O Víně

25.09.2005 my Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Co všechno snese papír?

Dostali jsme email, ve kterém jsme byli upozorněni na podivné praktiky, k nimž docházelo v jedné známé vinařské firmě. Text necháváme v plném znění a bez redakční úpravy, pouze připojujeme svůj komentář.
Článek posíláme také k rukám zde zmiňovaného pana Machovce a jeho případnou odpověď také zveřejníme.


************************************************************
Příspěvek čtenáře, podepsaného jako Enofil:

V deníku Právo ze dne 21/9 jsem si všiml této zprávy:

Otázka Jaroslavu Machovcovi, řediteli Vinařského fondu ČR: "Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila při analýzách sedmnácti vzorků stolních vín na trhu, že jen tři z nich snesou zákonná měřítka. Co tomu říkáte?"

Nečekal jsem nic jiného. Už delší dobu na tyto nešvary upozorňuji. Nemůže mi být lhostejné, co všechno je možno označit pojmem víno. Představme si situaci, kdy člověk, který je vínem nepoznamenán, jako první nápoj ochutná právě toto. Jak mu pak máme vysvětlit, že víno je kulturní a velmi dobrý nápoj. Přimlouvám se za co nejpřísnější postihy těch, kteří kazí jméno vinařům. U některých produktů je jasné, že je to stoprocentně kvasničák. Nejde tu o výrobky ze suroviny z našich vinohradů. Nejde o hříchy našich vinohradníků a vinařů, ale výrobců, kteří tyto produkty fabrikují bůhví z čeho. Původce takových nápojů musí být vystopován a konečně velmi příkladně potrestán. Zpráva SZPI se může zdát nezasvěceným hrozná, ale pro nás všechny je velmi dobrá. Říká, že prohřešky proti technologickým postupům a proti zákonu už umíme exaktně prokázat.

Reakce:
Myslím, že pan Machovec by neměl tak horlivě bojovat proti padělání vína. Za jeho působení ve společnosti VINIUM a.s. v této firmě kvetla výroba druháků a kvasničáků a to dle tehdejší legislativy zcela legálně. Kde byla nějaká vinařská čest, kde byla nějaká hrdost na výrobek s označením víno? Co tehdy vlastně pan Machovec hlásal? Lze dnes věřit takovým zapáleným slovům? Kde je správná odpověď?
(ef)

************************************************************

Pozn.Petra:
Škoda jen, že náš čtenář "Enofil" nám sám nenaznačil odpovědi na jím naznačené otázky - možná toho ví dost. Možná, že jeho reakce na plamenný postoj pana Machovce vychází z osobních zkušeností a je-li nyní on sám ještě ve vinařství činný, má pochopitelně obavy z případných odvetných opatření - funkce ředitele Vinařského fondu (osobně mne ještě nic o smysluplné existenci Fondu nepřesvědčilo), založeného za působení "odborníka" ministra Fencla je funkcí jistě vlivnou.
Pan Machovec ve své odpovědi zapoměl, že on řídí Vinařský fond a odpovědnost za to, že patoky jsou na českém trhu "...již delší dobu..." prodávány, padá také na jeho hlavu. Možná by pak ve Vinařském obzoru místo článků o hospodaření Vinařského fondu a místo výstražných annoncí ať vinaři včas fondu zaplatí povinné odvody, mohly být publikovány spíše články se zcela jiným obsahem. Jenže vzpomenu-li si např. na pověstný článek další velké ryby v rybníku, pana J. Sedla, předsedy Svazu vinařů ČR, konkrétně na jeho příspěvek z VO č. 2/2002, strana 54 - "Zásadní změna ve vinařství ČR - konečně vzniká Vinařský fond !" a můj komentář k němu, pak nevěřím, že nějaká náprava přijde shora. Ryba smrdí od hlavy.
Bude-li se pan Machovec vůbec zabývat Enofilovu reakcí, uvede v ní jistě to, že např. "...podle tehdejší legislativy to tak šlo...", nebo že "... na štvavé anonymy nereaguji..."

A ještě jedna osobní poznámka a to tentokrát pro samotného Enofila:
Kolego, rozumím Ti. Bohužel si ale myslím, že podobná prohlášení činovníků různých fondů, "ekologických odborníků" polostátních firem, všelijakých výborů, zasloužilých členů stranických partají apod., jsou jen plané žvásty a neměli bychom se jimi nechat příliš unášet. Jim nejde o meritum věci, pud sebezáchovy jim naopak velí zachovat současný stav, kdy mají své jisté. NEBO se pleteš a pan Machovec opravdu chce z našeho trhu vymýtit špatná vína.
Šlendrián mezi vinaři byl, je a bude tak jako v každé profesi. Je však dobře, že se s ním nesmiřuješ, což je i můj postoj. Bránit se musíme denně a na každém kroku, nebo nás onen pokaždé jiný, ale vždy stejně se projevující Venca Podfukář úplně ovládne, pohltí a časem bychom pak my sami mohli podobné praktiky přijmout za běžný standard.
Snad i činnost našeho portálu ukazuje, že se lze chovat a pracovat jinak, řekl bych v souladu s dobrými mravy a s vlastním svědomím.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1823x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5