Čert aby se v tom vyznal
Omlouvám se milým čtenářům a pozorovatelům tohoto malého zábavného seriálu o některých „zajímavých“ vínech, že onen jeho avizovaný nestandardní díl zařadím až jako pokračování třinácté. Jednak proto, že dříve - před érou současných seriálů nekonečných - měl takový standardní seriál dílů právě třináct a chtěl bych právě oním dílem nestandardním jeho „první řadu“ „důstojně“ završit, jednak i proto, že „klasický“ díl dnešní - jedenáctý, i díl příští - dvanáctý, opět „klasický“, přinášejí informace, které mohou být „užitečné“ právě pro onen díl nestandardní - třináctý.
V hypermarketu Albert je v současnosti možno narazit na Frankovku 2010 VOC Modré hory z Vinařství Ludwig Roztoky, sklep Bořetice, s číslem šarže 36/10 a kódem zatřídění (číslem rozhodnutí) VOC 12MH1/9. Láhev je také označena nálepkou 3 korunky ze soutěže Král vín ročníku 2012.
Letmým pohledem na známé eAGRI - Zatřídění vína lze snadno zjistit, že z ročníku 2010 má Vinařství Ludwig jako VOC zatříděnu jen Frankovku rosé šarže 12011. A to potvrzuje i sám web VOC Modré hory - http://www.vocmodrehory.cz/vina/. Odtud lze také zjistit, že VOC (červenou) Frankovku ročníku 2010 má jen Vinařství Baloun Velké Pavlovice. Podíváme-li se tedy zpět na eAGRI - Zatřídění vína, zjistíme, že Frankovka 2010 šarže 36/10 je jako VOC Modré hory s příslušným kódem zatřídění (viz výše) uvedena právě pro Miroslavu Balounovou (Vinařství Baloun).
Zřejmě (?) tedy došlo k prodeji tohoto vína z Vinařství Baloun do Vinařství Ludwig, které ho dále produkuje pod svým jménem, ač samo na toto víno označení VOC nevlastní. Nevím, nakolik to odpovídá statutu VOC Modré hory a vinařskému zákonu, zejména proto, že víno přitom bylo, jak uvádí jeho zadní etiketa, lahvováno/plněno v Archivním sklepu Bořetice, patřící právě pod Vinařství Ludwig, přičemž plnění/lahvování vína zahrnuje platný vinařský zákon, resp. jediný mně známý jeho výklad do výroby vína. Ostatně také „Podmínky a pravidla pro udělení označení VOC Modré hory" - http://www.vocmodrehory.cz/ke-stazeni/#dokumenty pojednávají jen o výrobcích, nikoli o prodejcích či distributorech vín.
Další zajímavostí kolem tohoto vína je, že Vinařství Baloun má Frankovku 2010 šarže 36/10 uvedenu v galerii/archivu svých vín na webu jako pozdní sběr - http://www.baloun.cz/Archiv-vin/Cervena-vina/Frankovka-(2).aspx. Ostatně, i na eAGRI - Zatřídění vín lze tuto šarži najít certifikovánu jak VOC Modré hory, tak SZPI.
Sečteno a podtrženo - zřejmě opět jedno víno ve 3 variantách, tentokrát dokonce v kombinaci přívlastku a vína originální certifikace. Pro řadového zákazníka naprosto nepřehledné, pro zákazníka „poučeného" zase jen příklad toho, že ani „nestátní" profesní dohled nad označováním vín jako nutného předpokladu "pro pořádek" v jejich označování zřejmě příliš nefunguje. U SZPI to příliš nepřekvapuje, u toho, kdo by měl o vlastní „profesní řád" pečovat zejména, tedy u příslušného občanského sdružení, zahrnujícího samozřejmě jak Vinařství Ludwig, tak i Vinařství Baloun, jak vidno také příliš ne.
A také tentokrát ona pověstná „třešnička na dortě". Jak výše vzpomenuto, nese předmětná láhev uvedenou medaili. Přitom ve výsledcích soutěže Král vín ročníku 2012 se toto víno vůbec neobjevuje. Je tomu tak až o rok později, kdy však získává (podprůměrných) 78,4 bodu a žádnou korunku. Obojí lze snadno po zadání příslušných údajů zjistit na http://www.kralvin.cz/hledani-ve-vysledcich. Pro upřesnění k tomu dodávám, že v roce 2012 sice získala na jmenované soutěži 3 korunky Frankovka 2010 VOC z Vinařství Ludwig, avšak s uvedenou šarží 1712, která se ale navíc - dvojnásobná třešnička? - na e-AGRI - Zatřídění vína vůbec neobjevuje. Čert aby se v tom vyznal!