O Víně

10.09.2010 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.09.2010 07:17

Vyhláška 254/2010 a změny v ní oproti předešlému

Dlouho očekávaná nová Vyhláška o vinařských obcích a tratích je na světě. Ne každý má požitek z toho detailně hledat, v čem se seznam obcí a tratí liší od předchozího stavu. Udělal jsem tu otročinu za vás.

Názvy viničních tratí jsou u nás přeci jen něco nového, co se teprve zažívá. První seznam názvů byl daný až Vyhláškou 298/2000, tedy před deseti lety. Do značné míry „překopaný" seznam přinesly další novely této vyhlášky až po Vyhlášku 324/2004, kde se v zájmu zjednodušení evidence před čtyřmi lety pracně vytvořené tratě masivně slučovaly. Dění kolem tratí ale nekončí vydáním vyhlášky, na Registr vinic stále přicházejí nové a nové žádosti o změny názvů, slučování, přidání nových tratí nebo i celých vinařských obcí. Vždy, když takovýto balík změn nakyne, nazraje čas na novelizaci vyhlášky. Z tohoto hlediska byl podán návrh na novelizaci už v roce 2006, ale vlivem rozličných nepřízní převážně politického charakteru se tratě dočkaly novelizované vyhlášky až v září roku 2010.

Protože viniční tratě počítám mezi své nejpěstěnější zvrhlé záliby, mohu vám v krátkosti vyložit, co nového tato novela přinesla.

Nové vinařské obce:

Heřmanice - trať Na kamnech

Chrudim - trať U Záchrany (Nenašel jsem ani na leteckých mapách ani vyhledavačem místních jmen na mapovém portálu katastrálního úřadu. Budu pátrat dál.)

Litoboř - Pod Hromobitkou (Litoboř je malá osada nedaleko Babiččina údolí, z letecké mapy bych odhadoval, že spíše rekreačního rázu. Blízkost Jaroměře by sváděla k dohadům, jestli za touto tratí nestojí Vinné sklepy Kutná Hora, kteří v Jaroměři bydlí.)

Loucká - Vidrholec (Tak tam jsem byl. V polní rovině zde sadili Hibernal. Podrobnosti viz naše Encyklopedie - Vinařské obce.)

Praha 1 - Svatováclavská vinice a Svatojánská. (Svatováclavská vinice byla otevírána s velkou pompou. Svatojánská, bych odhadoval, že budou pod ní ty strmější terasy v nově zrekonstruované Velké Fürstenberské zahradě.)

Slabce - Balkán (Slabce se nacházejí na Křivoklátsku, severně od Zbiroha. Bližší určení snad brzy vypátrám.)

Sudovo Hlavno - Vinum Palladium (Sudovo Hlavno najdete hned vedle poměrně známé vinařské obce Dřísy - kde kněžna Ludmila prý dala vysadit první vinici v Čechách. Z ortomap se přesné místo trati zatím nevyčte.)

Zbiroh - Zámecká (Tak s lokalizací této trati by neměl být problém.)

Zahrádky u České Lípy - Mariánov (Tak tuhle trať mám také už v předstihu v Encyklopedii zavedenou, neb mi o ní její neúnavný zachránce Floriš poslal veškeré informace. Podrobnosti viz Encyklopedie - Obce)

Hradčovice - Klusnice a Tobolky (Hradčovice byly jako vinařská obec uvedeny už v prvním seznamu vinařských obcí v příloze Vyhlášky 189/1995. V roce 2000 pak ale ze seznamu obcí a tratí zmizely a vrací se až teď. Najdete je mezi Uherským Brodem a Uherským Hradištěm, poblíž Vlčnova.)

Zrušené vinařské obce:

Bílé Podolí, Horušice, Neškaredice, Perštejnec, Semtěš u Bílého Podolí (všech pět na Kutnohorsko-Čáslavsku, dle mých informací je prý výsadba vinic v dříve vyznačených tratích kvůli nedohodě s majiteli pozemků neprůchodná.), Trnové Pole (na Znojemsku - škoda ho, sousloví „Trnové pole - Sadová" mi vždycky přišlo taknějak sympaticky sado-maso :-) V návrhu bylo zrušení daleko více obcí, ale zřejmě nesouhlasila zastupitelstva dotyčných obcí. Což je dobře.

Nové viniční tratě:

Karlštejn - Rešna (konzultoval jsem to s Ondrou Kopičkou, mohlo by to být mezi Malou Amerikou a lomem Mexiko)

Kutná Hora (Sedlec u Kutné Hory) - Nad kapličkou

Bulhary - Zahrady

Valtice - U sv. Anny

Břeclav - U letiště

Hovorany - Hovoransko (dodatečně jsem se dozvěděl, že tato trať není úplně nová, ale že se, podobně jako u Krumvíře - viz níže - oddělila původní trať Hovoransko z trati Staré hory, se kterou bylo, mimo jiných, sloučeno v roce 2004)

Nechvalín - Lovecký

Nenkovice - Syslovice, Prostřední

Boleradice - Hrady (Bratři Korábové před časem tvrdili, že svedou boj o zapsání tradiční, ale nepochopitelně úřady opomíjené trati Randle. Tvrdili, ale nakonec nesvedli, takže Randlí jsme se nedočkali. Ale jsou tu Hrady, kde chce sázet místní zemědělská společnost ZEČI s.r.o.)

Klobouky u Brna - Doubka

Velké Bílovice - Obecní

Velké Pavlovice - Humna

Vrbice - Zadní hora

Znojmo - Rajská zahrada

Zrušené tratě:

Chbany (Přeskaky) - Svatovítská

Kadaň (Úhošťany) - Pod Blzeňským vrchem (tam se škrtalo kvůli tomu, že nejcennější části tratě byly odtěženy na stavební kámen a spodní části už jsou klimaticky nevhodné)

Bystřice u Kadaně - Bystřický vrch (prý kvůli špatné dostupnosti pro techniku a výskytu chráněných a ohrožených rostlin není reálné, že by se tu v budoucnu réva mohla pěstovat)

Kutná Hora - Pod Kuklíkem (ovšem jen původní trať toho jména zmizela, sám název nikoliv, viz níže)

Dolní Dunajovice - Pod Ořechovou (pro révu ne úplně vhodný pozemek severně od Ořechové hory)

Borkovany - Ořechové žleby (Ale to byl stejně administrativní omyl, taková trať fyzicky neexistovala)

Bošovice - Otnické žleby

Šakvice - Štrajperky

Branišovice - Našiměřická

Břežany - Majerák, Za kočím

Hrabětice - Ke Kalvárii

Olbramovice - Vinohrady

Šatov - Remízek a Šibeničky (též klimaticky nevhodné polohy pro pěstování révy vinné)

Čest jejich památce!

Další slučování tratí:

Cítov - Stráně k vinicím (sloučeno s tratí Zdenčina - nyní je tedy jen Zdenčina. Byl jsem tam nedávno - taková kdysi slavná a vzorová trať a nyní tak zpustlé...)

Kutná Hora - tratě Sukov a Pod Sukovem byly sloučeny a navíc přejmenovány na U všech svatých. No... dobře, no. :-) Prý by tato trať měla i expandovat více na východ.

Vinaře - všechny tři původní tratě se sloučily pod název Na příčce. (Krásná původní trať Na příčce prožívá znovuzrození pod taktovkou Vinných sklepů Kutná Hora. Těším se na vína odtud.)

Kadaň - Oherské stráně sloučeny s vedlejší tratí Nad meandrem, nyní tedy Nad meandrem

Velké Žernoseky - Robotku pohltila Mariánská, byť obě rozdílné orientace ke slunci

♦ Michalovická stráň a Třešňovka se odteď jmenují Pod Třešňovkou

♦ Velká Vendule expandovala i do trati Pod Strážištěm (sázet se tam ale asi jen tak nebude)

♦ U hřiště teď nese název nedaleké trati Na Jámě

♦ Pod lomem, U Hrabkovského a Chatová se nově jmenují U Lomu

(Vzhledem k tomu, jaké přejmenovávací a slučovací šílenosti hrozily zde na rozhraní Žernosek a Žalhostic, to zase nedopadlo tak nejhůře.)

Dolní Dunajovice - Růžový kopec byl pohlcen Dunajovským kopcem. (Zřejmě opět se hodí, když se vína z obou budou moci smísit a zatřídit jako přívlastek se jménem trati.)

Břeclav (Charvátská Nová Ves) - trať Dlúhé zřejmě příliš zavdávala podnět k diskusím o kroužku či čárce nad u, tak ji radši přičlenili k Ritopekám :-)

Bořetice - trať Padělky je teď počítána ke Čtvrtím (Opět je svah skloněn úplně jinam, takže terroir dostává na frak, ale to zřejmě nikomu jinému než mě nevadí.)

Strachotice (Micmanice) a Slup - tratě Terasy a poměrně známá U kamenů pozřel nenasytný Lampeberg, který už v roce 2004 slupnul Ivanku, to byl tedy ještě na území Vrbovce.

Změny jména tratí:

Kutná Hora - Pod hřbitovem zřejmě přišel majitelům špatně obchodovatelný název, tak odteď to má název Pod Kuklíkem (původní trať Pod Kuklíkem zároveň zrušena.)

Žehušice - U skalky přejmenováno na Na skále

Březno u Chomutova - původní Vičická trať pojala název Zámecká od sousední tratě ve Stranné u Nechranic.

Žalhostice - Radobýl byl přejmenován na Pod Radobýlem (evidentně se hodí, že stejný název má jiná trať pod obcí Litoměřice)

Mikulov - Pod Svatým kopečkem I. a II. se konečně dočkaly oficiálně velkého „S"

Novosedly - Nad Sklepy (tady už mi význam velkého „S" poněkud uniká, ale nejsem profík v jazyce českém)

Perná - Pravá a Levá Bavorská i Pravá a Levá Klentnická opět zvětšily písmena v druhém slově svých názvů.

Valtice (Úvaly u Valtic) - původní Soneberg opraven na Sonnenberg

Valtice - Pod Raisnou změněno na Pod Reistnou, U hájku na Hájky

Archlebov - v roce 2004 trať Malíny absurdně přišla k názvu Maliny. Zkrácenou variantu přijalo i Vinařství Spielberg. Přeci jen si myslím, že je dobře, když se novelou vrací tradiční místní název Malíny.

Hluk - všechny tratě v obci mají jako druhé slovo v názvu nějakou horu nebo hůru, tak teď jsou to Hory a Hůry.

Mistřice - totéž jak u Hluku, jen se z padělků staly Padělky

Modrá - Na díle je teď Na Díle

Moravany - původně se trať jmenovala Paňháje. Při slučování v roce 2004 z toho kdosi buď omylem nebo v dobré víře ve vylepšení udělal Paňiháje. To už asi jazykovědci řvali. Tak v novele jsou z toho Paniháje. Jazykovědec je možná v klidu, ovšem jelikož místní název zanesený i v mapových dílech je Paňháje, tak mi přijde, že tady se tedy náprava nepovedla.

Polešovice - všechny jejich hory se rázem staly Horami

Topolná - Bůrový se správně opravil na Bůrovy

Brno - Vinohrady (Židenice) - překlep V halvách byl opraven na V hlavách.

Kobylí - K lůkám se překvapivě změnilo na K lúkám. Pěkné!

Nikolčice - jedna z tratí se původně jmenovala Neuperk. Při slučování k ní přidaly ještě jednu a udělali z toho Novou horu. Nová hora, tak četný a profánní název jako příjmení Novák. V novele se vrátili zpět k názvu Neuperk - a tak je to určitě správně.

Vrbice - Pavlu Springerovi se povedlo změnit název tratě Roviny na Skale. V roce 2004 název této tratě zmizel sloučením s Rovinami, ač cuvée Skale hrdě nosily springerovské etikety coby svou vlajkovou loď. Teď je zpět i jako oficiální název trati, byť je plocha větší než před rokem 2004.

Dobšice - původně se trať jmenovala U hájku. Slučovací novela jí přiřkla jméno V hájku. Nyní U Hájku. Mimochodem jsem tedy tu variantu s „V" nikdy na etiketě neviděl. Někdy je nejúčinnější blbosti prostě ignorovat.

Valtrovice a Křídlůvky - Formóza přišla o čárku nad o - tedy Formoza. Stejně by mi zajímalo, jak tenhle název vznikl. Formanská koza? Nebo nějaká zahraniční inspirace?

Kuchařovice - trať Kásperek se též zkrátila na Kasperek. V módě je zřejmě zkracování, jako v Postřižinách :-)

Suchohrdly u Miroslavi - se asi dřív pletly se Suchohrdly u Znojma, takže tam do této vyhlášky chybně figurovala trať U hájku. Ta je teď vyškrtnuta. Trať Zahrádky se změnila na Zahrady.

Vedrovice - šly proti proudu zkracování, jejich Štivna se změnila na Štívnu.

Vrbovec - podivná zkomolenina Walberk se polepšila na Waldberg, což jistě vinařství stejného jména přivítalo.

Ostatní změny:

Ladná byla původně katastrálním územím pod vinařskou obcí Břeclav. Novelou získala nezávislost, nyní samostatná vinařská obec (Je ale víc případů, kdy vinařství ignoruje název vinařské obce a píše na etiketu název katastrálního území a nikoho to netrápí. Mě taky ne.)

Mutěnice - od obce poměrně odlehlé tratě Židlíky a Mutěnska se škrtly, ale osázené vinice na nich samozřejmě tím nezanikly, jen bylo toto území přičleněno k čejkovické trati Díl u včelína. Škoda Židlíků, škoda každého pomístního pěkně znějícího názvu.

Rašovice u Bučovic byly zdvojeně vedeny jak v podoblasti Slovácké, tak Velkopavlovické, což zkreslovalo statistiky počtu vinařských obcí. Nyní napraveno, už jen ve Velkopavlovické.

Ovšem zcela revoluční věc proběhla v Krumvíři a ta mne naplnila největším nadšením. Zatímco všude jinde se slučuje, Krumvíř je zatím první, kdo si jednu ze tratí sloučených v roce 2004 nechal zase rozdělit!!! Od trati Díly se opět oddělila trať Nivy. Tleskám!

Jak to shrnout? Novela je jistě plusem. Novopečené vinařské obce jistě netrpělivě čekaly na své oficiální uznání. Doufám, že se s víny odsud brzy někde setkáme. Stejně tak bylo potřeba opravit překlepy a nepřesnosti předchozího stavu. Nejsem úplně nadšen škrtáním tratí či dokonce celých obcí, do varu mne dostává i další a další slučování. Neustálý kvas na poli obcí a názvosloví tratí alespoň dokazuje, že tohle není zdaleka všem vinařům lhostejné, co je psané za místní název na etiketě jejich vína. Ze změn jde vyčíst, jakými proměnami se bere filosofie vinařů a postoj státních úředníků. A proto se toto snažím zaznamenávat. Bude asi dlouho trvat, než se dopracujeme určitého modelu s dlouhodobou vizí toho, jak má tradice pomístních jmen a ochrany originality původu vlastně vypadat. Tuto vizi vedenou rozhodností a určitou nutnou nekompromisností zatím ze strany státu postrádám. Cítím nad správou systému tratí určitou nerozhodnost, nevidím tam vůli chránit terroir proti snahám o jeho rozmělnění a znehodnocení, místo toho vyhrává strach z toho, aby se náhodou zamítnutím někomu nebránilo v podnikání. Jsem ale v tomhle optimista, možná ne v té příští novele, ale dřív nebo později to tímhle směrem určitě půjde, vynutí si to ti vinaři, kteří v tom už teď našli smysl a potenciál, vynutí si to nepřímo i čím dál náročnější spotřebitelé. Kupředu, zpátky tak maximálně půlkrok!

Poznámka: Ve Vyhlášce je paragraf, který praví, že vína vyrobená do konce tohoto roku mohou být značená a zatříděná ještě podle předchozí Vyhlášky. Přívlastky z roku 2010 se do konce roku vyrobit nejspíš nepovede (i když...), takže se to bude týkat asi spíš pozdně lahvovaného ročníku 2009.

Počet příspěvků v diskuzi: 11  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 9012x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
p.j. 23.10.2010 14:34:50