O Víně

10.05.2017 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.05.2017 07:00

Ze sklepa do sklepa, Velké Bílovice, 12. ročník

Ze sklepa do sklepa je nejen dle mého názoru největší a nejlepší vinařská akce tohoto typu v České republice. V každém případě je pro mě téměř povinností se jí zúčastnit. Pokud jste ještě nebyli, reportáž vám třeba pomůže rozhodnout se pro účast příští rok.

Veškeré informace najdete pod tímto odkazem. Letos připadla akce na 1. dubna a občas někdo zapochyboval, zda to není apríl. Nebyl! Vyrazili jsme tradičně v pátek ve složení já, Míra, Jarda a MTZ Česká Lípa, tedy Blanka s Maky. Dámy se letos mírnily a přivezly jídlo jen pro dvě přilehlé vesnice, nikoliv pro tři.:-). Přestávka rovněž tradičně v Bíteši, kde jsme poobědvali v řeznictví pana Slámy a na pivo zašli k Raušům.

Okolo 16 hodin jsme byli v Bílovicích u kamarádky Danky. Ta mířila na dovolenou do Jeseníků, předala nám klíče od bydlení - vinný sklep naproti starému sklepu Bílků a popřála příjemný pobyt.

Bydlení je celkem logicky alfou a omegou akce. V Bílovicích je to prakticky nemožné, ale štěstí přeje připraveným a líná huba je holé neštěstí. Zkuste zavolat do penzionů, které se vám líbí, sledujte, zda někdo neodřekl. Pokud to nevyjde, najděte si svozové autobusy a ubytujte se v okolních obcích.

Zavolali jsme Míšovi Kubíkovi, pro kterého jsme měli víno od Krause pro srovnání, ale musel do Brna a Láďovi Teturovi.

Láďo, jsi ve vinařsví?

Ne, nejsem.

A kde jsi? Máme pro tebe dárek. Sekt od Bettyny Lobkowicz (Láďa miluje sekty).

Máte dárek? No tak to tu pochopitelně jsem.

U Ládi proběhlo první zavínění a pak přesun na ubytování. Tam dorazil ještě Miro, který přivezl vzorky z Božic. Večer jsme se přesunuli do sklepa k Vencovi Knápkovi, kde jsme poctivě přechutnali všechny vzorky. Cuvée summer si získalo srdce zejména kamaráda Pištyho, který ochutnával velmi svědomitě a získal přezdívku Maršál bazén. Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili u Milana Spěváka. Spát jsme šli okolo půlnoci.

Je nutné si uvědomit, že v sobotu nachodíte přes deset kilometrů a ochutnáte velké množství vzorků. Příjemná únava a zavínění v pátek se nám velmi osvědčuje, je však třeba nebláznit a nepřetáhnout nápřah.

V sobotu jsme vstali okolo osmé, vydatně posnídali a s Járou vyrazili koupit lístky. To je jediná bolest celé akce, vydávání trvá poměrně dlouho. My například čekali půl hodiny, další po nás ještě déle. Na tomto by chtělo ještě zapracovat. Na straně druhé fronta stmelí lidi, vypráví se, někteří již kolují první vzorky...

Vstupné bylo letos za 1.300,- Kč a než se začnete křižovat, přečtěte si, co za to dostanete.

Kapsičku na krk, každý rok v jiné barvě, která funguje jako vstupenka.

Krásnou, velkou skleničku.

Kupony na víno v hodnotě 700,- Kč, které doporučujeme utratit co nejdříve. Víno lze vyzvednout i v neděli, nosit se s ním nemusíte.

Mapu sklepů.

Seznam všech vinařství a tužku.

Hrací kartu. Pokud jí orazítkujete - razítka jsou v každém vinařství a vhodíte do osudí, můžete získat hodnotnou cenu. Já nesbírám, kluci nehází a nechávají si jako relikvii.

Bezplatnou přepravu vinnými busy po obci. My nevyužíváme, chodíme pěšky.

Dvě láhve minerálky a jednu kávu zdarma na určených stanovištích.

Nedělní vyprošťovací polévku a bagetu na cestu.

Jednorázový alkohol tester.

A pochopitelně ochutnat v každém z padesáti zúčastněných sklepů všechny nabízené vzorky.

Vyrazili jsme přes kopec směrem ke kapličce s tím, že zahájíme u nejvzdálenějšího vinařství a půjdeme zpět. Počasí bylo nádherné, trochu foukalo, ideální degustační počasí.

Prošli jsme okolo 30 sklepů, další si necháme na příští rok.

Nejsme na závodech, zvolte si tempo, jaké vám vyhovuje, loni jsme dali 17. Víno si vychutnávejte, klidně odlévejte a nezapomeňte hodně pít vodu a zobat. Drobné občerstvení zdarma je v každém sklepě.

Akce oficiálně končí v sedm večer, ale nevím o nikom, kdo by byl ze sklepa vyhozen. Naopak, spousta vinařů nechává otevřeno, dokud je zájem. Bavit se můžete též na náměstí.

Pozor, kdo chce řídit domů, měl by být střízlivý. Policisté jsou skoro všude.

V neděli můžete dojít nebo dojet do vinařství, kde jste nakoupili. Opět vinař nikam nepospíchá, můžete si s ním popovídat a protáhnout si tak akci.

My ještě míříme tradičně do Božic, kde nás čeká ještě jedna ochutnávka, ale nedělní program můžete zvolit dle libosti.

Letos se zúčastnilo přes 6 tisíc lidí a jenom o jednoho jediného účastníka nepadl loňský rekord.

Akce se mimořádně vydařila a jak už padlo na začátku - rozhodně doporučuji účast.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3892x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5