O Víně

28.04.2010 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.04.2010 07:10

Pučící oči aneb vína degustovaná v měsíci březnu

V tomto měsíci se mi na stůl dostala hlavně vína bílá, která mi poslední dobou dělají radost nejvíce. Avšak není to špatnými červenými, avšak spíše mým rozpoložením, kdy se přikláním raději ke svěžím ovocným a herbálním vinným tónům a nuancím, přesto se jedna "červenka" do přehledu vešla. A jaká je nyní odrůdová skladba? Dostane se na Rulandské šedé, dva Sauvignony, Kerner, Sylvánské zelené a zajímavé cuvée Pinot Noir, Merlot a André. Od jakého vinaře, jaký ročník a jak mi vína chutnala, se samozřejmě nedočtete z úvodníku, ale z článku uvnitř.

Jak jsem naznačil již v úvodu, v poslední době dopřávám svým chuťovým pohárkům hlavně vína bílá a s nastupujícím jarem i létem se dostane i na "růžovky".

Tento článek bych započal pro mě nepříliš ochutnávanou a oblíbenou odrůdou, kterou však v poslední době více vyhledávám, zřejmě s letitým vyzráváním mé osobnosti v oblasti vína. Prostě můj současný trend směřuje k odrůdám a vínům, která jsem už z jakýchkoliv důvodů opomíjel a zatracoval. Dnes tedy pro mě delikátní, pro běžné pití ideální Sylvánské zelené 2008 odrůdové jakostní - Školní statek Mělník (oblast Čechy, podoblast Mělnická, alk.13,0 %, šarže N15/08). Vína z této školy mě vždy oslovovala pro svou kvalitu za velice příjemnou cenu. Proto nikdy nepohrdnu nabídkou dovozu těchto vín přímo z Mělníka. Pokud z této školy vyjdou takoví absolventi, jako jsou školní vína, pak máme o dobré i vynikající vinařské nástupce postaráno! Barva vína je sytě slámová a připomíná odstínem spíše vyzrálý Ryzlink nebo Rulandské šedé. Slzivost a mosty jsou střední bohatosti. Vůně je v nástupu intenzivní, mladá a plná svěžesti limetky a citronové kůry s nástupem heřmánku a černého čaje. Na druhý den nastupuje vodnatá vůně (víte, jak voní voda?), přesto neztrácí nic z  atraktivnosti. V chuti je to již klasická oblast Čechy, se svými minerálními a vápenatými půdami, které prostupují každou buňkou vína a dávají najevo svůj původ. Opulentní a hřejivá chuť pevného těla, avšak kratšího ocásku než by se slušelo, nabízí ovocnou mineralitu podpořenou kyselinkami, s lehkou hořčinkou a pikantním závěrem. Osobně jsem spokojen, je stále co zlepšovat, ale za danou cenu jsem schopen vínu nadále věnovat zvýšenou pozornost. (Cena 82,- Kč s DPH přímo ve vinařství).

***(*) Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Dalším bílým zástupcem, který vykoukl z archivního sklepa na světlo byl Kerner 2005 známkové jakostní Františka Spěváka z Dubňan (na etiketě stále Mutěnická vinařská oblast, obec Dubňany, trať Dubičí, suché, alk.12,0 %, šarže 14/05). Toto víno zakoupil PepaK a doporučil delší ležení, z důvodu vysokého zasíření vína. Dostalo se na něj tedy nyní a otevřeli jsme jej společně. Překvapivě pro Pepu nebylo po síře ani památky. Senzoricky víno vykazovalo vysokou slzivost, olejnatost a jiskrnost. Intenzivní a svěží vůně vykazovala primární aromata citrusového ovoce, hrušek a lučního kvítí. Druhotně nastupují petrolejové a olejnaté podtóny. V chti je plné, extraktivní a hutné, s velmi pikantní kyselinkou a medově-botrytickým závěrem. Pepovo očekávání typické hrušky v chuti se zde bohužel nepotvrdilo. Po delším vyzrání přešlo víno více do podzimních a plnějších aromat. Bude nejspíše na svém vrcholu, kde se udrží dle mého odhadu přibližně dva roky. (Cena 150,- Kč s DPH ve vinařství).

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil 

Jediný červený zástupce tohoto měsíce je v podání cuvée Franc Josef 2005 od Jiřího Horta (suché, oblast Morava, podoblast Znojemská, alk.12,5 %, cukr 2 g/l, kyseliny 5,1 g/l, šarže 78). Je deklarováno jako stolní suché víno, z důvodu použití suroviny odrůd Pinot Noir, Merlot a André z Rakouska (Seewinkelweingut Klein), Maďarska (Soproni Kft) a Česka jako víno monarchie. Víno bylo lahvováno v Rakousku ve výše jmenovaném vinařství. Zajímavý a netradiční počin znojemnského vinaře. Zakoupil jsem jej ze zajímavosti právě ve vinařství Jiřího Horta v červenci 2008 a do dnešních dnů čekal, co se z něj vyklube. Barva byla po nalití do sklenice velice hutná, sytá a neprůhledná švestkového až nahnědlého odstínu. Vůně opojná, hřejivá, ovocně-dřevitá s pinotovou převahou lanýžů. Chuť byla opulentní, sametově hladkého a pevného těla, s obstojnou kyselinkou a jemným tříslem v závěru. Výborně nazrále a překvapivě lehce pitelné víno s deklarovaným potenciálem archivace do roku 2015. Možnost delšího ležení mohu jen potvrdit, potenciál víno má.  (Cena 225,- Kč přímo ve vinařství, 2008).

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Na řadu přichází Sauvignon 2007 výběr z hroznů Stanislava Málka z Popic (polosuché, podoblast Mikulovská, obec Popice, trať Svidrunk, alk.13,0 %, cukr 12,0 g/l, kyseliny 6,2 g/l, extrakt 23,0 g/l, cukernatost 24,2 °NM, šarže 0706, sklizeň 20.10.2007, získaná ocenění: Pohár technologů firmy Lipera 2008, 1. místo a titul Grand Prix Lednice 2008, Stříbrná medaile Vinařské Litoměřice 2008). Analytických údajů máme požehnaně, takže se můžeme pustit do hodnocení. Naposledy jsem Sauvignon od Málků pil přibližně v roce 2006 a to ročník 2004. Tehdy byl suchý, ale vyznačoval se bohatým ovocným aroma tropických plodů. Tentokrát tomu není jinak a jde vidět, že na Svidrunku se Sauvignonu daří a patří mezi nejlepší vína vinařství. Barva vína vykazuje sytou slámovost a vysokou slzivost. Vůně i chuť jdou ruku v ruce v aromatech exotického ovce, zejména manga, žlutého melounu i banánů. Tělo je aromatické, závěr pikantnější. Přiznám se, že delším popíjením se víno "přejí" a musíte se trochu nutit do dalších doušků, raději mám Sauvignony svěží, spíše v tónech broskve. Jinak vínu nelze nic upřít. Na dně lahve zel veliký vysrážený krystal draselného kamene. Cena je již trochu na hraně, ale myslím, že milovníkům vína by nemělo toto víno ujít, už pro svou tropickou bohatost a plnost. (Cena 180,- s DPH ve vinařství, r. 2008).

**** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil za nižší cenu

Předposlední lahví je Rulandské šedé 2005 výběr z hroznů od Josefa Valihracha z Krumvíře (polosuché (na stránkách vinařství deklarováno jako suché), alk.13,5 %, podoblast Velkopavlovická, obec Krumvíř, s tratěmi si pan Valihrach starosti nedělá, šarže 1005, ocenění AWC Wiena 2009 - stříbrná medaile), které jsem dostal darem od PepyK. Vydržel jsem jej popíjet po tři dny, ten poslední den bylo víno ještě stále ucházející. Barva vykazovala slámové tóny s oranžovým odleskem, jak se na vyzrálý šeďák patří. Vůně byla opojná, dráždivá, z počátku květnatá s chlebovinkou s nástupem pomerančových plodů, medu a propolisu s lehkou botritidou. Chuť se vyznačovala hutností a bohatostí, plným, olejnatým tělem s pikantním a hřejivým vjemem. Rozeznal jsem spíše exotické tóny ananasu, ale i typický, přezrálý červený pomeranč v sametově dlouhém závěru. Velice odrůdový a typický šeďák, který nádherně nazrál. Každý den se přesovuval do rozličných aromat a tónů. Archivovat svá vína pan Valihrach umí a také si na tom velice zakládá. Mladých vín nenajdete v portfoliu vinařství mnoho. Řekl bych, že nějaký rok by ještě v archivu vydrželo. Poměr cena/kvalita vyznívá vcelku přijatelně, pokud víno zakoupíte přímo ve vinařství. Z vlastní zkušenosti vím, že za vína tohoto vinařství by vás v některých vinotékách sedřeli z kůže. (Cena 234,- Kč s DPH ve vinařství 2010).

**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Na závěr jsem si nechal mladý Sauvignon 2009 pozdní sběr z vinařství Pavla Bindera (polosuché, podoblast Velkopavlovická, obec Velké Pavlovice, trať Trkmansko, alk. 13 %, cukr 8,5 g/l, kyseliny 5,0 g/l, extrakt 21 g/l). Barva je lehce citronového odstínu s vodovým meniskem a vysokým slzením. Vůně je opojná a intenzivní. Krásný závan broskví a černého rybízu. V chuti bohužel postrádám vyšší kyselinku, která by povedenému vínu velice prospěla, aby bylo šťavnatější. I analytika to dokazují. Jinak je velice lehké a dobře pitelné, středního, lehce minerálního těla a pikantním závěrem. Dalším nedostatkem je rychlé vadnutí vína, kdy po vypití poloviny lahve, přechází víno do nudné, neutrální pozice pitelného vína, leč bez charakteru. (Cena 160,- Kč s DPH ve vinařství).

 *** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil za nižší cenu

Překvapení měsíce:

Cuvée Franc Josef 2005 od Jiřího Horta

- za překvapivý potenciál jakosti a kvality vína s možností dalšího vývoje na lahvi

Zklamání měsíce:

Sauvignon 2009 pozdní sběr z vinařství Pavla Bindera

- za veliký nadějný nástup vína a ještě větší úpadek, aniž by lahev byla déle otevřena a dopita

Žolík měsíce (jakési mé doporučení):

Rulandské šedé 2005 výběr z hroznů od Josefa Valihracha 

- za poctivé zpracování a nabídku klasické rulandy šedé, navíc v hávu opředeném stařinkou

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6675x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Lukáš 26.04.2010 16:14:33