O Víně

28.06.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.06.2010 07:00

Ostříží oči aneb Pohled na vína degustovaná v měsíci květnu

Opět se mi v pravidelném seriálu nakupila vína převážně odrůdy Ryzlink rýnský z důvodu konání menší, cílené degustace právě na tuto odrůdu, takže dnes se článek bude zejména odehrávat pod taktovkou této právem označované „královské" odrůdy. Aby to však nebylo tak jednoznačné a fádní, zařadil jsem i horké želízko ze zástupců vín červených. Očekávejte dnes kromě zmiňovaného Ryzlinku také velice zvláštní a zajímavý Modrý Portugal.

Jako první vzorek pro zavínění jsme při degustaci vybrali Ryzlink rýnský 2008 Austerlitz pozdní sběr z vinařství Spielberg Archlebov (suché, Austerlitz - vlastní kvasinky a vyjádření vlastního terroiru, alk.12,0 %, cukr 3,8 g/l, kyseliny 7,4 g/l, extrakt 21,5 g/l, obec Žarošice, trať Maliny, vinice Pleštice, šarže 816). Barva vykazovala jiskrnost a lehce slámový odstín se střední perzistencí. Vůně byla opojná, intenzivní, s herbálním, převážně bylinkovým nádechem. V chuti velice výrazný a suchý Ryzlink, s ovocně-kyselkavým, plným a jásavým tělem, bez výrazného přispění zbytkového cukru. Jedná se o velice pěkné, svěží, náročnější víno, přesně dělané pro milovníky odrůdových Ryzlinků. Záruka do budoucnosti s perspektivou nazrávání, které víno ještě zjemní a zakulatí. Cena 209,- Kč s DPH přímo ve vinařství.

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Následující vzorek má pro mě jistou sentimentální hodnotu, jelikož přes něj jsem poznal krásy této odrůdy. Je to pro mě prozatím jakýsi etalon pro měřítko rýnských Ryzlinků v Čechách i na Moravě a nedám na něj dopustit :-). Jde o Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr, vinařství Sonberk Popice (suché, alk.12,5 %, cukr 6,3 g/l, kyseliny 7,8 g/l, cukernatost 22,0 °NM, obec Popice, trať Sonberk, šarže 1008, ocenění Král vín 2009 - 4 korunky, VINALIES PASRIS - stříbrná medaile, Decanter London - bronzová medaile, IWC San Francisco - bronzová medaile, Royal wine Challenge Belgrad - Stříbrná medaile, Salon vín ČR). Od světle žlutozelené barvy mladého vína se přehouplo k sytějšímu slámovějšímu odstínu, který mě celkem překvapil. Samozřejmostí je jiskrnost a vysoké slzení, tvořící mohutné, gotické mosty. Vůně je velice hutná, příkladná a opojná, opět s převahou herbální, čerstvě posečené louky a s druhotným aromatem nastupujícího kerosinu. Chuť je hutná, s pevnou kostrou, vyšší, kousavější kyselinkou a heřmánkovým, dlouhým dozvukem. Až mě z něj brní celé patro v ústech :-). Dle mého názoru víno s velikým potenciálem do budoucna. O tomto víně ještě uslyšíme. Cena 196,- Kč s DPH přímo ve vinařství.

***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Dalším zástupcem, kterého jsme nemohli opomenout, byl Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr Milana Sůkala z Nového Poddvorova (suché, alk. 12 %, 50 % hroznů napadeno botritidou, podoblast Slovácká, obec ani trať neuvedena, šarže 5). Barva tohoto vína, ukrytého v noblesní lahvi Top bordo, připomínající větší rýnskou pistoli, vykazovala ostřejší slámový odstín s vodovým meniskem, jiskrností a vysokou perzistencí. Zajímavé botritické tóny se objevily i ve vůni, která však z počátku byla zastřenější a ospalejší. Víno se potřebovalo rozdýchat, abych rozeznal medově-rozinkový nádech, podpořený lipovým květem. V chuti je plné, extraktivní, s převahou medových a ovocných meruňkových aromat, podepřené příjemnou kyselinkou a nasládlým, dlouhým závěrem. Dle údajů z etikety se jedná o dlouhověké víno s potenciálem 4-10 let zrání na lahvi.  Lahev jsem obdržel jako dar.

**** Pokud by se cena pohybovala okolo 150,- Kč, odpovídala by kvalitě a víno bych si znovu koupil

Posledním Ryzlinkem rýnským byl ročník 2007 pozdní sběr od Richarda Tichého z Hrušek (polosuché, alk. 12,5 %, obec Hrušky, trať Hastrmany, cukernatost 22,4 °NM, šarže 10/07). Barva byla lehce žlutá, odstínu asijského zlata s bohatými mosty. Vůně byla uzavřenější a zemitější s tóny uzení a toastování, tipoval bych to na školení v keramických nádobách, s čímž mám většinou u vinařů se sdružení Bonus Eventus problém a nesedí mi. Po delším rozdýchání vína rozeznávám v pozadí i mátu a petrolej. Chuť je lehce nasládlá, opulentního těla s pikantní kyselinkou a opět uzeninovým vjemem. V dalších dnech tento pro mě rušivý dojem alespoň z části vyprchal a víno bylo více ovocnější a otevřenější. Cena 144,- Kč s DPH přímo ve vinařství.

*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Jediným, avšak neméně zajímavým zástupcem červených vín je slíbený Modrý Portugal 2008 odrůdové jakostní-botritický sběr Víta Sedláčka z Vrbice. Víno bylo natolik zajímavé, že jsem kontaktoval pana Sedláčka s dotazy a dostalo se mi bohaté odpovědi. Modrý Portugal pěstujeme na výměře 0,15 ha. Hrozny byly odstopkovány, rmut kvasíl 7 dnů na otevřené kádi. Alkohol 12,5 %, cukernatost hroznů byla 25 °NM. Ve vyrobeném víně je 70 % botritických hroznů se 70 % botritidou. Zbývajících 30 % hroznů je jakostní Portugal s cukernatostí 20 °NM. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 4,2 g/l, kyseliny 4,9 g/l, bezcukerný extrakt 27,8 g/l. Botritida na těchto hroznech vznikla samovolně a s výrobou tohoto druhu vína jsem dosud neměl žádné zkušenosti, proto jsem také nevolal důvěrníka na ověření hroznů. Datum sběru -18.10.2008. Získaná ocenění: stříbrná medaile na Nominační výstavě vín Forum Moravium Velké Pavlovice 2009. Barva je sytě rubínová a neprůhledná s vysokou slzivostí. Vůně je zpočátku hned po otevření botritická, s nevábným náznakem shnilé zeleniny, po chvíli tento odér odezněl a víno se krásně otevřelo do povidlových tónů s kouřovými aromaty. Chuť byla plná, peprného charakteru, pevného těla se sladce kakaovým tříslem a hřejivou pikantní dochutí. Na patře zůstává zajímavá chuť po sýru brie. Velice zajímavé a pitelné víno pro nevšední příležitosti v netradiční podobě. Cena 168,- Kč s DPH - e-shop Anovíno.

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Z celkového popisu vyplývá, že tento měsíc se sešel ve znamení velice výjimečných a povedených vín. Mnoho milovníků vína se mnou nemusí souhlasit, ale dle mého názoru se jedná o jedny z nejlepších Ryzlinků rýnských na Moravě i v Čechách, doplněných o krásný zážitek s netradičním Modrým Portugalem.

Překvapení měsíce :

Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr, vinařství Sonberk Popice

♦ Velice odrůdový charakter, etalon odrůdy.

Zklamání měsíce:

Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr, vinařství Tichý, Hrušky

♦ Nejméně zajímavý Ryzlink z této čtveřice, únavné a zastřené víno.

Žolík měsíce (jakési mé doporučení):

Modrý Portugal 2008 odrůdové jakostní (botritický sběr) Víta Sedláčka z Vrbice

♦ Pro zajímavý a nevšední charakter velice pitelného vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 13  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5954x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.06.2010 14:04:52