Nejlepší věci vznikají z nadšení, ze zápalu pro věc, z lásky. To je hybná energie, které se nemůže nic vyrovnat. Ze stejných pohnutek se zrodil v hlavě mého kamaráda Jiřího Matějky unikátní koncept, kdy se chce na večerních degustačních setkáních podělit o to, v čem jemu přijde Alsasko neobyčejné a krásné. A takovou osnovou, která ty večery má držet pohromadě, jsou zdejší nejlepší terroiry klasifikované zde jako Alsace Grand Cru. Co večer, to jedno Cru. Vlastně spíš posezení nad víny z něho. Grand Cru poloh je v Alsasku jednapadesát. Desátého listopadu jsme se sešli k prvnímu - Grand Cru vinici Pfingstberg neboli Svatodušní vrch nedaleko obce Orschwihr.
V dnešní reportáži se v krátkosti ohlédneme za zřejmě nejzajímavější podzimní vinařskou akcí rakouské vinařské podoblasti Wachau, jíž je tradiční „Weinherbst in Spitz".
Pozvání na pravidelné ochutnávky v Paukertově salonku, kde budou ještě po celý listopad každou středu k dispozici špičková vína od tuzemských vinařů. Protože prvním reprezentantem bylo vinařství Lahofer najdete zde krátké charakteristiky jeho vybraných vín.
Každoročně probíhá v rámci Flory Olomouc doprovodný program nazvaný Dny moravských vín. Během čtyř dnů (čtvrtek - neděle) je veřejnosti vždy prezentována jedna vinařská podoblast. Letos jsme se na tuto akci vydali hned tři autoři ovine.cz! Postupně tedy zveřejníme tři pohledy na tuto akci, ale nemusíte mít obavy, čtení to nebude stejné. Každý máme rádi jiná vína a těch zde bylo tolik, že nebylo v lidských silách všechna vyzkoušet.
V následujícím článku se dozvíte o jednom malém putování ze Šatova, přes přírodní rezervaci Skalky do Havraníků, vřesovišti do Popic a ještě dál do Konic, no a konečně přes Kraví horu do Znojma.
Opět jedna degustace, tentokrát firmy sidlící kousek pod Brnem. I když všichni tušíme, že i tam se víno pěstuje, nepotkáváme se s tamními víny každý den.