O Víně

07.03.2017 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.03.2017 07:00

Degustace vinařství Vladimír Tetur, Velké Bílovice

Dne 16. února 2017 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem Vinařství Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic. Zavítal mezi nás majitel vinařství Láďa.

Degustaci jsme dohodli na loňských otevřených sklepech a pak vše probíhalo naprosto bez problémů. Degustační list dorazil s velkým předstihem, Láďa se ubytoval přímo v místě konání a dorazil v pohodě před pátou.

Samozřejmostí byl perfektní servis a dochlazení vín ze strany hotelu, tudíž my opět přišli k hotovému, popovídali si s Láďou před degustací, dohodli průběh večera, každý jsme lupli jeden škopek a v sedm jsme začali.

Láďa mluvil bez mikrofonu, ale přes 60 vínomilců, kteří dorazili, poctivě poslouchali. Určitě za to mohly i Láďovy otázky, kterými občas testoval jejich pozornost a zároveň ihned odměňoval lahví vína nebo tričkem vinařství.

Opět se nekonalo žádné vnucování vjemů a vůní, bylo na každém, co ve víně cítí a zda mu chutná či ne. Láďa miluje překvapení a nové zážitky. Proto u něj opravdu nehledejte tradiční seřazení vín, dává je za sebou tak, jak si myslí, že by po sobě mohla jít. Též doporučuje při degustacích víno neodlévat, nechat ve sklenici až těsně před dolitím dalšího vzorku. Nijak neuškodí sedět s úplně cizími lidmi, opět nám mohou přinést nové vjemy a zážitky.

Celá degustace byla velmi vtipná, Láďa vyprávěl různé příhody.

Při nalití malého vzorku se ohradil slovy: Ty mi toho liješ jak jedu.

Při teplotě 24 °C se líhnou krokodýli, ale rozhodně se nemá podávat červené víno.

Svá a další vína pije, ale nejraději, pokud byste mu chtěli udělat radost, má sekt.

Vzpomněl též na pozvání do Ostravy na výstavu vín. Nechtělo se mu, ale organizátor mu napsal, že přijede jeho velký kamarád, vinař Štěpán Maňák. Potkali se na hotelu a Štěpán mu povídá. Tedy Laďo, kdyby mi nenapsali, že přijedeš ty, tak já bych nepřijel.

Přestávka se nekonala, ale návštěvníci mohli shlédnout tento krásný klip, který propaguje vinařství: https://www.youtube.com/watch?v=0xhsGfc2Zk4.

Vinařství vyrábí asi 300 tisíc lahví ročně a má 14 ha vinic. Hrozny tedy musí dokupovat, snaží se z Velkých Bílovic. Taková vína označuje znakem spolku, slípkou - tedy ne slépkou nebo kohoutkem, je to slípka.

Název vinařství najdete též přímo na láhvi, což nejen pěkně vypadá, ale zároveň brání tomu, aby je používala vinařství jiná. V jednu chvíli byl totiž lahví veliký nedostatek a vinaři brali vše, co ve vinařských potřebách měli. Pouze Láďa si vzal ty svoje - bezpečně je poznal.

Červená vína mohou konkurovat těm světovým, ale musí se jim dát čas. Láďa pouští červená vína nejdříve po třech letech a prodávat červená vína jako mladá není ideální.

Vítězem hlasování se stal Muškát moravský, a to s velkým předstihem.

Prodej probíhal výborně. Do auta zpět šlo jen pár krabic. A to se ještě na některé víno vůbec nedostalo, protože jejich favorit byl dávno vyprodán.

Celý večer se velmi vydařil a nezbývá než se těšit na březen. Tedy vlastně i na duben. Na apríla, 1. dubna, probíhá v Bílovicích zřejmě největší akce tohoto druhu v republice - Otevřené sklepy. Můžeme pouze doporučit účast, krásná záležitost, kdy ochutnáte spoustu vína a poznáte spoustu vinařů.

 
   Název   Velikost 
  degulist tetur bez cen.pdf   68.9 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3998x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5