O Víně

24.05.2016 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.05.2016 07:00

Vinobusem za vínem VOC Znojmo

Ochutnat vína VOC Znojmo přímo ve vinařství, popovídat si s vinaři v Miroslavi, Lechovicích, Znojmě Vrbovci, Tasovicích, Dobšicích, Popicích, Chvalovicích Novém Šaldorfu, Konicích, Hnanicích Šatově nebo v Horních Dunajovicích, to vše je možné od 1. dubna letošního roku díky novince, kterou vymysleli a zrealizovali vinaři VOC Znojmo.

Nepochybně zajímavou novinkou letošního roku ve Znojemské vinařské podoblasti je pro vinařské turisty, ale nejenom po ně, pravidelná linka vinařského autobusu tzv. VINOBUSU. Myšlenka autobusu - vinobusu, jezdícího po pravidelné trase spojující vinaře začleněné ve VOC Znojmo, vznikla již v roce 2009, jak nám sdělil v březnu předseda VOC Znojmo Mgr. František Koudela. Ale teprve letos se podařilo dát vše dohromady, což vyžádalo obrovské organizační úsilí, překonání mnoha byrokratických překážek a v neposlední, ale rozhodující řadě, získání finanční podpory od sponzorů, Jihomoravského kraje a města Znojma. Projekt Vinobusu má za cíl podpořit vinařskou turistiku na Znojemsku a rozšířit tak služby, které 19 vinařů VOC Znojmo návštěvníkům a milovníkům vína nabízí.

„Návštěvníci tak můžou zavítat z centra Znojma do různých sklepů a vinařství na Znojemsku, kde mohou ochutnat naše nejlepší vína, aniž by řešili problém s dopravou. Celá trasa, měří celkem 62 kilometrů je upravena tak, aby nabízela atraktivní zastávky. Slibujeme si od něj, že k nám přivede nejen více turistů a milovníků vín VOC - Ryzlinku rýnského, Veltlínského zeleného, Sauvignonu, ale přinese i širší nabídku vín vinařů. Otevřou se některé sklepy, které nebývají běžně otevřené, rozšíří se i otevírací doby, řekl mimo mnoha jiných informací o celém projektu na informační březnové schůzce v Louckém klášteře Mgr. František Koudela.

Vinobus s kapacitou 32 míst už jezdí od 1. dubna po červeném a modrém okruhu, od Vlkovy věže, kde je informační centrum VOC Znojmo. Projekt je propojený s cyklotrasami a samotný Vinobus je vybaven 24 nosiči na kola, aby jej mohli využíti i cyklisté. Celá trasa je objízdná třikrát denně a každá z 19 zastávek je označena informačním panelem. Více podrobných informací včetně jízdního řádu, mapky atd., lze nalézt na webu VOC Znojmo (www.vocznojmo.cz).

„Jedná se o zcela nový pilotní projekt, který připravilo VOC Znojmo. Je to kombinace cestovního ruchu, vinařství a vinohradnictví. Je symbolické, že vzniká ve Znojmě, v hlavním městě vína a já bych chtěl vinařům ze zdejšího regionu za něj poděkovat," řekl v neděli 8. 5. 2016, když společně s předsedou VOC Znojmo a místostarostou Znojma, pokřtili Vinobus v rámci 8. ročníku „Festivalu vína VOC Znojmo".

Po krátkých projevech pokřtili před stovkami návštěvníků lahvemi vína VOC Znojmo zelený Vinobus, popsaný jednotlivými vinařskými vesnicemi, kde Vinobus zastavuje. Vydali pěknou, v desítkách tisíc nákladu, informační brožurku „Znojemskem Vinobusem VOC Znojmo", kde se návštěvník dočte vše podstatné. Ve Vinobusu jezdí průvodce, který informuje pasažéry o vinařství, vinohradnictví i kulturních akcích ve vinařských obcích, kde bus zastavuje. První ohlasy vinařů na Vinobus jsou pozitivní, zájem je prý značný. Samozřejmě klady a zápory se ukáží, až budou na konci letošní sezony vinaři z VOC Znojmo vyhodnocovat první sezonu Vinobusu. Myslím ale, že je to projekt hodný obdivu a doufejme, že bude úspěšný a že se s Vinobusem budeme setkávat i v příštích létech.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4401x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5