O Víně

14.11.2016 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.11.2016 07:00

Degustace vinařství Lahofer, Dobšice

Dne 20. října 2016 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Lahofer z Dobšic. Zavítal mezi nás obchodní zástupce pro Čechy Michal Pitour, společně s regionálním prodejcem Mírou Láskou.

Vinařství u nás bylo v lednu 2011 a nebyla to příliš šťastná degustace. Vinařství už tehdy "doplatilo" na svou kvalitu a úspěšnost, protože tehdější obchoďák si špatně vybral období a musel improvizovat s různými vzorky, mnohdy nevalné kvality, protože hlavní část produkce byla dávno vyprodána a příští ročník v nedohlednu.

Termín říjen si vybral Michal osobně, vzorků tedy bylo dost a jejich kvalita výborná. Degustaci velmi pomohlo i to, že Lahofer dodává vína hotelu Clarion, tudíž vzorky dorazily o několik dní dřív a hosté je tak dostávali na stůl v perfektní kondici.

Chlapi přišli ještě s jedním perfektním zlepšovákem, totiž že hosté nenakoupili vína přímo na degustaci, zde došlo pouze k objednávce a druhý den jim Míra zavezl vše osobně domů. Tato služba se setkala s velmi kladným ohlasem, pro nás je to inspirace a budeme tento způsob prodeje, pokud bude ze strany vinaře možný, nabízet také při dalších degustacích.

Oba pánové jsou veselé kopy, což víme z řady akcí, ani zde nezklamali. Citlivě dávkovali informace o vínech a vinařství, prokládali vyprávění zábavnými historkami a hosté se po celou dobu dobře bavili.

Zájem z jejich strany byl rekordní, chtělo jít celkem 105 vínomilců, velkou část jsme bohužel museli odmítnout, nejsme nafukovací.

Pánové navrhovali dvojprogram do 4 do rána, zde byl však minimálně problém v zavírací hodině hotelu. Prostě zvolíme náš obvyklý způsob - degustaci co nejdříve zopakujeme, případně nabídneme dalším organizátorům, kteří v Ústí degustace dělají.

Michal nijak nezastíral, že jejich vinařství je velmi úspěšné a pokračuje v dalších akvizích, ať už vinic nebo případně celých vinařstvích, těch méně úspěšných.

Faktorů úspěchu bude asi celá řada, rozhodně kvalita vín - čistá, dobře pitelná, voňavá, s výraznou chutí, za mě pak jasná snaha nevychovávat zákazníka a naopak mu nabídnout, co chce.

Míním tím, že řada vinařství produkuje sice výborná vína, ale bohužel taková, o která není na trhu momentálně nebo trvale zájem. To jim pak logicky působí další, zejména finanční, problémy.

Lahofer od začátku vsadil na širokou škálu nabídky vín, ze které si vybere určitě každý. Nepošklebují se kupujícím nebo firemním zákazníkům, že jimi preferované víno je příliš sladké, aromatické... dosaďte sami, naopak, respektují každého a nechávají ho si vybrat.

Vyhodnocují požadavky zákazníků a tomu přizpůsobují skladbu vín v nabídce. Vzhledem k tomu, že například zájem o jejich mladá vín roste každý rok skokově, je to nejspíš správná cesta.

Při tradičním hlasování na konci se zájem o vína rozložil poměrně rovnoměrně, ale jednoho favorita měl a byl jím Sauvignon. Brala ho také vítězka tradiční losáže.

Večer proběhl příjemně, zájem o rozvoz vín druhý den byl obrovský a hojně využitý, hotel Clarion se opět vytáhl a zázemí bylo bez jediné chybičky.

Příště se přesuneme do asi nejznámější vinařské oblasti u nás, na Pálavu, a dorazí k nám Honza Garčic z Pavlova.

 
   Název   Velikost 
  degulist lahofer bez cen.pdf   66.7 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4656x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5