015 Reserve (ZW, tr, 7.00 €)
85 bodů - Gelber Muskateller 2016 (GM, tr, 10.00 €)

Weingut Hannes Reithmaier, Weinstraße 67, A-3550 Gobelsburg
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Spiegel DAC-R (GV, tr, 10.50 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Spiegel DAC (GV, tr, 7.50 €)
90 bodů - Zweigelt 2015 Reserve (ZW, tr, 11.50 €)
90 bodů - Riesling 2016 Gebling DAC (RI, tr, 11.50 €)
90 bodů - Roter Veltliner 2016 Steinbad (RV, tr, 7.50 €)
89 bodů - Pinot Noir & Friends 2014 (PN/ZW/SL, tr, 13.50 €)
88 bodů - Riesling 2016 Cavallo (RI, tr, 6.50 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Cavallo (GV, tr, 5.50 €)

Weingut Fam. Wutzl, Weinstraße 15, A-3550 Gobelsburg
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Geppling Alte Reben DAC-R (GV, tr, 9.80 €)
90 bodů - Chardonnay 2015 Barrique Spiegel (CH, tr, 13.80 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Spiegel DAC (GV, tr, 6.50 €)
89 bodů - Riesling 2015 Hofstatt (RI, tr, 9.30 €)
89 bodů - Chardonnay 2016 Klassik Spiegel (CH, tr, 6.60 €)
89 bodů - Zweigelt 2013 Cobanis (ZW, tr, 10.50 €)
88 bodů - Riesling 2016 Haide DAC (RI, tr, 6.50 €)
88 bodů - Pinot Blanc 2016 Redling (WB, tr, 6.50 €)
88 bodů - Cabernet Sauvignon 2012 Excello (CS, tr, 11.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Steinsetz DAC (GV, tr, 5.90 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 Spiegel (GM, tr, 7.90 €)
86 bodů - Sauvignon Blanc 2016 Spiegel (SB, tr, 7.30 €)

Weingut Am Berg - Ludwig Gruber, Mittelberg 41, A-3550 Langenlois
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Käferberg Reserve (GV, tr, 18.50 €)
91 bodů - Riesling 2015 Steinhaus Reserve (RI, tr, 13.50 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Steinhaus Reserve (GV, tr, 12.50 €)
90 bodů - Riesling 2016 Kellerberg (RI, tr, 12.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Kellerberg (GV, tr, 8.50 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Loiserberg (GV, tr, 8.50 €)
89 bodů - Riesling 2016 Loiserberg (RI, lb, 12.50 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Mittelberg (GV, tr, 6.50 €)
88 bodů - Riesling 2016 Mittelberg (RI, tr, 8.50 €)
88 bodů - Chardonnay 2016 Mittelberg (CH, tr, 8.50 €)
88 bodů - Grauer Burgunder 2016 Mittelberg (PG, ht, 8.50 €)
86 bodů - Sämling 2016 Mittelberg (SÄ, tr, 8.50 €)
86 bodů - Gelber Muskateller 2016 Mittelberg (GM, tr, 8.50 €)

Weingut Thomas & Alexandra Herndler, Karglstraße 1, A-3553 Schiltern
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Dechant DAC (GV, tr, 9.60 €)
90 bodů - Riesling 2016 Hiataberg Gautscher DAC (RI, tr, 6.60 €)
90 bodů - Grüner Veltliner 2016 Alte Reben DAC (GV, tr, 6.60 €)
89 bodů - Riesling 2016 Fahnberg (RI, tr, 5.80 €)
88 bodů - Gemischter Satz 2016 Fahnberg (GemS, tr, 6.60 €)
88 bodů - Grüner Veltliner 2016 Klassik DAC (GV, tr, 5.80 €)
88 bodů - Chardonnay 2016 Fahnberg (CH, tr, 5.80 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2016 Fahnberg (GM, tr, 5.80 €)
86 bodů - Zweigelt 2016 Rosécco (ZW, tr, 6.60 €)
86 bodů - Grüner Veltliner 2016 Einöd DAC (GV, tr, 4.60 €)

Weingut Wolfgang & Sylvia Groll, Reith 59, A-3553 Reith bei Langenlois
92 bodů - Riesling 2016 Fahnberg DAC-R (RI, tr, 8.00 €)
91 bodů - Grüner Veltliner 2016 Kogelberg DAC-R (GV, tr, 8.00 €)
90 bodů - Chardonnay 2016 Reitberg (CH, tr, 6.00 €)
89 bodů - Riesling 2016 Hiesberg DAC (RI, tr, 7.00 €)
89 bodů - Grüner Veltliner 2016 Vom Stein DAC (GV, tr, 5.80 €)
88 bodů - Gelber Muskateller 2016 Schöntal (GM, tr, 5.80 €)
87 bodů - Grüner Veltliner 2016 Hoheneck DAC (GV, tr, 4.50 €)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru, posledním údajem je cena za láhev o objemu 0,75 l, pokud není uvedeno jinak): CH = Chardonnay, CS = Cabernet Sauvignon, GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), MO = Muskat Ottonel (Muškát Ottonel), PG = Rulandské šedé (Pinot Gris, Grauburgunder), PN = Rulandské modré (Pinot Noir, Blauburgunder), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RotTR = Roter Traminer (Tramín červený), RV = Roter Veltliner (Veltlínské červené), SÄ = Sämling 88 (Scheurebe), SB = Sauvignon Blanc, SL = Svatovavřinecké (St. Laurent), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Vysvětlivky k údajům u jednotlivých vín: DAC = apelace Kamptal DAC, DAC-R = apelace Kamptal DAC Reserve. V případě vína Riesling 2016 Gebling DAC od vinařství Weingut Hannes Reithmaier jde o apelaci Kremstal DAC.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5236x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5