O Víně

12.04.2016 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.04.2016 07:00

Degustace vinařství Skrášek

Dne 17. března 2016 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem vinařství Skrášek z Perné. Zavítal mezi nás majitel vinařství Pavel Skrášek.

Pavel k nám zavítal již po několikáté, tentokrát nám představil vína aktuálního ročníku 2015. Veškerá logistika proběhla bez problémů a v 19 hodin jsme mohli začít.

Míra připomněl, že vstupujeme do osmého roku existence klubu a pokud je nám známo, žádný klub podobného typu nefunguje takto dlouho a takto pravidelně. Poděkoval všem vinařům, kteří k nám kdy vážili cestu a pochopitelně všem členům, bez nich by to nešlo.

Pak si už vzal slovo Pavel. V tuto chvíli ho vinařství živí, současně však jeho rodina ještě provozuje penzion. Část hroznů nakupuje od prověřených dodavatelů, pokud možno ze stejné obce nebo podoblasti.

Je samouk, snaží se v oboru stále vzdělávat. Na jeho láhvích můžete najít popis vína, který vzniká tak, že se sejde celá rodina a tento vytvoří. Pavel však připomněl, že nejde o dogma, každý si může ve víně cítit, co chce, ale popis může být určitou inspirací.

Vína dává na různé soutěže, úspěchy nepřeceňuje, ale pochopitelně mu každý udělá radost. Snaží se dělat příjemná, dobře pitelná vína, nijak nehaní nebo nepomlouvá konkurenci. 

Všechny pozval na na Otevřené sklepy v Perné začátkem dubna, kdy je možnost přechutnat nejen jeho vína, ale i mnoha dalších vinařů z Perné.

Letošní ročník si asi jako všichni vinaři pochvaluje, problémem bude možné menší množství kyselin, ale opět potěšil svým optimistickým přístupem. Tedy buďme rádi za ty dary a naložme s nimi co nejlépe.

Svá vína nabízí některým vinotékám a privátním zákazníkům, lze se dohodnout jak na poslání poštou, tak na přímém závozu.

Mě osobně potěšilo sylvánské zelené, protože je to málo pěstovaná odrůda, která mi velmi chutná, ale návštěvníky nejvíc zaujal Aurelius. Ten také vyhrál nejlepšího zástupce této odrůdy na Mikulovských vinných trzích a šampiona sedlecké výstavy vín. Je tedy vidět, že máme obdobný vkus jako porotci těchto soutěží.

Zájem o vína byl enormní, několikrát jsme museli ještě do auta, určitě se na tom podílí rozumná cenová politika vinařství.

Pavel jel až druhý den, tudíž i po skončení oficiální části degustace zůstal a povídal si s hosty. Popíjelo se, fotilo a rozešli jsme se až okolo půnoci.

Degustace se velice líbila a byla důstojným vyvrcholením sedmi let existence klubu. Pokud na toto vinařství narazíte, rozhodně doporučujeme neminout a přechutnat.

 
   Název   Velikost 
  degulist skrášek bez cen.pdf   67.2 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3872x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5