O Víně

01.05.2015 07:00 my Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.05.2015 07:00

Víno 66,6 a nic navíc

4. ročník speciální sekce při Velkobílovické výstavě vín.

Termín: 2. května 2015 od 9 hodin

Místo konání: KD, Velké Bílovice

Podmínky zúčastněných vín

♦ vinice obhospodařovány v režimu integrované produkce (IP) a přísnějším (BIO, BD, Charta Autentistů, ...)
♦ vína ročníku 2013 a starší
♦ suchá vína s obsahem redukujících cukrů max. 4 g/l
♦ obsah veškeré SO2 max. 66,6 mg/l
♦ u vín se toleruje jemný závoj (kal)
♦ minimální velikost šarže 100 lahví, celá šarže je nalahvována
další podmínky viz statut Velkobílovické výstavy

Preambule

Toto volné uskupení vinařů si klade za cíl vytvořit terroirové víno bez přídatných látek (mimo bentonit) a s minimálním sířením (do 66,6 mg/l celkové SO2). Při hospodaření se obecně upřednostňují biologické, fyzikální a mechanické postupy před chemickým. Jedním z nejdůležitějších momentů v přirozeném vývoji vína je velmi citlivá práce s oxidem siřičitým.

Připravili: Jaroslav Osička, Miloš Michlovský, František Mádl, Lubomír Glos, Bogdan Trojak a Luboš Osička.

Vážení a milí přátelé vína,

Máme zde 4. ročník výstavy vína, která má zájem seskupit vinaře v rámci tradičního koštu vín, kteří chtějí tvořit vína s co nejméně zásahy a minimem přídatných látek. Jako vždy zde jmenujeme Chartu Autentistů, která má sloužit nastavením svých parametrů (jak v managementu vinice, tak sklepních operacích) jako takový ideál, ke kterému vzhlížet.

Nicméně jsme z hlediska jednoduchosti stanovili letos tyto parametry - abychom nevyloučili vinaře, kteří ještě nepracují v duchu organického vinohradnictví či přísnějším, podmínka byla pouze ošetřování v rámci regulí integrované produkce hroznů. Dále je v technologii vína povolen pouze bentonit (v případě komplikací z hlediska ročníku apod.), hrubá filtrace (nad 2 μm) a limit veškerého oxidu siřičitého je 66,6 mg/l. Odtud pak název Víno 66,6 a nic navíc, který odkazuje na to, že jedním z nejdůležitějších momentů v přirozeném vývoji vína je právě citlivá práce s oxidem siřičitým, kterou však v rámci možnosti pozitivního vývoje vína v lahvi posoudí pouze čas - proto ročník 2013 a starší.

Upřednostňuje se práce s pevnými částmi hroznu (slupka, semena, stopky) či delší ležení na jemném kalu v rámci technologického postupu právě tak, aby se mohlo užívání SO2 minimalizovat, či úplně vyloučit a nebylo nutné dodávat žádná další aditiva včetně kvasinek (upřednostňuje se spontánní fermentace). Tím se můžeme přiblížit k podstatě vína, jako přírodního nápoje, který dokáže reflektovat místo původu a je zdraví prospěšný.

Dochází k renesanci dříve běžně užívaných postupů nejen delších macerací u bílých vín, i červených, které zpestřují profily vín. Abychom se však nedostali do slepé uličky tolerance vad či problematických vín, snažili jsme se vytvořit hodnotící komise pracující formou diskuze, kde byli zastoupeni z různého názorového spektra jak profesionální enologové včetně 2 velkých kapacit z oboru, tak lidé z gastronomie, kteří s podobnými víny z celého světa pracují - např. z restaurace Le Terroir v Praze či dvoumišelinské restaurace Palais Coburg ve Vídni.

Všechna vína prošla analytickými rozbory, za což patří velký dík Zahradnické fakultě v Lednici při MZLU.

Ochutnejte, porovnejte a popište si v diskuzi s přáteli či jen sami pro sebe různé styly vín, které jsou zde prezentovány. Věřím, že se Vám na této unikátní přehlídce bude líbit. 

Za kolektiv všech, kteří se na této akci podíleli,

Luboš Osička

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5617x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5