O Víně

07.06.2016 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.06.2016 07:00

Vrbovečtí vinaři potřetí otevřeli své sklepy

Nastala příjemná sezona akcí typu „otevřené sklepy“ v mnoha vinařských obcích hlavně na Moravě. Někde je to již letitá tradice, jinde se o to pokoušejí. Jedno je ale společné, všude, kde mají nějaké sklepy, schopné členy vinařských spolků atd. opravují sklepní uličky, sklepy, snaží se přilákat zájemce do svých obcí na tradiční lidovou sklepní architekturu, no a samozřejmě na svá vína.

Pravdou je, že i v předchozích měsících se sklepy v některých vinařských obcí otevíraly, někde již poněkolikáté, jindy poprvé. Ale s přibývajícím teplem se postupně otevírají další a další sklepy vinařů jak na běžícím pásu. Jeden pořádně neví, které navštívit, vynechat nebo odložit na příští rok. Je sice parádní navštívit sklípek soukromě, popovídat si s vinařem, ochutnat jeho vína. Ale pokud jsou to akce „ otevřené sklepy", kdy je otevřeno několik desítek sklepů, přece jenom je to takový zajímavý srovnávací průřez. Nejenom srovnání vín sousedů, ale i jak sklepy vypadají, jakou mají atmosféru, to přece k návštěvě samozřejmě patří. Jedinou snad nevýhodou je menší prostor pro vyzpovídání vinaře a větší počet mnohdy návštěvníků, kteří o víně, vinařství či vinohradnictví nemají ani páru. Ale tak to prostě je...

V sobotu 21. května 2016 otevřeli své sklepy členové spolku Cech vinařů Vrbovec. Zahájili tak teprve třetí ročník otevřených sklepů. Současně ale také byly otevřené Modré sklepy v nedalekém Novém Šaldorfu. Tam to docela dobře znám, mnohokrát jsem sklepy procházel, vína chutnal a tak jsem si letos vybral Vrbovec.

Vrbovecká sklepní ulička je známá všem, kteří někdy jeli třeba na dovolenou k moři od Znojma směrem na Chvalovice a dál na hraniční přechod Hatě s Freeportem a jeho neuvěřitelně kýčovitým okolím. Sklepy se rozkládají po obou stranách silnice asi 5 km od Znojma. Z několika desítek jich bylo otevřeno celkem 25 a k ochutnání bylo připraveno 207 vzorků vín. Drtivou převahu měla vína ročníku 2015, případně 2014, ale bylo možné nalézt z těch nejstarších i několik z ročníku 2007 a dokonce z roku 2003 (Rudolf Hložek, Vrbovec - Ryzlink rýnský, PS). Aby návštěvníci nepřecházeli velmi frekventovanou silnici, tak obec společně s vinaři nechali udělat pod silnicí podchod. Super nápad. Vrbovec je největší vinařská obec ve Znojemské vinařské podoblasti asi se 433 ha vinic v jeho okolí. Známé jsou viniční trati U sv. Urbana, Vinná hora, Lampelberg, Šác, Slunný vrch nebo Dolina a další.

Ve vinotéce Šlechtitelské stanice vinařské Ampelos s. r. o., která stojí jako první v řadě sklepů u silnice, byla registrace. Je tam i zastávka VINOBUSU, protože „šlechtitelka" je od letošního roku 19 členem VOC Znojmo.

 A tam, před vinotékou, mne překvapila parádní sešlost členů spolku Hroznová koza (www.hroznovakoza.cz), kteří v krojích či dobovém oblečení a s nacvičenou scénkou postupně otevírali jednotlivé sklepy. Popřáli vinaři starou úsměvnou češtinou, připili si vínem a do vozíku potom přidávali darované lahve od vinařů. Několik snímků dokumentuje pěknou tradici, protože spolek toho má ve své činnosti docela dost. Mimochodem, před 14 dny slavnostně otevírali asi 5 km dlouhou naučnou stezku Hroznové kozy kolem Vrbovce. Prošel jsem všechny sklepy, které jsou většinou velice pěkné, dlouhé s různými zákoutími, některé jen kopané v pískovci, jiné vyzděné. Před mnoha sklepy se opékaly kýty, selátko, klobásy a různé pochutiny, které provoněly celou uličku.

Tentokrát jsem vynechal má oblíbená červená vína a ochutnával jen bílá. V lisovně sklepu Zdeňka Kohoutka mne upoutal nádherný kládový lis tuším, že z roku 1892. Při ochutnávání sladkého Ryzlinku rýnského 2015, jsem se dozvěděl, že právě toto víno bylo lisované na obdivovaném lisu. Ve Vinařství Zábojník jsem si vychutnal asi dnes nejlepší voňavý Tramín červený 2015 ve výběru z hroznů. V Písařově sklepu mně chutnal Hibernal 2015, Mzv. Ve Vinařství Vrba byl výběr z 10 bílých vín, 3 rosé a 3 červených. Výborná byla vína v pozdním sběru Veltlínské zelené 2015, Müller-Thurgau 2015 a skvělý výběr z hroznů Pálava 2015. Ve vinotéce Ampelosu měli výborný v pozdním sběru polosuchý Kerner 2015, polosladké Neuburské 2015 a stejně tak Hibernal 2015.

Nebudu už dál vyjmenovávat vína, která mne oslovila, byla by to docela pěkná řádka, ale rád bych zmínil jen tak pro informaci i další vinaře a vinařství, mimo výše zmíněné, kteří otevřeli sklep a nabídli vína k ochutnání. Za pěknou akci v parádní atmosféře si to určitě zaslouží.

Tak tedy sklepy zpřístupnili: Vinařství Šuba Milan, Hlávka Radovan, Pavlačkovi Romana a Renáta, Sklep u Modráka, Bartoník Milan, Homola Aleš - Vinoma s. r. o., Psota Pavel, Stejskal Ondřej, Ďuriška Viliam, Vinařství Waldberg Vrbovec s. r. o., Bulín Miroslav, Frimmel Libor, Filák Vlastislav, Vinařství Carkov Roman, Kochan Štěpán, Vinařství Bičian, Vajdík František Vinný sklep u Pavlíků a Šimůnek Václav. Jako tradičně na všech podobných akcích, pozoruji drtivou většinu mladých lidí a letos zde bylo i hodně cyklistů. Desítky kol se opíralo o sklep, kde se skvěl nápis: „Na prodej". Bylo to docela úsměvné. No nevím, jak to party cyklistů zvládaly v případné konfrontaci s policisty, ale ty jsem naštěstí nikde neviděl. Ale jistě vědí, co činí. Nakonec, do Znojma se dalo jet i polními cestami...

Opravdu další pohodová akce v příjemném prostředí malebné sklepní uličky, žádné nekonečné davy návštěvníků, hodně hudby, nádherného slunného počasí, zajímavých specialit, pěkných vín a dobré nálady. Za to jistě patří velký dík vinařům ze spolku Cechu vinařů Vrbovec.

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6287x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5