O Víně

19.05.2016 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.05.2016 07:00

Wachauer Weinfrühling 2016 (I. část)

První část reportáže z jedné z největších rakouských vinařských akcí zvané Wachauer Weinfrühling, jež se letos konala na přelomu dubna a května.

Vinařskou podoblast Wachau dlouhodobě velmi rád navštěvuji, tudíž jsem ani letos nemohl chybět na jejich největší vinařské akci zvané Wachauer Weinfrühling 2016, ta se letos konala na přelomu měsíců dubna a května, konkrétně v termínu 30. dubna a 1. května 2016 napříč celou vinařskou podoblastí Wachau, kdy po oba dva dny byly brány jednotlivých vinařství otevřeny od 10 do 18 hodin. Již druhý ročník v řadě je tato vinařská akce zpoplatněna a to částkou 20 €, jež bylo potřeba uhradit v prvním navštíveném vinařství, za tuto částku návštěvník získal možnost ochutnat veškerá nabízená vína ve všech zúčastnivších vinařství, navíc poprvé byla v ceně i doprava autobusy Wachauer Linien po celém údolí a přívozy mezi oběma břehy Dunaje, což osobně považuji za výborný nápad. V sobotu večer (od 18 hodin) se pak na zámku v městečku Spitz konala tradiční akce zvaná Steinfeder-Night, přičemž tato akce byla zpoplatněna částkou 20 €, pro návštěvníky, jež se zúčastnily a uhradily vstupní poplatek za sobotní ochutnávku v jednotlivých vinařstvích, pak byla tato částka snížena na 10 €.

V rámci letošního ročníku bylo možné navštívit celkem 104 místních vinařství, jež se nacházela v mnoha obcích vinařské podoblasti Wachau po obou březích Dunaje, konkrétně šlo o tyto obce (v závorce je uveden počet otevřených vinařství): Dürnstein (3), Gut am Steg (3), Hundsheim (2), Joching (7), Mautern (2), Mauternbach (2), Mitterarnsdorf (5), Oberarnsdorf (4), Oberloiben (6), Rossatz (4), Rossatzbach (2), Rührsdorf (5), Schwallenbach (1), Spitz (19), St. Michael in der Wachau (2), Unterloiben (8), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (15) a Wösendorf in der Wachau (12).

Kromě místních vinařství bylo v letošním roce možné ochutnat vína i od 20 německých vinařství z vinařského sdružení VDP. Die Prädikatsweingüter Pfalz, jež hostovala u jednotlivých vinařství napříč celou vinařskou podoblastí, konkrétně je bylo možné navštívit v těchto obcích (v závorce je uveden počet německých vinařství v dané obci): Dürnstein (1), Joching (3), Mautern (1), Oberloiben (1), Spitz (4), Unterloiben (3), Vießling (2), Weißenkirchen in der Wachau (3) a Wösendorf in der Wachau (2). Takže zatímco v loňském roce návštěvník mohl ochutnat velmi zajímavá vína jihotyrolských vinařství, tak v letošním roce se přímo nabízelo porovnávat skvělé rýňáky z německého regionu Pfalz s těmi z Wachau a musím říci, že obě varianty rozhodně mají něco do sebe.

Mapu viničních tratí pro tuto vinařskou podoblast si můžete bezplatně stáhnout z webových stránek vinařského sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pod tímto odkazem. Já se v letošním roce opět věnoval pouze vinařstvím na kvalitativně zajímavějším levém břehu Dunaje, takže jednotlivé viniční tratě uvedené v názvu vín, pak naleznete také pouze na tomto břehu.

Další zajímavou možností, jak objevovat jednotlivé viniční tratě je aplikace MyWachau, která doznala značných vylepšení ve své webové verzi, tu naleznete pod tímto odkazem a nabízí seznam drtivé většiny viničních tratí vinařské podoblasti Wachau s údaji, jakými jsou počet slunečních hodin, velikost v ha, sklonitost, nadmořskou výšku, půdní profil či seznam vinařství, která z jednotlivých vinic produkují vína, avšak bohužel ten je mnohde neúplný či dokonce i špatný, ale věřím, že se to v průběhu času vylepší. Např. viniční trať Kollmütz ve Wösendorfu in der Wachau naleznete pod tímto odkazem.

Vzhledem k tomu, že vinařská podoblast Wachau je, vyjma mnoha jiných věcí, známa i svým specifickým zatřiďováním vín, tak si tradičně dovolím připomenout tamní kategorie pro zatřiďování vín, jimiž jsou Steinfeder, Federspiel a Smaragd, tak jak je definuje tamní vinařské sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus pro bílá a růžová suchá vína:

Steinfeder - obsah alkoholu činí max. 11,5 %, cukernatost moštu činí 15 °KMW až 17 °KMW (cca 16,12 °NM až 18,85 °NM), název symbolizuje trávu s úzkými stébly (Stipa pennata) rostoucí v místních vinicích na kamenitých půdách (na silikátových horninách). Jedná se o lehká, svěží, ovocná vína, jež jsou vhodná pro každodenní popíjení. V současnosti je tato kategorie mírně na ústupu a nejnižší kategorií se v mnoha vinařstvích stává kategorie Federspiel, avšak v horším ročníku 2014 se opět objevilo vícero vín této kategorie na scéně.

Federspiel - obsah alkoholu činí 11,5 % až 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 17 °KMW (cca 18,85 °NM), název pochází ze sokolnictví, což byl dříve oblíbený sport ve vinařské podoblasti Wachau. Jedná se o středně těžká, klasická vína spojující svěžest a ovocnost kategorie Steinfeder s plností a elegancí kategorie Smaragd. Nyní jde zřejmě o nejrozšířenější a nejpopulárnější kategorii, jelikož kvalita vína je obvykle ve skvělém poměru k ceně a navíc tuto kategorii nabízí takřka všechna vinařství.

Smaragd - obsah alkoholu činí nejméně 12,5 %, cukernatost moštu činí min. 18,5 °KMW (cca 20,90 °NM), název symbolizuje ještěrku zelenou (Lacerta viridis), jejímž přirozeným biotopem jsou právě místní terasovité vinice. Jedná se o plná, elegantní vína s velkým potenciálem pro další archivaci, avšak i jako mladá vína mají svojí nespornou kvalitu. Víceméně každé vinařství má v této kategorii zatříděné nějaké víno (výjimku představují pouze ta nejmenší vinařství), u větších vinařství je v této kategorii zastoupení poměrně velké a často rozlišené dle jednotlivých viničních tratí, z nichž tato vína pocházejí.

Po tradičním a nezbytném úvodu nastává čas podívat se na jednotlivá vinařství a vína, jež jsem navštívil a ochutnal, přičemž v dnešní první části reportáže se ohlédneme za víny prvních 15 vinařství z celkového počtu 30 vinařství, jež jsem v letošním roce navštívil. V první části reportáže se tak podíváme na vinařství pocházející z vinařských obcí Unterloiben, Oberloiben, Weißenkirchen in der Wachau, Joching a Wösendorf in der Wachau, přičemž jako vždy je seznam navštívených vinařství velmi pestrý, od těch nejslavnějších vinařství v podoblasti, přes vinařství střední velikosti až po malá rodinná vinařství lokálního významu. Já jsem se tradičně věnoval především vínům zatříděných v jakostních kategoriích Federspiel a Smaragd, jelikož prvně jmenovaná kategorie poskytuje zajímavá vína s přiměřenou cenou a druhá jmenovaná pak mnohdy opravdu skvělá vína, avšak přeci jenom velmi často je tu kvalita vyvážená až příliš velkou cenou.

Vzhledem k velkému počtu ochutnaných vín by bylo těžké vybrat nějaká konkrétní vína, jež mě zaujala, protože jich bylo poměrně velké množství, což jsem však letos očekával, jelikož ročník 2015 se ve Wachau povedl a nabízí, tak v tomto ročníků opravdu skvělá vína především z odrůd Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Riesling (Ryzlink rýnský) či Neuburger (Neuburské), avšak ani ostatní odrůdy nijak výrazně nevybočují z povedeného ročníku 2015, který dal zapomenout na trochu rozpačitý ročník 2014, kdy kvalita vín byla velmi různorodá. Nutno však upozornit, že mnoho vín jakostní kategorie Smaragd nebylo ještě v daný moment naláhvováno a do prodeje půjdou až později.

Tradičně mě nezklamala vinařství, jež představují to nejzajímavější z vinařské podoblasti Wachau, tj. Weingut Karl Holzapfel, Weingut Fam. Schmelz či Weingut Prager-Bodenstein, přičemž především první dvě dlouhodobě řadím mezi svá oblíbená vinařství, avšak to je vždy spíše otázka osobního vkusu. Z takových další tipů mě tradičně přesvědčila vína dalšího mého oblíbeného vinařství, tj. Weingut Andreas & Martina Gattinger, dále rovněž i vína z vinařství Weingut Roman Jäger či Weinhofmeisterei Mathias Hirtzberger, jež rozhodně nezapře geny slavného jména vinařské podoblasti Wachau. Pro milovníky „oranžových" vín je pak nutná návštěva vinařství Weingut Erich Machherndl, kde se s těmito víny v posledních letech poměrně zajímavě experimentuje.

V rámci hodnocení vín jednotlivých vinařství jsem vzhledem k délce vynechal detailní popis vín, tudíž v případě Vašeho zájmu o detailnější popis určitých vín, jejich cen, atp., mě stačí kontaktovat na e-mailovou adresu uvedenou v záhlaví a v nejbližším možném termínu se Vám pokusím požadované informace zaslat. Hodnocení vín jsem rozdělil dle jednotlivých vinařství, jejichž vína jsem přechutnal, vinařství jsou řazena v pořadí, tak jak se nacházejí na levém břehu Dunaje proti jeho toku (tj. od Kremsu směrem k Melku), vína jsou pak řazena od nejlepších/nejzajímavějších dále, v příloze pak naleznete několik fotografií z vinařské podoblasti Wachau, přičemž se však jedna o fotky z několika ročníků, jež mám v archivu, jelikož se nedá říci, že mám během této vinařské akce příliš času fotografovat. Vysvětlivky k popiskům u vín, pak naleznete na konci tohoto článku. A nyní tedy již samotné hodnocení jednotlivých vín:

Weingut Martin & Karin Fink, Unterloiben 36, A-3601 Dürnstein
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Loibenberg „R" (RI, tr)
90 bodů - Riesling 2015 Smaragd Loibenberg (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Loibenberg (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Selection „U" (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Kräutles (GV, tr)
88 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd Süßenberg (CH, tr)
88 bodů - Roter Muskateller 2015 Smaragd Klostersatzl (RM, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Frauenweingarten (GV, tr)
86 bodů - Gelber Muskateller 2015 Federspiel Rothenhof (GM, tr)
84 bodů - Cuvée Junge Fink 2015 (MT/GV, tr)

Weingut Wolfgang & Waltraud Bäuerl, Oberloiben 28, A-3601 Dürnstein
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Selection (GV, tr)
93 bodů - Riesling 2015 Smaragd Kellerberg (RI, tr)
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Höhereck (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Kellerberg (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Loibenberg (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Loibenberg (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Kreutles (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2015 Federspiel (RI, tr)

Weingut Paul Stierschneider, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Schütt (GV, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Alte Reben (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Loibenberg (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Loibenberg (GV, tr)
90 bodů - Riesling 2015 Smaragd Rothenberg (RI, tr)
89 bodů - Gelber Muskateller 2015 Smaragd Steinertal (GM, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Frauenweingarten (GV, tr)
88 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd Klostersatz (CH, tr)
88 bodů - Sauvignon Blanc 2015 Smaragd Klostersatz (SB, tr)
88 bodů - Riesling 2015 Loibenberg Terrassen (RI, tr)

Weingut Roman Jäger, Kremserstraße 1, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
93 bodů - Riesling 2015 Smaragd Achleiten (RI, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Achleiten (GV, tr)
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Steinriegl (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Vorderseiber (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2015 Federspiel Achleiten (RI, tr)
91 bodů - Riesling 2015 Federspiel Steinriegl (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Klaus (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Selection (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Vorderseiber (GV, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Jägergarten (GV, tr)

Weingut Fam. Kropf, Kremserstraße 15, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
90 bodů - Riesling 2015 Smaragd (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Kaiserberg (GV, tr)
89 bodů - Riesling 2015 Federspiel Ritzling (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Lichtensteinerin (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Vorderseiber (GV, tr)
86 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Vorderseiber (GV, tr)

Weingut Franz Zottl, Am Weitenberg 105, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Achleiten (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Achleiten (GV, tr)
89 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd Vorderseiber (CH, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel „A" (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2015 Federspiel „S" (RI, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Lissl (GV, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel „S" (GV, tr)

Weingut Andreas & Martina Gattinger, Weitenberg 350, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Steinriegl (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Weitenberg (GV, tr)
90 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd Hinter der Burg (CH, tr)
90 bodů - Riesling 2015 Federspiel Terrassen (RI, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Weitenberg (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Terrassen (GV, tr)
87 bodů - Weißburgunder 2015 Federspiel (WB, tr)
87 bodů - Gelber Muskateller 2015 Federspiel (GM, tr)

Weingut Herbert & Heidi Bernhard, Laimgrubgasse 160, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Achleiten Alte Reben (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Vorderseiber (GV, tr)
90 bodů - Riesling 2015 Smaragd Steinriegl (RI, tr)
89 bodů - Riesling 2015 Federspiel Liebenberg (RI, tr)
89 bodů - Weißburgunder 2015 Smaragd Weitenberg (WB, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Weitenberg (GV, tr)
86 bodů - Gelber Muskateller 2015 (GM, tr)

Weingut Prager-Bodenstein, Wachaustraße 48, A-3610 Weißenkirchen in der Wachau
95 bodů - Riesling 2015 Smaragd Wachstum Bodenstein (RI, tr)
94 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Wachstum Bodenstein (GV, tr)
93 bodů - Riesling 2015 Smaragd Achleiten (RI, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Achleiten (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2015 Federspiel Steinriegl (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Hinter der Burg (GV, tr)

Weingut Karl Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching
94 bodů - Riesling 2015 Smaragd Vorderseiber (RI, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Achleiten (GV, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Kollmitz (GV, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Achleiten (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2015 Federspiel Zehenthof (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Zehenthof (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Steinfeder (GV, tr)

Weingut Fam. Schmelz, Weinbergstraße 14, A-3610 Joching
94 bodů - Riesling 2015 Smaragd Best Of (RI, tr)
94 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Best Of (GV, tr)
94 bodů - Riesling 2015 Smaragd Dürnsteiner Freiheit (RI, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Höhereck (GV, tr)
93 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Steinertal (GV, tr)
93 bodů - Riesling 2015 Smaragd Steinriegl (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Pichl Point (GV, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Loibenberg (GV, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Klaus (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Pichl Point (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Steinwand (GV, tr)
90 bodů - Riesling 2015 Federspiel Wachauer Weingebirge (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Tom (GV, tr)
89 bodů - Riesling 2015 Stein am Rain (RI, tr)
89 bodů - Sauvignon Blanc 2015 (SB, tr)
88 bodů - Gelber Muskateller 2015 Federspiel Postaller (GM, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Loibner (GV, tr)

Weingut Johann Bäuerl, Weinbergstraße 16, A-3610 Joching
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd Pichl Point Selection (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Pichl Point (GV, tr)
90 bodů - Riesling 2015 Smaragd Pichl Point (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Stein am Rain (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Stein am Rain (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2015 Federspiel Steinterrassen (RI, tr)
88 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd Gaisberg (CH, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Pichl Point (GV, tr)
87 bodů - Riesling 2015 Selection Ritzling (RI, tr)

Weingut Erich Machherndl, Hauptstraße 1, A-3610 Wösendorf in der Wachau
93 bodů - Riesling 2014 Kollmütz Reserve (RI, tr)
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Kollmütz (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Kollmitz (GV, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Steinwand auf Maische (GV, tr)
90 bodů - Grauburgunder 2015 Maischevergoren (PG, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Hochrain (GV, tr)
90 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd Kollmütz (CH, tr)
90 bodů - Riesling 2015 Federspiel Mitz&Mütz (RI, tr)
89 bodů - Weißburgunder 2015 Smaragd Kollmitz (WB, tr)
89 bodů - Frühroter Veltliner 2015 Maischevergoren & Unfiltriert (FV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Kollmütz (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Seelenkräutel (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2014 Federspiel Höll auf Maische (GV, tr)
88 bodů - Rosé Sekt 2013 (ZW/SY, brut)
88 bodů - Grauburgunder 2015 Smaragd Postolern (PG, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Bachsatz (GV, tr)

Weinhofmeisterei Mathias Hirtzberger, Hauptstraße 74, A-3610 Wösendorf in der Wachau
94 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Kollmütz (GV, tr)
93 bodů - Riesling 2015 Smaragd Kollmitz (RI, tr)
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Bach (RI, tr)
92 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Spitaler (GV, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Greif (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel Treu (GV, tr)
88 bodů - Riesling 2015 Federspiel Zier (RI, tr)
87 bodů - Grüner Veltliner 2015 Steinfeder Stab (GV, tr)

Weingut Fam. Ernsthofer, Winklgasse 52, A-3610 Wösendorf in der Wachau
92 bodů - Riesling 2015 Smaragd Ritzling (RI, tr)
91 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd Steinriegl (GV, tr)
91 bodů - Riesling 2015 Smaragd (RI, tr)
90 bodů - Grüner Veltliner 2015 Smaragd (GV, tr)
89 bodů - Grüner Veltliner 2015 Weitenberg (GV, tr)
88 bodů - Grüner Veltliner 2015 Federspiel (GV, tr)
88 bodů - Chardonnay 2015 Smaragd (CH, tr)
87 bodů - Weißburgunder 2015 Kollmütz (WB, tr)

Vysvětlivky k údajům v závorce u jednotlivých vín (první kód udává odrůdu, druhý kód udává zatřídění dle zbytkového cukru): CH = Chardonnay, FV = Veltlínské červené rané (Frühroter Veltliner), GB = Goldburger, GemS = smíšená výsadba vícero odrůd (Gemischter Satz), GewTr = Tramín kořenný (Gewürztraminer), GM = Muškát žlutý (Gelber Muskateller), GV = Veltlínské zelené (Grüner Veltliner), MT = Müller Thurgau (Rivaner), NB = Neuburské (Neuburger), PG = Rulandské šedé (Grauburgunder, Pinot Gris), RI = Ryzlink rýnský (Riesling, Rheinriesling), RM = Muškát červený (Roter Muskateller), SB = Sauvignon Blanc, SY = Syrah (Shiraz), WB = Rulandské bílé (Weißburgunder, Pinot Blanc), ZW = Zweigeltrebe (Zweigelt) a dále tr = suché (trocken), ht = polosuché (halbtrocken), lb = polosladké (lieblich), s = sladké (süss).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5823x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5