O Víně

Diskuze: Čert aby se v tom vyznal
Datum: 02-03-2021
  *
  *
*
5+9=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 03.02.2015 10:41:34
Od: Jan Stávek
E-mail: info@vocmodrehory.cz

Vážený Radku,
Vaši dvojnásobnou omluvu akceptuju. Rád zde také zodpovím i případné další otázky, nicméně čert aby se v nich vyznal. Zkuste je prosím sepsat jednodušeji do jednoho příspěvku. Těžko se mi to při odbíhání ze sklepa a vinice klíčuje.

Pane Schwarzi,
díky Vám za jasně podaný dotaz. Uvědomuju si, že ne všichni dopodrobna znají statuty VOC vín v České republice. Rád jej zodpovím, aby nedocházelo k neopodstatněným spekulacím o tom, kdo jak podvádí.
Jak správně píšete ve svém příspěvku (http://www.ovine.cz/web/structure/78.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_352) Frankovka VOC 2010 z Vinařství Ludwig má šarži 36/10. Víno pod touto šarží bylo zatříděno jako VOC pod číslem jednacím 12MH1/9 vinařstvím Miroslava Balounová. K tomuto vínu je tedy možné si objednat kontrolní pásky. Vinařství Ludwig od vinařství Miroslava Balounová toto víno koupilo před nalahvováním, což nezakazuje ani statut VOC MH, ani žádný jiný právní předpis. Vzhledem k tomu, že byl tento odkup doložen řádně vyplněnou fakturou a dodacím listem, nedopustilo se ani jedno z uvedených vinařství žádného pochybení a víno může být uváděno na trh pod značkou VOC. Z pohledu předsedy VOC MH, který má prováděn kontrolu nad zatříděnými víny musím konstatovat, že: Víno je z hroznů, které pochází z vinici uznané Ministerstvem zemědělství pro produkce VOC MH, tyto mají důvěrníkem ověřenou cukernatost, hrozny byly zpracovány a výsledné víno zatříděno členem VOC MH o.s., víno bylo nalahvováno členem VOC MH na území MH. Odpovídá tedy ve všech bodech statutu VOC MODRÉ HORY. Osobně nevidím problém ve faktu, že víno je lahvované v jiném vinařství, tak se to děje i v případě jiných apelací ve světě (když už je k nim systém VOC nesprávně připodobňován). Původ vína tím, přeci zůstává stále zachovaný a dle evidence jasně dohledatelný. Snad takto mé vysvětlení postačuje.

Vážený Vinci, (reakce na příspěvek z 5.12.)
v dobách mých studií jsem měl tento server otevřený téměř denně a neunikla mi opravdu žádný novinka. Bohužel se mi dnes v pracovním vytížení nedostává času než na občasné přečtení. Omlouvám se tedy všem, že jsem nereagoval dříve na témata týkající se VOC vín.
Nepředpokládám, že čtenáře tohoto serveru zajímají mé osobní aktivity. Nicméně když už jste je nakousl, je třeba je dovysvětlit. Máte pravdu. Pan Šlancar mne skutečně před několika lety oslovil, jestli bych mu občasně nepomohl s poradenstvím ve výrobě a kvalitě vína. Slíbil jsem mu to rád, protože je mně tento první negociant v České republice sympatický svou lidskostí, kterou si zachovává i přesto, jaké jsou na něj vyvíjeny tlaky z různých stran. V roce 2014 jsem byl ovšem nucen aktivity ve Vinařství Ludwig ukončit, protože mně na ně díky rozrůstající se rodině a vlastnímu vinařství nezbýval čas.
O nákupu rmutu od Balouna nic nevím. Každoročně nakupuju z vinařství Miroslava Balounová hrozny pro výrobu našeho Rosé Nad Zahrady, což je veřejná věc, o které vědí všichni naši zákazníci. Merlot zde dosahuje vynikajících cukrů a dalších kvalitativních parametrů, takže se jedná o velmi oceňované víno. Snad jsem Vám podal dostatečné vysvětlení. Pokud ale budete potřebovat jakékoliv doplnění, jsem častěji na emailu jan@jstavek.cz. Napsal bych Vám i přímo, ale Vaše e-mailová adresa je pravděpodobně smyšlená.

Datum: 01.02.2015 12:27:19
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Tak ještě jedna omluva. Ta rosé Frankovka 2010 VOC Modré hory z Vinařství Ludwig š. 12011 je na eAgri k nalezení. Je to však hledání poměrně komplikované, neboť v údaji "Odrůda" nemá nic uvedeno, nelze ji tam tedy pod (odrůdou) Frankovka najít - odtud tedy i můj předcházející omyl. Asi by to chtělo tu odrůdu doplnit - nebo že by to Frankovka ("právně" odrůdově) nebyla?

Datum: 01.02.2015 11:45:18
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Omlouvám se p. Stávkovi, ona jím uváděná vína jsem zmiňoval ve svém diskuzním příspěvku z 6.12.. To však byla jen "doplňující" informace, meritem věci byla ona v původním článku z 5.12. a v mém předcházejícím dnešním příspěvku. A zejména k tomu bych - a asi nejenom já - přivítal jeho informace.

Datum: 01.02.2015 10:15:21
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Děkuji za zprávu, pane Stávku. Trochu problém však spatřuji v tom, že Vaše informace se týkají vín, které jsem nijak nezmiňoval, nikoli však těch, které jsem naopak explicitně zmiňoval - Fr10VOC/36/10 a Fr10VOCrosé/12011. A aby to vše bylo ještě "pikantnější", uvedená rosé Frankovka "zmizela" ze stránek eAgri - Zatřídění vína, přitom však na stránkách VOC Modré hory jakási taková, bez uvedení šarže, zůstala. Tedy snad už dokonce ne jenom čert, ale snad už jen sám ďábel aby se v tom vyznal! A vysvětlil také ono copperfieldovské zmizení onoho roséčka z eAgri! K tomu by ale/snad mohlo stačilo i SZPI, která tuto evidenci administruje. Zejména poté, kdy se její "vinný" šéf p. Pavelka stal odběratelem novinek portálu O víně, takže tento příspěvek bude jistě mít možnost snad již dnes/zítra číst. Vskutku, velká "kouzla" se nám to tu dějí...

Datum: 01.02.2015 08:51:40
Od: J.
E-mail: jaroslav.schwarz@ovine.cz

@Jan Stávek: Na zmíněnou Frankovku 2010 VOC Modré hory jsem narazil také viz mé postřehy za leden 2015 (http://www.ovine.cz/web/structure/78.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_352) Můžete tedy vysvětlit, jak může mít Frankovka 2010 od Vinařství Ludwig kontrolní pásku VOC Modré hory, když nikdy nebyla zatříděná jako VOC Modré hory? Stále se prodává v síti Albert, kde jsem ji včera znovu viděl za 189,- Kč!

Datum: 31.01.2015 20:39:10
Od: Jan Stávek
E-mail: info@vocmodrehory.cz

Vážený Radku,
děkujeme za upozornění na nesrovnalosti na webových stránkách VOC Modré hory. Tyto chyby vznikly, když administrátor přepisoval výsledky senzorického hodnocení a omlouváme se za ně.

Výsledky senzorické zkoušky u těchto vín byly kladné, ale nevyhověla při následné administrativní kontrole statutu VOC Modré hory (především původ z uznaných vinic, maximální výnos, analytické hodnoty finálního vína atd.). Zmiňovaná vína
– Frankovka 2008 rosé, Jedlička & Novák,
– Frankovka 2009, V & M Zborovský,
– Svatovavřinecké 2009, Jedlička & Novák,
– Frankovka 2011 rosé, Helena Bednaříková,
– a Svatovavřinecké 2011 rosé, Helena Bednaříková

nikdy zatříděná jako VOC nebyla, tudíž ani výrobce nemohl požádat o kontrolní pásky, bez kterých vína nelze prodávat. Tato vína se tedy jako VOC na trh nikdy nedostala.

Uvedené chyby jsme na webu www.vocmodrehory.cz odstranili a doufáme, že kvůli nim na značku VOC Modré hory nezanevřete.

Jan Stávek
předseda o.s. VOC MODRÉ HORY

Datum: 20.12.2014 20:02:56
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

vittor: Díky, vítejte na palubě ;-). cz26914913 je kód plnírny Gotberg Popice. Ano, toto víno tedy bylo plněno právě tam ... . Kromě Gotbergu je "zdrojem" vín Davinusu i Zámecké vinařství Bzenec.

Datum: 20.12.2014 18:46:37
Od: vittor
E-mail: vittor@seznam.cz

Taky jeden nebo dva postřehy:
Zajímalo mě, kdo dělá ta vína pro Davinus, co jsou teď zlevněná na vcelku příjemnou cenu v Intersparu. Zjistil jsem, že z většiny Gotberg. Na tom nic není, vždyť Davinus deklaruje, že je pouze "negociant". Ale taky se pyšní tím, že "dohlíží zodpovědně na kompletní výrobu, podílí se na finalizaci" a víno má jeho "rukopis", což evokuje exkluzivitu.
Nedávno jsem ovšem v jedné vinotéce zahlédl sérii lahví, která mi svým složením cosi připomínala - byly to tytéž odrůdy, ročníky a přívlastky jako v Intersparu. A taktéž "Exklusivní kolekce", avšak "pro Galerii moravských vín", i.e. "pro Mgr. Daniel Ambler plněno v cz26914913". Porovnáním ev. č. jak. se identita exklusivit potvrdila.
Ani Gotberg sám ovšem nechtěl zůstat mimo tuto exklusivní identitu, a proto stejnou šarži (bohužel jsem si tentokrát nezapsal, o kterou z lahví z oné série se jedná) prodává i pod vlastní etiketou.
Davinus tedy tak do puntíku neplní své předsevzetí, ovšem neustává v honu na "pontenciální nové zákazníky", kterých se dostavilo "dalších sto" jak si - nejspíš aby potenciálním novým investorům naznačil rentabilitu potenciální investice - pochvaluje na svém facebookovém profilu. Své skvělé schopnosti ovšem neprokazuje při zprovozňování svých webových stránek - nejspíš aby potenciálním šťouralům ztížil objevy nových zajímavých souvislostí.
Gotberg sám, jak se zdá, také nezahálí. Fungl nové Vinařství Popice, které se však na rozdíl od Davinusu o své webové stránky ani nepokouší (velkolepými předsevzetími ale také nešetří), není vlastně ani vinařství, jen "vinařská společnost", která navázala "spolupráci s předním českým vinařstvím". Pročpak nenapíše, s jakým? Podle šarží jednotlivých lahví lze snadno zjistit, že je to ono vinařství, z jehož webových stránek převzala nejméně 50% materiálu pro popis vlastního podniku, jaký lze nalézt na stránkách Velké vinotéky. Tedy asi čtyři řádky. Jak je to pak v případě této "vinařské společnosti"? Kupují pouze víno od Gotbergu, nebo jej vyrábějí, avšak zatřiďování za nezkušené nováčky provádí doyen v oboru?
Původně to vypadalo, že od každého vína Gotberg dělá (nebo pouze zatřiďuje?) dvě šarže - jednu začínající písmenem G a tu potom prodává pod svým jménem a druhou začínající P a tu pod svým jménem neprodává. Avšak TČ šarže G2211 prodávaný pod dalšími dvěma etiketami dokazuje, že tyto množiny nejsou tak zcela nepropustné. Nahlédnutí do výpisu k ochrané známce "Vinařství Popice" nám v tom udělá jasno - vlastníkem této ochranné známky je Gotberg a. s.
Nebo mi něco uniká? Snad, dál to ale zkoumat nebudu. Rozhodně tu nechci tvrdit, že ta vína jsou špatná - mě naopak chutnají, nebo někomu spílat do podvodníků, jen se mi z těch identit a podobností poněkud točí hlava, a to pak mám nutkání otočit se zády a pokračovat v hledání místa, kde A je A a B je B a kde nemusím číst ta malá písmenka někde pod čarou a luštit číselné kódy, abych se dozvěděl to důležité. Bohužel, jak se zdá i podle tohoto seriálu článků, "dalekáť cesta má...

Datum: 14.12.2014 19:17:30
Od: Nechran
E-mail: nechran@seznam.cz

Touha po dobrém, poctivém víně, původem z ČR mne dohnala k vlastnímu vinohradu.

Datum: 08.12.2014 13:43:18
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Já byl v pátek fasovat vánoční dárky pro VIP klienty. Tak copak to Ježíšek vybral, vytahuju lahve z obalu...italské Trebbiano a kalifornský Zinfandel...Ok, no. Pí árka viděla, že čtu etikety a nabídla mi, že jestli chci, můžu místo toho dostat i Moravu. A...jakou Moravu? podezíravě se ptám. Tramín od Krista! Pokřižoval jsem se a vzal radši zákazníkům tu přiznanou Itálii a Kalifornii :-) A to jsem býval ještě nedávno taky patriot a loni ještě rozdával Balouna.

Datum: 08.12.2014 13:27:09
Od: J.Č. / Jižní svah
E-mail: cerovsky@jcsoft.cz

Moll: já už seznam sepsal, jako článek bez dalšího komentáře. Prostě jen seznam různou velikostí písma a ať si každý domyslí, o co jde. Ale nakonec se na to vybodnul a neuveřejnil ho, prostě začnu co nejvíce pochybných firem ignorovat pokud jde o jejich produkci, max upozorním na další průšvih, a budu se věnovat vínům od těch důvěryhodnějších. Pomáhá to na krevní tlak a tak... :-)

Datum: 08.12.2014 12:12:20
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Super postřehy!
Prostě si z nás někteří dělaj p...l!
Případně krátlý seznámeček podivných vinařství pro ty co by se jím chtěli řídit bys neudělal?
A kdyby se dalo vinařství rozkliknout na seznam jejich prohřešků, bylo by to ještě hezčí.

Bohužel pochopení najdeme spíš než u povinných správců apelací a zákonných povinností, kteří obchodují s důvěrou, tedy s něčím nehmotným, založeným pouze na víře v pravdu a tedy s velkým lákadlem, spíš u koncových obchodníků. Už se mi stalo, že něco k danému vínu vykládám, a pan majitel vytáhne telefon a za chvíli do něj říká: "Haló, pane! Kazíte mi kšeft!"

Datum: 06.12.2014 19:22:11
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Tak jsem ještě "pro jistotu" udělal porovnání VOC zatříděných vín z webu VOC Modré hory a eAGRI - Zatřídění vína a konstatuji, že na eAGRI jsem nenašel na VOC Modré hory uvedené Frankovku 2008 rosé Jedlička & Novák, Frankovku 2009 V & M Zborovský, Svatovavřinecké 2009 Jedlička & Novák, Frankovku 2011 rosé Helena Bednaříková, Svatovavřinecké 2011 rosé Helena Bednaříková. A čert se diví čím dál víc ... .

Datum: 06.12.2014 18:36:39
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Ještě doplnění: Vinařství Ludwig má na eAGRI - Zatřídění vína Frankovku rosé 2010 VOC š. 12011 s kódem zatřídění 11MH2/3. tedy jinou, než pod svým jménem prodává třeba v tom Albertu - viz předcházející příspěvek.

Datum: 06.12.2014 18:17:21
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Tak Frankovka 2010 VOC Modré hory z Vinařství Ludwig je "zajímavá" nejen ona červená š. 36/10, ale, jak se ukazuje, i růžová. Jako taková je sice uvedena na webu VOC http://www.vocmodrehory.cz/vina/#frankovka-rose, nelze však žádnou takovou nalézti na známém eAGRI - Zatřídění vína. Ta, co je v prodeji - např. Hypermarket Albert - nese číslo šarže 23/10, které však dle eAGRI - Zatřídění vína náleží zase Miroslavě Balounové (Vinařství Baloun), včetně uvedeného příslušného evidenčního čísla/kódu zatřídění 11MH2/1. V bodě 3.13. dokumentu "Podmínky a pravidla pro udělení označení VOC MODRÉ HORY - http://www.vocmodrehory.cz/ke-stazeni/#dokumenty se praví "3.13. Seznam pravomocných rozhodnutí o přiznání označení vína VOC MODRÉ HORY bude zveřejněn i na webových stránkách Sdružení.". Bohužel, nikde tam jsem ho však nenašel. Jaká tedy Frankovka rosé 2010 je ta, co je na webu VOC Modré hory (viz výše) uvedena pro Vinařství Ludwig? Vypadá to tedy, že ten čert je (z)maten čím dál víc. O "normálním smrtelníkovi" - nejen vínomilci - pak ani nemluvě. A to nejen na (dnešního) Mikuláše ... .

Datum: 05.12.2014 22:22:05
Od: simtim
E-mail: simtim@seznam.cz

Teď asi naštvu nepřeberné množsví poctivých, ale kladu si otázku, zda-li moravskému vinařství též již netřeba nějaké radikální katarze, jako byla kdysi u jižních sousedů aféra s nemrznoucí směsí...

Datum: 05.12.2014 17:33:49
Od: vinc
E-mail: revokaz@modrehory.cz

Zapomeňte na nějaké reakce z Modrých hor. Osvědčená taktika je nechat věci vyhnít. Předseda dělá tučně placené eno-poradenství Ludwíkovi Roztockému a od Balouna zase nakupuje rmut. Ruka ruku myje, je to propojené, proč by si dělali průvan v tom jejich modrohorském smrádku? :-))))

Datum: 05.12.2014 09:52:19
Od: Mirek
E-mail: smutnyvla@centrum.cz

Díky za detektivní práci, i když je mi z toho trochu smutno

Datum: 05.12.2014 08:43:46
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

To je prostě... hrozný. Dělaj si z nás normálně srandu a myslí si, že jim všechno projde. Jako hořký vtip mi přijde, že tuším o víkendu byla v hlavních zprávách ČT reportáž o tom, jak tu místo lihové mafie se teď rozmáhá vinná mafie šidící vína (rok od roku narůstá procento problémových vzorků, které potravinářská inspekce odhalí, aktuálně přes 50%), a u toho všeho pan Baloun se tvářil, jako jediný čestný a spravedlivý z Moravy. Eště s hláškama v tom smyslu, že jak on k tomu přijde, když inspekce zachytí jeho víno jako pančované ve vinotéce - měli by se trestat spíš vinotekáři, co když to pančují oni? :-))

Datum: 05.12.2014 07:40:18
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

To je povedené. Když to nebude zajímat SZPI a nebudou reagovat ani VOC Modré hory, věřím, že Branko Černý by se ozvat mohl.
Ale jistě se jej dozví: "Lidská chyba při balení..."