O Víně

14.09.2016 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.09.2016 07:00

Ohlédnutí za Pardubickým festivalem vína 2016

Reportáž o soutěži a výstavě vín v Pardubicích.

Již 19. ročník festivalu se uskutečnil ve druhé polovině srpna. Nejprve se konala soutěž vín, ve které byla vína hodnocena v několika komisích, v nichž působilo mnoho známých osobností z řad degustátorů a sommeliérů. Protože byla vína rozdělena do mnoha kategorií, nechci teď vypisovat všechny vítěze, ty lze ostatně najít na oficiálních stránkách festivalu, tak snad jen připomenu, že nejúspěšnějším soutěžním vínem bylo Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr, které získalo 89,75 bodů. Dokonce ještě více, rovných 90 bodů získal Tokajský výber 5. putňový - Tokaj & Co, který byl ale pro mě trochu nepochopitelně v nesoutěžní kategorii. Já jsem měl tentokrát trošku smůlu. V naší komisi, které předsedala paní Helena Baker, jsme měli jen několik suchých bílých, hodně „ostatních" růžových, která já moc nemusím, dále sladká bílá, mezi nimiž se naštěstí našlo pár velmi pěkných, např. Rulandské šedé 2015 výběr z cibéb - Vinařství Hanzel, Rulandské šedé 2015 výběr z bobulí - Vinařství LAHOFER nebo Pálava 2015 výběr z hroznů - Kamil Prokeš. Závěr však vše úplně napravil, protože nás čekala řada skvělých Tokajských, 5. a 6. putňových výběrů, esencí atd. Po soutěži vín následovala ještě soutěž sommeliérů, kde zvítězil Tomáš Brůha. Závěr posledního srpnového týdne pak patřil výstavě vín na pardubickém zámku a také vinařské noci na historickém Pernštýnském náměstí.

Výstava probíhala v pátek a v sobotu na nádvoří i v sálech pardubického zámku. Bylo tu kolem pěti desítek stánků, u nichž se dala ochutnat vína z mnoha domácích i zahraničních vinařství. Vstupné bylo 100,- Kč, byla v něm sklenka, taštička a 3 žetony na ochutnávku. Navštívit všechny stánky by bylo nad lidské síly, proto jsem předem vybral jen omezený počet, který jsem chtěl prozkoumat. Již tradičně zde bývá několik stánků se slovenskými víny. Tentokrát jsem se omezil pouze na pro mě neznámé vinařství Frtus se sympaticky působícími etiketami a neobvyklými odrůdami jako např. Noria nebo Milia. No a neodolal jsem ještě přechutnat lahůdky u stánku Tokaj & Co. Z dalších zahraničních vín jsem ochutnal několik pěkných španělských vín, např. červené El Miracle by Mariscal (90 bodů od R. Parkera), možná trochu překvapivě tu byla i zajímavá bílá, třeba Verdejo Nebla - Vicente Gandía. Něco málo jsem ochutnal i z vín italských a portugalských, naopak dlouho jsem se zdržel u stánku KASSIMEXu s víny rumunskými. Ta jsou u nás doposud neprávem poněkud opomíjena. Přitom zde existuje jednak řada mimořádně zajímavých místních odrůd, fungují tu i vinařství, která se svými víny získávají významná ocenění v mnoha zemích. Nabídka u tohoto stánku je velice široká, od vín střední kategorie až po opravdu skvělá, jako např. Chardonnay 2014 DOC-CMD - Cramele Recas nebo od téhož vinařství Sauvignon PAPARUDA 2015. Velmi zde také oceňuji ochotu, fundovanost a nadšení pro věc.

Navštívil jsem, samozřejmě, také stánky s moravským vínem. U Marka Štýbla mě zaujala odrůda Cabernet Cortis, kterou jsem ochutnal nejen v červené podobě, ale zcela výjimečně jsem šel i do rosé, které ale také nebylo špatné. Pěkný byl i zemský Neronet 2015 od Štěpána Maňáka či Veltlínské zelené 2015 pozdní sběr z Vinařství Žerotín. Jako už tradičně jsem okoštoval více vzorků u stánku Vinařství Maděřič, který už také neodmyslitelně k festivalu patří a který vždy nabízí velmi solidní vína. Namátkou třeba Sauvignon, Dornfelder nebo Rulandské modré, vše z ročníku 2015 v pozdním sběru.

Jako obvykle se mi akce líbila, Pardubice se na chvíli proměnily ve vinařské město. Zdálo se mi, že návštěvníků bylo tentokrát o něco méně než dříve. Nevím, zda to způsobilo extrémní vedro, možná se trochu projevilo i to, že ochutnávky docela podražily. Platí se zakoupenými žetony. Dříve stály 5,- Kč a u některých stánků stačil i jeden. Nyní stojí 10,- Kč a většinou se začíná u levnějších vín u dvou žetonů, někde ani to nestačí. Naštěstí existují i výjimky. Pravdou také je, že podobných akcí docela přibývá, i když málokde se dá na jednom místě ochutnat tolik různých vín z celého světa. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4770x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5