O Víně

12.09.2016 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.09.2016 07:00

Vinicemi Znovínu na Hustopečsku

Příznivci vín ze Znovínu Znojmo asi vědí, že v roce 2011 nakoupila firma 268 ha nádherných vinic na Hustopečsku v sedmi katastrech, asi 60 km od Znojma. O dalším novém nákupu kolují nepotvrzené informace... Některá vína z těchto vinic asi již také ochutnali. Třetím rokem počátkem září pořádá Znovín pro zájemce, ve dvou dnech, odpolední exkurze na některé nově koupené vinice. Letošní exkurze pod názvem „Putování za Hustopečskými vinicemi“ proběhla 2. a 3. září 2016.

Prezentace byla za slunečného počasí od 12. do 14. hodin na nádvoří Louckého kláštera, kde se účastníci registrovaní přes webové stránky, zaplatili 200,- Kč, dostali skleničku, tradiční dvoulist s mnoha informacemi, náramek a 2 bločky na uvítací příjemné naladění celého odpoledne. Prvním vzorkem bylo velice dobré suché Veltlínské zelené 2015 - Ledňáček říční v pozdním sběru z viniční trati Kamenný vrch v Tasovicích, se zbytkovým cukrem 6,9 g/l, kyselinou 6,4 g/l a alkoholem 12,5 %, bezcukerným extraktem 21 g/l. Druhým byl suchý Sauvignon 2015 - Terroir Lacerta viridis z viniční trati Knížecí vrch v Hnanicích, v pozdním sběru se zbytkovým cukrem 7,3 g/l, kyselinou 7,0 g/l, 12,5 % alkoholem a bezcukerným extraktem 21,0 g/l. Vesele se ochutnávalo a přesně v 14. hod. odstartovalo 5 autobusů do Hustopeče. Cesta, která by normálně trvala cca 45 minut, se bohužel protáhla o hodinu, protože od Jiřic po Pohořelice byla objížďka a neuvěřitelně dlouhá kolona. U Hustopečí jsme přejeli přes dálnici a před námi se rýsovaly jenom takové celkem nic neříkající kopce se sklizenou kukuřicí, zpodmítané. Ovšem když jsme dojeli na vrchol, odkud prý řídil maršál Malinovský osvobození Brna, otevřela se překvapivá podívaná na téměř utajené vinice v parádních polohách. Jako první jsme navštívili nad Velkými Němčicemi a Starovicemi viniční trať Růžová hora, horní část se jmenuje Pindule a dolní Kolébky. Naskytnul se nám nádherný pohled do údolí osázeného Rulandským šedým. V tradičním plátěném stánku u vinice, který důvěrně znají kolegové z jarních „Putování po vinicích Znovínu", nám nabídli dobře vychlazených 5 vzorků vín: André 2015 - Terroir Club, pozdní sběr, suché, Tramín červený 2015 - Genus Regis, výběr z hroznů. Ovšem nejvíce mně, ale i mé kolegy, oslovilo výborné jakostní polosuché Veltlínské červené rané 2014 z viniční trati Podhoří, se zbytkovým cukrem 10,6 g/l, kyselinami 6,8 g/l, 12 % alkoholem a 27,8 g/l bezcukerným extraktem. Plné, polosladké ve výběru z hroznů bylo Rulandské šedé 2015 - Terroir Club právě z této Růžové hory a v pozdním sběru polosladký Ryzlink vlašský 2015 - Terroir Club z viniční trati Růženy.

Po přechutnání vzorků a pokocháním se pěknou viniční tratí s krásným výhledem na nedalekou Pálavu a jezera kolem, jsme přejeli na druhou zastávku, která byla mezi vinařskými obcemi Uherčice, Popice, Pouzdřany a Starovicemi, na viniční trati Kolby - Strossberg. Po nezbytných informacích jsme dostali k ochutnání dalších pět vzorků vín, které jsou v nabídce posledního „Katalogu...": polosuché, ve výběru z hroznů Rulandské modré 2015 z viniční trať Bílá hora, další „matematickou novinku" Rulandské modré 2015 - noir - 3,14 v pozdním sběru, polosuché z vinice která nás obklopovala. Bližší informace o tomto víně jsou Katalogu na str. 14. Mimochodem i speciální perlivou vodu mají pod touto matematickou značkou. Velice dobrým, příjemným bylo do třetice, ale tentokráte v pozdním sběru, polosuché Rulandské modré 2015 - πnoir - 3,14 - rosé. Příjemné ochutnávání dobrého, několikrát oceněného doma i v zahraničí, rosé mezi dozrávajícími hrozny Frankovky a Rulandského modrého na keřích révy, opět s výhledem na Pálavu, bylo velice pěkným zážitkem se zvláštní atmosférou. Další dva vzorky byly v pozdním sběru Cabernet Sauvignon ročníku 2014 a 2015. Poslední zastávkou ve vinicích byla u Nosislavi viniční trať Kozí hory. Zde jsme se konečně také trochu protáhli, prošli se pěšky do kopce s fantastickým panoramatickým výhledem do kraje, ale také na vedlejší nádhernou terasovitou viniční trať Kacířky.

Ochutnali jsme dvě suché „milerky" a sice v pozdním sběru Müller-Thurgau - Terroir Club 2012 a jakostní 2015. Následovaly polosuché, ve výběru z hroznů Chardonnay 2015 a medailemi ověšené suché, v pozdním sběru Chardonnay 2013 - Terroir Club, rovněž ze sousední viniční trati Kacířky Posledním vzorkem byl jakostní, polosuchý Muškát moravský 2014 - Terroir Club.

Co říci a závěr. Viniční trati, které koupil Znovín Znojmo, jsou opravdu nádherné, mají úžasný potenciál a vína, na která se můžeme jen těšit. Jsou trochu jiná, nežli z okolí Znojma a to byl asi ten důvod, rozšířit portfolio nabídky v chuti i v odrůdách. Užili jsme si to a vůbec nelituji, že jsem exkurzi absolvoval, i když ve všech dnes navštívených viničních tratích jsem už byl v minulosti několikrát, při hledání kešek... :-)

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4892x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5