O Víně

19.10.2016 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.10.2016 07:00

Chrudimské Svatováclavské vinobraní

Malá reportáž o vinařské soutěži (za účasti několika autorů ovine.cz) i vinobraní pro veřejnost v překrásném prostředí chrudimského muzea.

V mém okolí velmi aktivní a známý propagátor vína, pan Oldřich Bujnoch, zorganizoval ve dnech 27. až 28.9.2016 novou zajímavou vinařskou akci, která má šanci stát se v našem regionu další příjemnou příležitostí, jak ochutnat pěkná vína v krásném prostředí a skvělé atmosféře.

Konalo se to ve velkém sále chrudimského muzea, což je místo mimořádně pěkné a reprezentativní. První den tu pod vedením profesora Fedora Malíka posuzovalo několik komisí vína od nás, ze Slovenska a Rakouska. Já měl tu čest jedné z komisí předsedat, ale zároveň jsem měl i trošičku smůlu, protože většina vín u tohoto stolu byla rosé, které příliš nemiluji. Nicméně musím uznat, že několik z nich se opravdu líbilo nejenom ostatním porotcům, ale i mně. Z dalších autorů, píšících pro ovine.cz, se zúčastnila i Helena Baker a Jiří Bureš, kteří degustovali spolu v jedné komisi, dále také Roman Tomek.

V suchých bílých vínech hodně uspělo slovenské vinařství Golguz z Hlohovce, které obsadilo první dvě místa. Vítězem bylo Rulandské bílé 2015 výběr z hroznů. Šampionem soutěže se stalo rovněž Rulandské bílé 2015 VzH, tentokrát z Nového vinařství, zařazené mezi polosuchá a polosladká. Do třetice uspělo Rulandské bílé - ve sladkých bílých. Bylo to ledové víno, opět z Hlohovce. Mezi červenými zvítězil Dornfelder 2013 VzH z Rodinného vinařství Jedlička. A v růžových to byl i pro mě velmi pěkný Cabernet Sauvignon 2015 pozdní sběr ze Znovínu Znojmo.

Druhý den se konala akce pro veřejnost, kde hrála známá cimbálovka Jožky Šmukaře a vystoupil zde i MUDr. Radim Uzel na téma Víno a sex. Návštěvníci mohli ochutnat všechna soutěžní vína + pro dané období nezbytný burčák. Vstupné vylo spíše symbolické - 50,- Kč, ochutnávka byla za žetonky. Celé se mi to velmi líbilo a doufám, že se z toho stane nová tradice.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4973x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5