O Víně

05.05.2008 hores Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Iniciativa SVČR - Vize 2008

Výzva vinařům

My, vinohradníci, vinaři a milovníci vína, cítíme potřebu změnit kurs vývoje českého a moravského vinařství směrem k moderní podobě tohoto oboru. Nepřejeme si však, aby změny a modernizace rozdělily vinaře na různé tábory. Proto jim nasloucháme a všechny názory bereme v úvahu.

Po období jednání a hledání názorové shody napříč celým spektrem vinařského stavu jsme vypracovali program, který stručně a výstižně vyjadřuje, o co naší Iniciativě jde a jakým směrem chceme, aby se činnost SVČR vyvíjela. Text programu jsme 22. dubna 2008 projednali také s vrcholovými zástupci největších vinařských podniků (Bohemia sekt, Habánské sklepy, Víno Mikulov, Znovín Znojmo, Vinné sklepy Valtice, Moravské vinařské závody Bzenec) a po zapracování jejich připomínek jej předkládáme celé vinařské veřejnosti. Prosíme posuďte, zda kandidáti, kteří budou tento program v nadcházejících volbách do orgánů SVČR reprezentovat, a kteří chtějí svou prací v SVČR naše vize realizovat, si zaslouží Vaši důvěru a Váš hlas.

Aby se podařilo modernizační program naplnit, je nezbytné získat pro naši iniciativu širokou podporu a tím pádem i silný mandát ve Svazu vinařů České republiky. Z toho důvodu:

1) Vyzýváme všechny stávající i budoucí členy, jimž není další směřování našeho vinařství lhostejné, aby se zúčastnili nejbližší valné hromady SVČR.

2) Vyzýváme i ty členy, kteří se zúčastnili březnové valné hromady, pokud neměli vyhraněný názor nebo i stáli v opozici, aby naši již propracovanou VIZI 2008 prostudovali a na příští valné hromadě ji podpořili.

3) Žádáme i ty vinaře a vinohradníky, kteří se dosud z jakýchkoli důvodů nestali členy SVČR, aby rovněž prostudovali náš program a zvážili, zda nechtějí naše myšlenky svým členstvím a hlasem na příští valné hromadě SVČR podpořit.


NEJDE O NIC MÍŇ, ANI O NIC VÍC, NEŽ O NAŠE VINAŘSTVÍ.

Duben 2008, jižní Morava.

Všechny informace a aktuality naleznete na internetu na adrese: www.svcr-vize2008.cz.
Očekáváme otevřenou diskuzi na tomto portále nebo na uvedené internetové adrese.

Kdo jsme?
Jsme vinohradníci, vinaři a milovníci vína jako Vy. Máme stejné radosti i starosti při pěstování hroznů, při jejich zpracování, při výrobě vína a při jeho prodeji.
Jsme nezávislá skupina vinařů a lidí zajímajících se o vinařství. Pocházíme ze všech vrstev vinařského stavu v České republice a cítíme zodpovědnost za jeho další směřování. Svaz vinařů České republiky vnímáme jako jedinou a nejvyšší profesní organizaci vinohradníků a vinařů v naší vinařské vlasti a přejeme si, aby sílil a zastupoval tak lépe zájmy všech vinařů.

Co chceme?
Chceme modernizovat Svaz vinařů České republiky.
Svaz vinařů České republiky stojí na historické křižovatce a přišel čas ho změnit. Spojili jsme se, abychom pomohli SVČR modernizovat, a dokázali ostatním, že svou iniciativu chceme podložit osobním vkladem a tvrdou prací. Nechceme nic bezhlavě bořit, chceme ale přispět něčím novým a posunout naše vinařství vpřed, vstříc konkurenci. Naše myšlenky i práci proto nabízíme všem vinařům.

Vinařům chceme naslouchat a jejich starosti na půdě Svazu i mimo něj skutečně řešit. Chceme vinařům dokázat, že Svaz pro ně může být skutečně užitečný.

Jak to chceme udělat?
Novými stanovami, novými lidmi, oslovením vinařů.
Pro sílu a stabilitu Svazu vinařů ČR jsou nezbytné nové stanovy a proto navrhujeme jejich změnu. Pro vznik a prosazování nových myšlenek jsou nezbytní noví lidé v orgánech Svazu, proto navrhujeme své kandidáty. Pro prosazení vize je nezbytná účast co největší síly vinařů na valné hromadě.

Proč nové stanovy?
Nové stanovy jsou nezbytné pro sílu a stabilitu Svazu vinařů ČR.
Dosavadní stanovy jsou poplatné historickým okolnostem vzniku ČMVVU. Dnešní Svaz vinařů čelí výrazně složitějším úkolům v oblasti legislativy, marketingu a hájení zájmů vinařů ve zcela jiné atmosféře konkurence vín z celého světa, než jak tomu bylo dříve. Stanovy obsahují chyby a nedokonalosti, které je třeba odstranit a text zmodernizovat. Kvalitní stanovy jsou základním předpokladem pro dobré fungování Svazu vinařů. Vedle toho musí stanovy odrážet i společenskou dohodu členů o uspořádání orgánů a všech společných věcí ve sdružení.

Proč teď?
Již delší dobu nepracuje Svaz vinařů jak by měl a vinařům to vadí.
Domníváme se, že situace ve vinařství dozrála ke změnám a proto vinaři požadují lepší a spravedlivější zastoupení svých zájmů v orgánech Svazu, aby mohli lépe ovlivňovat své věci.

Při tvorbě nových stanov chceme prosazovat:

1. Právní správnost
Jedině právně správné, vyvážené a nezneužitelné stanovy našeho Svazu jsou předpokladem pro jeho řádné fungování. Stanovy musí být co možná nejméně závislé na konkrétních osobách ve funkcích Svazu.

2. Zrušení výkonného výboru
Výkonný výbor Svazu dosud rozhoduje o zásadních otázkách ve Svazu, ačkoli se částečně skládá osob, které nejsou členy Svazu. Ti pak nepodléhají stanovám a nejsou proto odpovědní členům; tento orgán navíc považujeme za nadbytečný a nesprávný, neboť tříští odpovědnost i kompetence volených orgánů, tj. představenstva a předsedy.

3. Úprava způsobu zrušení členství ve svazu
Nechceme dále čelit situaci, kdy je možné a jednoduché několika málo členy představenstva zrušit jakémukoliv subjektu členství; proto požadujeme zavést ustanovení, kdy bude možné členství ve svazu jen ze zvlášť vyjmenovaných důvodů a pouze po odsouhlasení valnou hromadou.

4. Přiměřené členské poplatky
Chceme, aby Svaz byl přístupný vinařům. Proto poplatky nesmí tvořit významnou příjmovou složku svazu a jejich výše nesmí odrazovat případné zájemce o členství; poplatky musí být spravedlivé, zohledňující velikost vinohradníka a vinaře. Stávající model nechť posoudí a změnu nechť navrhne nové Představenstvo.

5. Spravedlivé zastoupení moravských vinařských podoblastí a osobností v představenstvu
Po důkladném uvážení a diskusích s vinaři navrhujeme, aby každá podoblast zvolila do představenstva jednoho svého člena, a dále, aby valná hromada zvolila další čtyři členy představenstva z kandidátů navržených kýmkoli z členů SVČR. Obsazení dalších postů členů představenstva (Česká oblast, profesní svazy...) zůstává nezměněno, protože pro kvalitu rozhodování je důležité znát bezprostřední názory širokého spektra vinařského stavu.

6. Zachování funkčního období představenstva na čtyři roky
Dosavadní představenstvo mělo čtyřleté funkční období a máme za to, že prodlužování tohoto funkčního období není potřebné. Naopak je nutné ve stanovách podrobněji specifikovat možnost a postup odvolání členů představenstva a předsedy představenstva a ostatních pro případ nedostatečného plnění jejich funkčních povinností či jejich nečinnosti. To považujeme za jednu ze záruk řádného zastupování zájmů vinařů.

7. Zřízení funkce Předsedy představenstva Svazu
V rámci zlepšení řízení Svazu a zavedení demokratických principů do řízení Svazu navrhujeme, aby představenstvo z řad svých členů zvolilo Předsedu představenstva a Místopředsedu představenstva za Moravu (princip obsazování pozice místopředsedy za Čechy zůstává nezměněn). Máme za to, že se tímto posílí důležitý princip kolektivního orgánu, tj. skupiny osobností vinařství, která na základě kolektivního rozhodování přijímá zásadní stanoviska a rozhodnutí ovlivňující a regulující chod Svazu a jeho prezentaci navenek vůči subjektům státní správy, mezinárodních organizací apod. Za představenstvo bude jednat jeho předseda. Tato funkce bude neplacená. Rozhodnutí představenstva bude vykonávat a v jejich rozsahu bude jednat ředitel Svazu - což je pozměněná funkce současného předsedy (viz dále).

Nad činností představenstva bude bdít a dohlížet tříčlenná Dozorčí rada s upřesněnými kompetencemi.

8. Zavedení placené funkce ředitele Svazu vinařů ČR
Navrhujeme zavést funkci ředitele Svazu, který bude výkonným pracovníkem a manažerem Svazu. Ředitel Svazu zastupuje při všech pracovních jednáních. Tuto činnost vykonává na plný úvazek a není členem představenstva, kterému by byl přímo podřízen. Jeho funkční období navrhujeme na dobu 5 let, přičemž stejná osoba může být opětovně zvolena, a to bez omezení počtu opakovaných zvolení. Ředitel však musí být představenstvem odvolatelný, a to na návrh kohokoli z řad členů. Pozice ředitele sice v jiných institucích není obvykle volena, avšak z hlediska důležitosti silného mandátu ředitele navrhujeme, aby tato osoba byla volena valnou hromadou z řad kandidátů splňujících požadavky na tuto funkci. Ředitel musí být vysokoškolsky vzdělaný, nejlépe v oboru vinařství, či jiném souvisejícím oboru, a musí ovládat nejméně jeden světový jazyk.

Prostřednictvím kandidátů do Představenstva chceme ve Svazu vinařů České republiky prosazovat tento náš program a tyto myšlenky:

9. Zvýšení počtu členů Svazu z řad vinohradníků a vinařů
Chceme zvýšit atraktivitu Svazu pro vinohradníky a vinaře. Svaz má dosud jen asi 240 členů, zatímco vinařů jsou tisíce. Chceme, aby se Svaz stal skutečnou platformou pro názory všech typů vinařů, neboť vinařský stav je společností vnímán jako celek, a proto jen jako celek může být nejvíce respektován. Z toho důvodu je nutné společně mezi vinaři docházet pokud možno vždy ke všeobecnému souhlasu, což má ale smysl jen za účasti co největšího počtu vinohradníků a vinařů.

10. Zlepšení komunikace mezi vinaři i jejich institucemi
Je nutné učinit mnohem více pro zlepšení komunikace mezi Svazem a dalšími vinařskými institucemi, stejně jako mezi těmito institucemi a samotnými vinohradníky a vinaři. Chceme Svaz informačně otevřít, zavést nové internetové stránky s obsahem všech podstatných dokumentů a rozhodnutí, s programem a plánem práce, aby každý člen měl snadnou kontrolu plnění úkolů svými zástupci. Jak doufáme, informačně otevřené a atraktivní vinařské sdružení přiláká další důležitý zájem ze strany vinařské veřejnosti, což dodá Svazu potřebnou vážnost a sílu. Svaz vinařů musí být hlavním moderátorem závažných diskusí vinařů mezi sebou. To se týká např. vinařského práva, aktuálních otázek dovozů vína, otázek vývozu vína, kontroly kvality, otázek SZPI, Vinařského fondu, Národního vinařského centra (Národního salonu vín), propagace vína, způsobů povinných evidencí atd. To vše musí probíhat otevřeně, včetně prostoru pro kritické hlasy.

11. Zvýšení prestiže vinařského stavu ve veřejnosti
Chceme, aby Svaz vinařů cíleně pracoval na prezentaci vinařského stavu v celé společnosti tak, aby vinaři byli vnímáni odlišně, než jiné profese zaměřené na zemědělskou výrobu. Chceme, aby se vinaři do povědomí společnosti dostali jako tvůrci kulturní a společenské hodnoty, kterou kvalitní víno je.

12. Víceúrovňový apelační systém VOC
Budeme požadovat zavedení víceúrovňového apelačního systému VOC a chceme o tom zavést klidnou, věcnou, veřejnou a především odbornou diskusi. Chceme shromažďovat názory a po jejich analýze ve speciální odborné komisi (složené z odborníků, tj. z vědců, pedagogů, vinařů a odborníků na marketing, popř. i za účasti zahraničních konzultantů se zkušeností s apelacemi v zahraničí) navrhnout životaschopný a veřejností akceptovatelný, důvěru konzumentů vzbuzující apelační systém. Chceme slyšet věcné argumenty širokého spektra názorů. Chceme naše vinaře a naše konzumenty zcela zodpovědně připravit na postupné zavedení románského značení našich vín.

13. Efektivnější podporu prezentace českého a moravského vinařství
Chceme významně podporovat účinnou a účelnou prezentaci našich vín především v tuzemsku, ale též na vybraných světových trzích (veletrhy, soutěže, PR, marketing, práce s novináři).

14. Výrazné zpřísnění podmínek dovozu, účinná kontrola kvality
V této otázce hodláme velmi důsledně vyžadovat správné značení vína. Je prostě nepřípustné, aby se pod rouškou českých a moravských vín na trh uváděla vína ze zahraničí. Budeme se zasazovat o vznik vlastní komise vinařů, která by moravský a český původ pečlivě kontrolovala a garantovala. K řešení tohoto problému přímo vybízí již zavedená značka „Vína z Moravy", „Vína z Čech". Jen je nezbytné ji více konkretizovat a nově uchopit.

15. Srovnání a orientace na vyspělé vinařské země světa
Nechceme naše vinařství orientovat (a do budoucna ani srovnávat) s méně vyspělými vinařskými zeměmi. Chceme se zaměřit jen na vyspělejší vinařské země vyrábějící podobná vína: Rakousko, Německo, Slovinsko, Švýcarsko, Francie (Alsasko) apod. formou úzké spolupráce v oblasti obchodu, marketingu, technologie, vědy a výzkumu, vzdělávání a školství atd.

16. Zajištění aktivní pomoci vinařům při získávaní dotací a snížení administrativy
Na základě zkušeností získaných po vstupu do EU a po rozšíření možností dotační podpory zemědělství obecně a vinařství zvlášť, se chceme zasazovat o lepší zpřístupnění dotací malým vinařům (sjednocení minimální plochy pro evidenci vinohradníka a minimální plochy pro poskytnutí dotace). Budeme prosazovat snížení extrémního administrativního zatížení vinaře (zjednodušení evidencí, popř. zavedení centrálních registrů, ze kterých by potřebná data příslušné orgány státní správy čerpaly, aby nedocházelo k duplicitním úkonům), zpracování systému podpory pro zvýraznění regionálního významu vinařství, např. podporou vinařských stezek, prodeje vína „pod víchou", aktualizací turistických informací, užší spolupráce s Českými centry v Evropě apod.

17. Kultivaci a modernizaci marketingu českých a moravských vín na tuzemském trhu
Budeme usilovat o to, aby finanční prostředky, střádané vinohradníky a vinaři do společné pokladny, byly využity cíleně, profesionálně, šetrně, v kontextu nejnovějších světových poznatků marketingu obchodu vínem. Akceptujeme princip, že velikost podpory z těchto zdrojů může odrážet přiměřeně i velikost povinnosti přispívání do těchto zdrojů, nicméně považujeme za rozhodující, aby podpory poskytované vinařům byly nejen podstatně lépe přístupné vinařům, ale taktéž zcela průhledné a kontrolovatelné.

18. Vyrovnaný rozpočet a optimalizaci ekonomiky Svazu
Je pro nás nepředstavitelné, aby náš Svaz hospodařil dlouhodobě se ztrátou, proto vytvoříme podmínky pro vyrovnaný rozpočet. Právě proto, že se Svaz propadl v posledních letech do vysoké ztráty, chceme podrobit hospodaření Svazu podrobné analýze a z jejího výsledku vyvodit patřičné závěry, a to jak na straně výdajové, tak především na straně příjmové.

19. Zřízení pracovní pozice Projektového manažera
Svaz nutně potřebuje výkonného „projektového manažera", jehož důležitým úkolem bude mapování grantů, dotací a příspěvků a z těchto získávat tolik potřebné finanční prostředky pro fungování Svazu. Příjmovou stránku musí posílit i projekty a záměry, se kterými bude přicházet pracovní i zastupitelský tým Svazu.

20. Propojení školství a výzkumu s praxí, vzdělávání vinařských odborníků
Výzkum, propojení teorie s praxí, propojení výchovy odborníků s praxí je nedílnou součástí moderních přístupů ke zvyšování kvality v oboru a je zárukou budoucí prosperity vinařského stavu. Budeme prosazovat úzkou spolupráci se středoškolským odborným školstvím a s MZLU ve vypisování grantů, odborných témat a při aplikaci výzkumu ve vinařství. Budeme se zasazovat o vrácení lesku a společenské prestiže odbornému vinařskému školství a o zvýšení zájmu o tento školní obor, který se po změně režimu ocitl na okraji zájmu studentů. Vinařské odborné školství má v Čechách i na Moravě značnou tradici, která započala v dobách Rakouska - Uherska, pokračovala za první republiky a nemalý rozvoj zažila i v dobách socialismu. Vývoj, který následoval po demokratizaci naší země v devadesátých letech, u nás nemá obdoby a je pro naše vinařství životně důležité tento trend zvrátit (všichni vinaři sami cítí, jak žalostný nedostatek kvalitních pracovních sil tíží náš obor).

21. Otevření prostoru pro pluralitu názorů ve Vinařském obzoru
Je nezbytné poskytnout tomuto časopisu více prostoru pro jeho rozvoj, modernizaci a také pro jeho názorovou otevřenost. Považujeme za nezbytné přiblížit ho úrovni vinařských časopisů z vyspělých vinařských zemí a zajistit v tomto našem vinařském periodiku prostor pro všechny, jež mají k našemu vinařství co říct.

Výzvu vinařům včetně Vize 2008 připravila skupina autorů:
Jan Horešovský, Zdeněk Trčka, František Mádl, Jiří Hort, Patrik Staško, Bořek Svoboda, Petr Nejedlík, Hynek Holánek, Radomír Nepraš, Karel Reichman, Petr Marcinčák, Tibor Nyitray, Jan Stávek a Marek Špalek.

Duben 2008, jižní Morava

 
   Název   Velikost 
  VYZVA.pdf   21.8 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2490x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5