O Víně

27.04.2017 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.04.2017 07:00

Košt v Miroslavských Knínicích

Letos se konala v Miroslavských Knínicích již sedmá výstava vín. Obec leží 6 km jižně od Moravského Krumlova v dolině s nadmořskou výškou 318 m. Dvoupatrový zámek s přilehlým pěkně upraveným a udržovaným parkem, má dvě křídla tvořící obdélníkové nádvoří. A právě v zámeckém sále a přilehlých saloncích se konala vlastní výstava vín převážně Znojemské vinařské podoblasti. Výstavu uspořádal agilní spolek Sdružení vinařů Miroslavské Knínice, založený 29. srpna 2010.

Místo v zámku, kde se košt konal znám docela dobře, protože tam několikrát v minulosti končilo „Putování za znojemským Veltlínem", akce tradičně pořádaná spolkem Sdružení znojemských vinařů (www.szv.estranky.cz) převážně po malých vinařství ve Znojemské vinařské podoblasti. I letos v červnu se v zámku končí v pohostinnosti vinařů z Miroslavských Knínic. Ovšem dnes jsem poprvé navštívil jejich výstavu vín. Svezl jsem se s několika vinaři z Vítonic, kteří si jeli pro ocenění. Z 50 vzorků vín, které tam dodali, získali 25 zlatých medailí (například Pavel Venhuda, František Buřič - Müller-Thurgau 2016, PS, Vinný sklep Vítonice, Milan Sobotka - Veltlínské zelené 2016, PS, Mirek Čapoun - Ryzlink vlašský 2016, PS, atd.) Docela se těším na jejich tradiční otevřené sklepy 1.7.2017.

Na výstavě si mohli návštěvníci vybrat a ochutnat z 539 vzorků vín. Z toho bylo 414 bílých, 45 rosé a 80 červených vín. Na počtu vystavených vín se podílelo 163 vinařů ze 45 obcí, většinou ze Znojemské vinařské podoblasti. V ceně 250,- byla sklenička, katalog a neomezená degustace vín. Protože se výstava konala v zámeckých prostorách, u vchodu do sálu stály dvě dámy jako pážata v krojích a každý dostal přivítací přípitek. Výsledky a předávání cen proběhlo rychle, ale docela důstojně během půlhodinky. Šampionem výstavy se stala Pálava 2016 ve výběru z hroznů od Tvarůžků z Prosiměřic s hodnocením 19,4. Stejná Pálava byla oceněna cenou Ing. Jindřich Ševčíka na Znojemském koštu 18. března s 92 body. Ocenění Král knínických veltlínů získal Josef Střecha z Vítonic za Veltlínské zelené 2015 v pozdním sběru s hodnocením 19,2. Předávali se samozřejmě ještě další ceny a diplomy. Potom se šlo koštovat. U stolu jsem seděl s vinaři Mirkem Čapounem z Vítonic, Zdeňkem Přikrylem a Jožkou Tvarůžkem z Prosiměřic a Josefem Kašparem z Vranova n. Dyjí. Vína byla hodnocená 20 bodovým systémem a my si vybírali jen vína oceněná a s nejhorším hodnocením 18,5. Potěšitelné bylo, že drtivá většina vín byla od malých, více či méně známých vinařů. Během degustace se střídal dobrý pěvecký mužácký sbor místních pánů s ženským sborem. Opravdu moc pěkné. Je vidět, že v Miroslavských Knínicích si občané dovedou užívat nejenom vína, ale i zpěvu...

Z dalších Veltlínů (2016) nám chutnal od Dominika Hese z Těšetic, z Vinného sklípku u Hanzalů z Miroslavských Knínic (měli výborná Sylvánské zelené 2016, pozdní sběr). Skutečně vynikající se značným potenciálem byl Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru Jiřího Vespalce z Hostěradic. Naprosto zaslouženě byl vítězem v odrůdě, rád si jej ochutnám za rok či dva. Výborné Chardonnay 2016 v pozdním sběru bylo od vinařů Libora Frimmela ze Znojma, fy Laurent ze Šatova, Jiřího Mastného z Vranova n. Dyjí a Jiřího Vespalce z Hostěradic. Na prvních čtyřech místech Rulandy šedé byly výběry z hroznů 2016 a tak jsme je ochutnali a porovnali. Nejlepší byl od Josefa Kašpara z Vranova n. Dyjí, Jaroslava Opatřila z Jaroslavic, Ondřeje Šušláka ze Šatova a Petra Uhlíře z Miroslavy. Tvarůžkově Pálavě konkurovalo 14 vinařů, ale jen fy Laurent ze Šatova, Kosefa Kašpara z Vranova n. Dyjí a Vinice Hnanice se jí kvalitou přiblížili. Dobrý voňavý Tramín byl Jana Vlčka z Horních Dunajovic, Pavla Sovy z Kuchařovic, Josefa Střechy z Vítonic a Jiřího Janíčka z Vedrovic. Typický a dobrý Neuburg byl od Jana Havlíčka z Miroslavských Knínic a Richarda Sladkého z Miroslavy. Z dalších bílých odrůd nás oslovil Kerner 2016 ve výběru z hroznů z Vinného sklípku z Miroslavských Knínic. Zlatý Ryzlink vlašský 2015 Oldřich Staňka z Chvalovic a Mirka Čapouna z Vítonic byl poslední odrůdou, kterou jsme ochutnali

Protože nás tak trochu tlačil čas, museli jsme odjet po poledni na další akci, tak jsme neochutnali všechno (a že toho bylo!), co si plánovali. Na červená vína se nedostalo, snad z výjimkou slušného Zweigeltrebe 2016 F + L Novotných z Havraníků. Ale i tak byla naše spokojenost veliká. Celková atmosféra, pohoda a kvalitní vzorky na výstavě vín v Miroslavských Knínicích, vše bylo na výbornou.

 
   Název   Velikost 
  KATALOG Mir. Kninice 2017[1].pdf   711.6 kB 
1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4498x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5