O Víně

04.07.2016 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.07.2016 07:00

Degustace vinařství pod Sedlem

Dne 16. června 2016 jsme v Klubu přátel vína Ústí nad Labem premiérově přivítali vinařství pod Sedlem, zavítal mezi nás majitel vinařství Dionýz Hutár.

Jedná se o malé a mladé vinařství, podrobnosti najdete pod tímto odkazem.

Křestní jméno vinaře není vtip ani pseudonym, doopravdy se tak jmenuje a jméno se v jejich rodině dědí vždy přes nejstaršího syna již několik generací. S vinařstvím neměli dlouhodobě nic společného a vinař se věnoval a věnuje jako hlavní profesi projektování.

V roce 2008 se rozhodl, že si na půl hektarech půdy kousek od Úštěka založí své vinice a v roce 2012 daly první rozumnou úrodu. Specializuje se na do této oblasti vhodné odrůdy, jako je rýnský ryzlink, rulandské šedé, muškát moravský nebo muller thurgau, z červených pak pinot noir a dornfelder. Hrozny částečně dokupuje od pana Matouška ze Slaného.

Přestože se k nim neřadí, jeho styl je podobný autentistům a biozemědělcům. Kvalitní surovina má vzniknout ve vinici, pak už se jí jenom snaží nekazit. Nikam nespěchá, víno dává dlouhý čas na vyzrávání. Láhvuje v Rakousku, kde si pronajímá linku. Špuntuje jak korkem, tak šroubovými uzávěry, láhev používá klasickou pistoli.

S humorem uvádí, že vinařství založil nejen proto, že ho to baví, ale že má též velmi rozvětvenou a žíznivou rodinu, tudíž bylo potřeba je nějak napojit a vlastní vinařství se ekonomicky jevilo jako ideální.

Z tohoto důvodu některá vína už ani nebyla na prodej, vinař sáhl hluboko sdo svého soukromého archivu. Ceny stanovuje v základu relativně vysoko, protože jak sám říká, prodávat nemusí, vše stihne vypít s rodinou. Ale v případě odběru většího množství a vzájemných sympatií se už lze dostat výrazně nížeji. Jen pro představu je tedy základní cena od 200 do 250 Kč za láhev.

Své vinařství propaguje i velmi příjemnými až domáckými akcemi, již pořádal vinobraní, košt a samozřejmostí je po předchozí dohodě návštěva vinařství. Též ho můžete potkat na některých výstavách.

Letité čtenáře možná překvapí degustační list, který jsme tentokrát zcela ponechali v režii vinaře. Sám svá vína charakterizoval, tudíž nebudu nosit dříví do lesa.

Cuvée Sattel vzniklo náhodou. Když vinařství začínalo, vinař si nepohlídal brigádníky a ti mu všechny hrozny sebrali najednou. Výsledek však byl velmi dobrý, tudíž ho od té doby dělá programově.

Hostům nejvíce chutnalo oranžové rulandské šedé, ale nešlo o jednoznačného vítěze, zájem se rozprostřel poměrně rovnoměrně.

Zájem o vinařství byl obvyklý, dorazilo zhruba 55 vínomilců, pomáhala opět krásná neznámá (vidíte na fotografii), Jarouš nemohl.

Vinař přebral putovní víno od Krausů a předal své víno Járovi Šimkovi od Skoupilů. Když zjistil, komu předává, doplnil svou láhev dlouhým a posměšným nápisem, který z důvodu překvapení opět zveřejníme až příště.

Hosté využili možnost nákupu, něco koupili přímo, ale daleko víc jsem zaznamenal žádosti o návštěvu s nákupem přímo ve vinařství.

Degustace se povedla a já mohu toto zajímavé a progresivní české vinařství jen doporučit.

 
   Název   Velikost 
  Degustační lístek a popis 16.6.2016.pdf   55.6 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4667x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5