Barolo, Feteasca neagra, Mavrud, Laurot, Kotrč, Milia a Cabernet Cortis - série zajímavostí
Počátkem jara se mi při domácím ochutnávání sešla řada ne zcela běžných odrůd. Ochutnal jsem vína naše, ze Slovenska, Bulharska, Rumunska a Itálie.
Laurot jakostní bio víno - Vinselekt Michlovský Rakvice. Ročník neoznačen. Obsah alkoholu 12 %. Poměrně složité moravské novošlechtění, mezi rodiči jsou Merlot, Svatovavřinecké a Frankovka. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem (plátek-drť-plátek) dlouhým 44 mm. Hezká světlejší rubínová barva, viskozita střední. Méně až středně intenzivní těžší vůně švestkových povidel. Neobvyklá zajímavá chuť s tóny bylin, v těle méně až středně plné, výraznější třísloviny. Dochuť kratší až střední. Dostalo 7 (80) bodů.
Milia - 2015 hrozienkový výber - Frtus Levice, vinohradnická oblast Nitrianská, vinohradnický region Tekovský, vinohradnická obec Rybník, víno s chráneným označením povodu, Slovensko. Khaki láhev o obsahu 0,375, plný korek dlouhý 45 mm, obsah alkoholu 10 %. Odrůda byla vyšlechtěna v Šenkvicích křížením Mülleru Thurgau a Tramínu červeného. Zlatavá barva, vyšší viskozita. Slabší neutrální vůně, plné tělo, poměrně svěží. Chuť sladkých hroznů a žlutých jablek. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7,5 (84) bodů.
Mavrud 2013 Katarzyna Vineyards, Mezzek, Thrácká nížina, Bulharsko. Zelená Top Bordo láhev byla uzavřena kvalitní plným korkem dlouhým 45 mm. Obsah alkoholu 14,5 %. Tradiční bulharská odrůda. Tmavší rubínová barva, velmi vysoká viskozita. Vůně spíše slabší ale velmi příjemná, byly tu švestky a višně v čokoládě. Lahodné, krásně uhlazené, plnější, kořenité, v chuti podobné tóny jako ve vůni. Dochuť delší. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Cabernet Cortis 2015 výběr z hroznů, bio - Víno Cibulka. Lednické zámecké. Vinařská obec Klobouky u Brna, viniční trať Ostrá. Kříženec Cabernetu Sauvignon a Solaris. Zelená Bordo láhev, obsah alkoholu 13,5 %. Rubínová barva, viskozita střední. Slabší vůně proslazených višní, v těle středně plné, výrazná ovocná chuť, hodně šťavnaté, svěží, velmi dobře pitelné. Středně dlouhá dochuť. Dostalo lepších 7 (81) bodů.
Feteasca neagra 2013 - Cramele Recas, řada Paparuda, Rumunsko. Původní rumunská odrůda. Zelená láhev se šroubovacím uzávěrem. Obsah alkoholu 13 %. Tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Intenzivní široká vůně lesního ovoce, tabáku, sušeného ovoce a fialek. Plné tělo, bohatá chuť švestek a borůvek se smetanou. Dochuť delší. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Kotrč 2015 - Víno z Petrovských Plžů. Koupeno přímo v areálu sklípků v Plžích, nejsou zde bližší údaje o vinařství či zatřídění. Zelená Bordo láhev byla uzavřena korkem z drti dlouhým 38 mm. Poměrně raritní odrůda byla vyšlechtěna v Polešovicích křížením Košutova hroznu a Tramínu červeného. Světlá žlutá barva, viskozita vysoká. Jemná nasládlá vůně hroznů a květin. Středně plné tělo, příjemná tramínová hořčinka, lehce olejovité. Dochuť středně dlouhá. Dostalo 7 (80) bodů.
Barolo 2011 - Ricossa Antica casa, DOCG, Itálie. Masivní láhev z hnědého skla s kvalitní záklopkou a plným korkem dlouhým 44 mm. Obsah alkoholu 14,5 %. Jedno z nejznámějších vín z Piemontu je vyráběno z odrůdy Nebbiolo. Zraje minimálně 2 roky v dubovém sudu a rok v láhvi. Jemná, méně výrazná ale široká a příjemná vůně švestek, ostružin, višní, dřeva, lékořice a čokolády. Plnější tělo, dosti výrazné kyseliny i třísloviny, přesto velmi chutné, s tóny ostružin a višní v čokoládě. Dochuť delší. Dostalo lepších 8 (87) bodů.
Vítěze tato série nemá. Stejný počet bodů jsem dal vínům z Itálie, Rumunska a Bulharska. Feteasca neagra a Mavrud jsou příkladem velmi zajímavých původních balkánských odrůd, které rozhodně stojí za ochutnání.