O Víně

13.04.2011 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.04.2011 07:00

Plenění archivu 2

Je snadné kupovat a uskladňovat víno, vytvořit si vinný archiv. Mnohem horší je najít správný čas a příležitost tato vína vypít. Dnes nabízím povídání o tom, když se najde příležitost i chvilka na otevření pár lahví.

Možná to znáte. Tuto lahev chci, tuto tady nenechám, tuto musím později zkusit... ...a naráz máte doma vinný archiv. Pak je ale zapotřebí se postarat i o úbytek lahví. Našla se příležitost, i hrstka lidí, co dokážou vína ocenit. Společně jsme se pokusili „odlehčit" mému privátnímu archivu vína. A co jsme si nechali vylovit ze sklepení?

Bohemia Sekt, Prestige, Demi sec, Starý Plzenec, L1815609 (korek 03-08)

Začali jsme sektem. Můj oblíbenec a nejen poměrem výkon cena. Tmavší barva, ovocná vůně, jemné perlení, šťavnaté, startovně nakopávající. Tento styl sektu mi prostě sedí. A opravdu mě hodně štve, že bohemáci nedělají millesimé. Protože některé lahve jsou skvělé, jen není podle čeho dokoupit alespoň ten samý ročník.

Veltlínské zelené 2008 pozdní sběr - Vinařství Kovács (Dobré Pole, Daniel), 06/08 12 %, zbytkový cukr 1,3 g/l, kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 16,2 g/l

Světlé zelenkavá barva. Vůně nasládlého tónu bílého pepře, medovost, podhoubí, snad bych tam dokázal objevit i lékořici. Chuť lehoučká, svěží, suché! (1,3 g/l), harmonické. I když v tomto případě jde o pozdní sběr, tak zrovna tak bych si představoval ideálního představitele kabinetních vín. Prototyp skvělého letního pití. Lahev jsem také zakoupil, po ochutnávce v létě při Novosedelské potulce (8/10 bodů).

Pálava 2007 odrůdové jakostní - Mikulský Zdeněk (Žabčice), 07/2007

Sytou barvu slámy jsem přičítal odrůdě s vybarveným hroznem. Ale už vůně prozrazuje, že za barvou stojí oxidace. Pokud se přenesu přes atributy únavy, tak na mě vůně působí více tramínově. V chuti nacházím jasný projev vína za zenitem, doktořinu. Unavené, nezajímavé pití. Lahev jsem koupil přímo ve sklepě při Pálavské potulce bez předchozího ochutnání. Chtěl jsem přivézt Pálavu z Pálavy. Ani to se bohužel nepovedlo, hrozny jsou z Žabčic. (4 body)

Neuburské 2004 kabinet - LIVI Vinný sklep Šidleny (Mutěnice, Úlehle), 04/17-š  

Stále světlá zelenkavá barva. Vůně je z kraje „ropná" ala Ryzlink rýnský. Později vůně nabírá spíše „mastičkové" tóny a plástev medu, propolis, včelí vosk. Chuť kyselkavá, celkem plná, s dominantním vjemem zkrystalizovaného staršího medu. Tak i tady k otevření došlo později, než by bylo s ohledem na ročník potřeba. Nicméně, pít to ještě šlo (6 bodů).

Rulandské bílé 2008 pozdní sběr - Vinařství Kovács (Novosedly, Kamenný vrch), 15/08

Zlatošedá barva. Ve vůni už je ale cítit zrada. Je to druhá lahev ze dvou přivezených v létě z Novosedel. Bohužel obě podmínky převozu nebo uskladnění nezvládly. Vůně připomíná typický projev Chardonnay (hruška). Jen ta hruška je už delší dobu spadlá a rozbitá na zemi. V chuti jak ve vůni, takové rozkvašené hruškové pyré. Živé, pohnuté. Pokud bych se v tom měl ještě hrabat, tak ve vůni bych našel i lehké tóny připomínající Chorvát. Druhá lahev, která se kromě ochutnání vůbec nepila a nakonec skončila vylitím (4 body).

Po této trojici mě přepadali chmury. Má vůbec smysl odkládat lahve. Proč je skladuji, když pak nejsou dobré. Naštěstí další lahve mé pochyby o archivaci zahnaly.

Ryzlink vlašský 2007 pozdní sběr - Vinařství Galant (Perná, Železná), 04

Barva velmi světlého zlata. Naprosto typická vůně, pro pálavské vlašáky, hezky medová. Chuť slano minerální, s vybalancovanou kyselinkou, hutné, perzistentní, výborné. Vyhlášená trať doložila kvalitu terroir! Když se zpětně podívám, za kolik jsem víno nakoupil, můžu jen bědovat, proč ho nemám aspoň karton! Pro kolegy nejlepší víno večera (9+ bodů).

Ryzlink rýnský 2006 pozdní sběr - Sonberk (Popice, Sonberk), 0506, velký Sonberk

Žlutavě zelenkavé. Vůně minerálně medová, ovocná, petrolejové tóny nijak výrazné. Chuť plná mnohovrstevná, neskutečně vybalancovaná, perzistentní. Nemám pocit, že bych vám to dokázal nějak srozumitelně popsat, ale toto víno má něco navíc, faktor X! Pokud má vzniknout nějaký etalon pro moravský rýňák, ať je jím Sonberk! Pro mě vrchol večera (9+ bodů). Bohužel tak jako u RV z Galantu, naprosto zlomyslně moje poslední lahev :o(

Sylvánské zelené 2007 pozdní sběr - Znovín Znojmo (Vrbovec, Vinná hora), 7045

Světle žlutá barva. Vůně saponátová, nezajímavá. Chuť zemitá, podivně zeleninová (černý kořen). Pití bez harmonie, bez elegance, ale také bez jasné vady (5 bodů).

Sauvignon 2006 výběr z hroznů - ČEBAV (Tvrdonice, Nové vinohrady), 7206

Tento champion Valtických vinných trhů 2007 a současně nejdražší víno večera zklamal. Barva sytější, ještě odpovídající výběru z hroznů. Vůně se projevuje alkoholicko-vaječně likérově. Chuť zemdlelá, vše drží při pitelnosti alkohol 14,5 %. Mám pocit, jako by primární aromatika už dávno odvanula a nyní se v cukru a alkoholu konzervují už jen ty méně záživné složky. Nezajímavé (5+ bodů).

Merlot 2009 výběr z hroznů (barrique) - Víno Blatel (Uherský Ostroh, Plachty), 934

Barva tmavší. Vůně lehoučce živočišná, koření, sud, snad i ostružiny. Chuť zakulaceně harmonická, hutná, což asi způsobuje zbytek cukru lehce pod 5 g/l. Celkově moc dobře pitelné červené z okrajové oblasti (8 bodů).

Rulandské modré 2006 výběr z hroznů - Znovín Znojmo (Havraníky, Staré vinice), 6048
Barvu už jsem nějak nezaznamenal ;o). Vůně velmi lákavá, typická pro pinot, spíše třešňová. I přes kyselkavou chuť výborně klouže do krku. Vyšší alkohol (14 %) se drží na uzdě. Velmi povedené víno také (8 bodů).

Omlouvám se, že zápisy jsou krátké a ne moc podrobné, ale nešlo totiž ani tak o degustaci, jako spíš o oslavu s přáteli.

Počet příspěvků v diskuzi: 11  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6046x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.03.2011 17:00:24