O Víně

31.05.2016 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.05.2016 07:00

Festival vín VOC Znojmo

Tradičně na státní svátek 8. 5. pořádají členové VOC Znojmo „Festival vín VOC Znojmo“, na kterém poprvé představují nová vína minulého ročníku. Samozřejmě jsou to vína třech odrůd typických pro naši Znojemskou vinařskou podoblast - Sauvignon, Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský…

Už poosmé se uskutečnil 8. května „Festival vín VOC Znojmo" na Horním náměstí ve Znojmě za účasti tisíců návštěvníků. Jak jistě všichni milovníci vín vědí, tak první apelace vín VOC (víno originální certifikace) v Česku vznikla právě ve Znojmě. Jde o tři nejtypičtější odrůdy pěstované na vybraných vinicích na Znojemsku: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Podrobné informace o podmínkách zařazení vín jsou na oficiálním webu VOC Znojmo (www.vocznojmo.cz). Od doby založení VOC Znojmo vzniklo několik dalších VOC na Moravě s vlastními typickými odrůdami.

Nový ročník vín VOC Znojmo se každoročně oficiálně představuje vínomilné veřejnosti právě v rámci tohoto festivalu tradičně 8. května. Je to asi dobře zvolené datum, protože až na jednu výjimku bylo vždy nádherné slunečné počasí a snad každý se docela pěkně na sluníčku připálí... . Celé Horní náměstí, kde stojí hlavní podium na kterém je téměř nepřetržitý hudební či taneční program, je ohraničeno dřevěnými chatkami, kde nabízejí svá vína vinaři z VOC Znojmo. Druhou stranu náměstí letos lemovaly bílé stany s nabídkami různých rybích - kapřích specialit z Pohořelického rybářství. Celý prostor velkého náměstí byl vyplněn stoly a lavicemi pro návštěvníky, kteří si zde vychutnávali vína, povídali si mezi sebou, poslouchali hudbu.... Počasí bylo nádherné, slunečné, tak jak tomu bylo téměř vždy v minulosti. Už vloni se festival rozšířil mimo hlavní festivalové Horní náměstí, kde jsou soustředěna všechna vinařství s kompletní nabídkou tří vín VOC, na Sauvignovonou ulici, Ryzlinkové a Veltlínské náměstí, kde se nalévala pouze vína v názvu ulice a náměstí. Zakoupili jsme si bločky, dost dobře nechápu, proč se nemůže platit přímo za vzorek, tak jak je tomu zcela běžné v sousedním Rakousku, například v Retzu na tradiční vinařské akci Retzer Weinwoche na přelomu května a června. Tisk zbytečných bločků také stojí asi značné peníze. Za většinu vzorků stačily tři bločky - 15,- Kč u několika vín potom 4 bločky. Dostali zálohovanou skleničku, nalezli si místo u stolu a hurá za vzorky. Degustační lístek byl opravdu impozantní s nabídkou 69 vín VOC převážně ročníku 2015 s několika výjimkami ročníku 2011 - 2014 a jedno Kambrium cuvée z vinařství DV Promotion - Dobrá vinice ročníku 2009. Svá vína tu prezentovalo 18 členů VOC Znojmo s výjimkou Vinařství Sadek s. r. o. Jejich aktuální seznam je na webu VOC Znojmo. Ve 12. 00 hodin, byl slavnostně pokřtěný VINOBUS, který bude pravidelně od dubna do září projíždět vinařskými vesnicemi, kde nabízejí svá vína členové VOC Znojmo. Fotografie i krátký článek ze křtu je zveřejněný 17. 5. 2016 na O vině.

Ochutnal jsem všechny Sauvignony ročníku 2015 a i když mají svá stejná pravidla pro zařazení, všechny byly výborné, ale přece jen nejvíc mně chutnal Sauvignon z vinařství Vinice - Hnanice, viniční trať Knížecí vrch, analytka: 12% alkohol, 14,5 g/l cukr, 7,5 g/l kys., další Sauvignon s analytikou: 11,5 % alkohol, 9,8 g/l cukr a 6,9 g/l kys. z Vrbovce z Dívčí hory ze Šlechtitelské stanice vinařské Znojmo, s. r. o. Ampelos. Toto vinařství je od letošního roku novým v pořadí 19 členem VOC Znojmo. Dalším výborný Sauvignon byl z Vinařství Líbal s. r. o. z Horních Dunajovic z viniční trati Frédy s 12,5 % alkoholu, 13,8 g/l zbyt. cukru a 5,8 g/l kys. A další do mé TOP čtyřky patříl Sauvignon z Vino HORT, s. r. o. z Dobšic, viniční trať U Hájku se 13 % alkoholu, 8,4 g/l zbyt. cukru a 7,5 g/l kys. Opravdu krásná, pěkná typická vína naší podoblasti.

Velmi příjemně mne překvapilo panenské Cuvée Rajská z Vinařství Lahofer , a. s. z městské Rajské vinice na stráni pod Mikulášským kostelem o které jsem na O víně rovněž psal. Pěkné cuvée ze tří VOC odrůd tam pěstované, bylo poprvé prezentované s hodnotami 12,5 % alkoholu, 7,8 g/l cukru a 6,4 g/l kys. Ale vzhledem k velikosti Rajské vinice to bude víno spíš raritní.

Samozřejmě jsem ochutnal několik vzorků Veltlínského zeleného a Ryzlinku rýnského. Všechna degustovaná vína jsou velmi vydařená a myslím si, že najdou hodně příznivců mezi milovníky vín. Festival vín VOC Znojmo je pěkná vinařská akce, pevně zakotvená v kalendáři akcí ve Znojmě, lákající rok od roku víc návštěvníků. Termín 8. 5. je daný, je to státní svátek, ale přece jen je asi pro většinu návštěvníků výhodnější, když druhý den není pracovní, což se může projevit i na větší návštěvnosti. Ale to je problém organizátorů, jak se s tím případně v příštích létech vypořádají. Zatím všechny festivaly VOC byly vždy vydařené, a jak ze zákulisí vím, mají v hlavách další nápady na vylepšení prezentaci svých vín. Nakonec unikátní VINOBUS je toho pro letošní rok důkazem... A tak se můžeme těšit nejenom na příští Festival vín VOC Znojmo, ale třeba i na další příjemné překvapení.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4190x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5