O Víně

10.01.2017 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.01.2017 07:00

Degustace vinařství Kubík

Dne 15. prosince 2016 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Kubík z Velkých Bílovic. Zavítal mezi nás majitel vinařství Míša.

Vinařství u nás bylo přesně před pěti lety, kdy jsme Míšovi nabídli slavnostní, vánoční degustaci. Ta dopadla na výtečnou, tudíž jsme jí letos zopakovali.

Příjezd a příprava proběhly bez problémů, zájem byl enormní, přes 80 vínomilců. Tento počet jsme stanovili jako maximální a v budoucnu ho už nechceme překračovat.

Kolegové zvolili komické vánoční doplňky, čímž myslím i pro některé nováčky prolomili ledy a mohlo se začít.

Míša je nesmírně příjemný člověk a vinař, tudíž si získal návštěvníky od prvního okamžiku.

Vinařství má minimum vinic, ale nakupuje hrozny od léta prověřených a nasmlouvaných pěstitelů z Velkých Bílovic. Kvalitu suroviny si Míša pravidelně kontroluje a za kvalitu je ochoten zaplatit. Jedinou výjimku tvoří Pálava, ta je nakoupena ze znojemské podoblasti.

Míša se oprostil od vůní banánových listů, koňských sedel a křísnutého křemene, nic nikomu nevnucoval a pouze se prostě zajímal, zda lidem chutná. To je dle něj jediné kritérium dobrého vína, chutná-nechutná, nic jiného nemá příliš význam.

Analytické hodnoty má spíše jako podporu při práci, ale nepovažuje je za samospasitelné.

Vína zatřiďuje, žádají to po něm dodavatelé a považuje to za určitý znak prestiže a pořádku ve vinařství.

S jeho víny máte možnost se setkat výhradně v lepších podnicích - gastronomie a vybraných vinotékách.

Snaží se mít pokrytou celou škálu vín, aby si mohl vybrat každý, ale trend dneška jsou dle něj bílá polosuchá vína. Celkově uspěchanější životní styl pak je nejspíše příčinou preferencí vín s menším alkoholem, kterého je možné vypít větší množství bez pracovních následků druhý den.

Už též prý dávno neplatí benevolence policie ve vinařských obcích, spíše naopak, rádi se na ně zaměřují a vybírají. Například jen v Bílovicích přišlo o řidičák kvůli alkoholu za rok skoro 70 řidičů.

Připomněl a pozval návštěvníky do Bílovic na tradiční akce, tedy Ze sklepa do sklepa a za vinařem..., kdy ho mohou navštívit a rád dá ochutnat mnohem víc než 12 vzorků.

Večer příjemně ubíhal, návštěvníci byli spokojeni. Líbila se celá škála vín, mně osobně nejvíc chutnal Sauvignon a Cabernet Moravia.

Protože se jednalo o vánoční degustaci, měli jsme připravenu spoustu dárečků. Kromě vín spřátelených vinařství jsme každý dali do tomboly něco ze svých zásob. S těžkým srdcem to byl z mé strany ledový Malbec 2013 z vinařství Fasora, ale prý jsem udělal obdarované obrovskou radost.

Prodej probíhal výborně, Míša si do auta zpět odnášel asi dvě krabice.

Popřáli jsme si, rozloučili se a měli radost z další krásné vánoční degustace.

Rok 2016 tak máme úspěšně za sebou a můžete se těšit na další degustace v roce 2017. V lednu nás navštíví Láďa Mrkva z vinařství Roseta a myslím, že lepší rozjezd jsme si nemohli přát.

 
   Název   Velikost 
  KUBÍK-ÚSTÍ bez cen.pdf   63.7 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4263x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5