O Víně

27.08.2006  Petr
13.09.2006  p.j.
Víte, co je to pučálka, Varmuže nebo štokfiš? Víte, že z pohledu půstu bobr, kachna nebo raci nejsou maso? Že kdo opil čtyři, pět nebo šest jiných byl považován za člověka rytířského? Chcete vyzkoušet recept na karafiátovou zavařeninu, plicní zelí, paznehty medvědí, kyselici z kapřích šupin, cukr fialovej? Nebo kterak z jednoho úhoře dva udělati, či jelena z vola? Stačí Vám k tomu tahle parádní knížka Jídlo a pití v pravěku a ve středověku od Magdaleny Beranové.
Počet příspěvků: 4
12.09.2006  p.j.

Druhé pokračování Toma Stevensona.

12.09.2006  p.j.

Někde jsem četl, že kdyby se pouhých několik procent spotřebitelů přestalo chovat spotřebně, nic by nenakupovali, všechno si vypěstovali a spotřebovali či povyměňovali, tak by to destabilizovalo celosvětový ekonomický systém a ten by se mohl až zcela zhroutit. Proto mám tendenci pokaždé, když někdo v tomhle tržním světě něco poskytne všem a zadarmo, bez vychytralých postranních úmyslů, v tom vidět první vlaštovku pádu systému založeného na penězích. To je i případ Toma Stevensona, jistě i tuzemským nadšencům vína známého díky Světové encyklopedii vín. Ještě tak jsem rozuměl tomu, že zdarma zveřejní své degustační poznámky aktuálních šumivých vín ze Chamapagne - než by prošly tiskem, ztratily by z valné části na aktuálnosti a co by se rychle neprodalo, zůstalo by v regálech těžkým ležákem. Kéž by takhle prozíravě uvažovali všichni spisovatelé o víně. Že ale takto zveřejní i své dlouhá léta sbírané poznámky o aromatech i spolu s rozsáhlým od odborníků čerpaným vědeckým rozborem aromat, to pro mne růstává dobročinným partyzánským činem non plus ultra. Přitom leckterý z jeho anglicky mluvících kolegů Vám zdarma umožní nahlédnout sotva na titulní stranu svého webu (čestnou výjimkou je stařičký a nemocný Clive Coates, kterému už zřejmě byznysu netřeba).

Nejdříve jsem si chtěl tento krásný text jen stáhnout pro svou potřebu jen v angličtině. Pak jsem ale sentimentálně podlehl vlně dobrovolného altruismu a rozhodl se text pro potřeby webu ovine.cz přeložit a nabídnout ostatním. I když v mém případě je to spíš cosi jako splátka nebo výměnný obchod, protože tím jakoby vracím alespoň část toho, co mi tento blahodárný web dává.

Ponechal jsem názvy vůní i v anglickém překladu a podle něj i abecedně seřazené, neboť si od toho slibuji, že to celé bude také plnit funkci anglicko-českého slovníku pro případ setkání s anglickým textem či etiketou. Ke stažení je rovněž jako soubor ve Wordu bez předmluvy pro každodenní užití či k vlastním úpravám.

Přestože valná většina textu není jazykově ani obsahově příliš složitá a jelikož jsem vzděláním organický chemik, tak ani chemické názvosloví mi nepřišlo cizí, tak přeci jen je v textu pár míst, kde jsem dost váhal, jestli přesně rozumím tomu, co Tom Stevenson myslel, či jestli si to Tom Stevenson myslel správně. Uvedené části jsem proto opatřil svými poznámkami. Budu vděčný každému, kdo mi sporná i špatně pochopená místa přívětivým tónem lépe osvětlí. Též chemické názvosloví jsem naposledy potkal při mých studiích na univerzitě, což je už deset let. Laik to zřejmě neodhalí, ale dovedu si představit nějakou chybku, kterou erudovanější chemik v přepisu z anglického názvosloví do českého zaregistruje. Jinými slovy: ač mi byla zde v minulosti vytýkána nepřesnost, nemohu ji vyloučit ani v tomto případě, jakkoliv jsem se snažil překládat co nejpřesněji. Originální text naleznete na www.wine-pages.com/guests/tom/taste.htm.

Ačkoliv vnitřně nejsem přesvědčen, že poznání skrze exaktní vědu je jediná možná a vše vysvětlující cesta a že vínu ve výsledku lépe porozumíme skrze ochutnávací roboty a hmotnostní spektrografy, ačkoliv bych o některých věcech rád a vášnivě s Tomem Stevensonem polemizoval, i tak si myslím, že jde o mimořádně cenný a inspirující text nejen pro milovníky vína, ale i třeba pro lidi, které výroba vína živí, a pro které, doufám, bude i v něčem inspirativní.

V dnešním bonusu najdete obsáhlý článek, který jsme museli rozdělit na dvě části.

Počet příspěvků: 3
09.10.2006  Anax!en
02.10.2006  Anax!en
04.10.2006  J.
13.08.2006  Petr
Počet příspěvků: 1
11.08.2006  Anax!en
Počet příspěvků: 3 | Poslední vložil: Dušan Veselý dne: 02.11.2015 16:18:21
22.07.2006  Pavel
23.07.2006  my
Počet příspěvků: 2
25.09.2006  Anax!en
Počet příspěvků: 6
15.07.2004  Petr
Anglicko-český vinařský slovníček
Počet příspěvků: 1
16.06.2006  J.
Po týdnu se znovu vracíme k novým publikacím mapujících 100 našich vín. Dnes se detailně podíváme na knihu 100 červených vín českých a moravských vinařství 2006/2007 od Heleny Baker.
08.06.2006  J.
Možná jste si již, stejně jako já, pokládali otázku: Proč u nás není žádná publikace mapující 100 nejlepších vín českých a moravských vinařství? Poměrně krátce je na trhu publikace 100 bílých vín českých a moravských vinařů 2006/2007 od Heleny Baker, která je považována za vinařskou guru. Zda se máme skutečně na co těšit, nebo je to jen krok správným směrem, se pokusím odpovědět v dnešní recenzi této nové knihy.
Počet příspěvků: 6
08.05.2006  Petr
29.04.2006  Petr
Počet příspěvků: 2
22.06.2006  Jarda
30.03.2006  Jarda
V záplavě publikací s vinařskou tématikou možná unikla pozornosti knížka Víno z Rakouska - pro znalce a labužníky, která vyšla počátkem letošního roku. Jako základní zdroj informací o vinařích a vinařství našich sousedů by neměla chybět v žádné knihovničce  milovníka vín.
16.03.2006  Lukáš
Dnes se podíváme na knihu pokrývající většinu informací o víně, od jeho výroby, skladování až po degustaci a konzumaci. Publikace Vína s podtitulem "...Jedna z nejlepších knih napsaných o víně..." je srozumitelně napsána, takže vše pochopí i laik.