Růžová fakta a mýty
Moravská a česká růžová vína se objevují na našich stolech stále častěji a jejich obliba rok od roku stoupá. Přesto občas někdo tápe a neví, co si má o růžovém vlastně myslet? Je víc červené, nebo bílé? Je to pití pro dámy, nebo má své místo i na pánské party?
Jak se rodí rosé
Mezi lidmi ještě stále kolují úsměvné teorie, že rosé vzniká slitím červeného a bílého vína. To má opravdu s realitou pramálo společného. Růžová vína se stejně jako červená vína vyrábějí z odrůd modrých hroznů metodou krátkého naležení. To znamená, že z rozemletých hroznů se během krátké doby stačí uvolnit jen část červeného barviva, pak se mošt od slupek oddělí a víno se dál zpracuje běžným způsobem jako víno bílé. Tento výrobní postup dodává vínu lákavou svěžest, kterou od růžových očekáváme.
Jaký je rozdíl mezi rosé a klaretem?
Obě vína jsou lehká, svěží a jemná. Jejich výroba se ale liší technologií. Vína označená jako klaret se lisují z nepodrcených celých hroznů, slupky tak nepřijdou do kontaktu s moštem, a tím pádem se neuvolní žádné barvivo. Víno je pak na rozdíl od rosé čiré a bez tříslovin.
Je rosé dámským pitím?
Tento mýtus už snad ani není možné brát v dnešní době vážně. Moravská a česká růžová vína jsou oblíbená jak u mužů, tak u žen zejména proto, že jsou lehká a výborně se hodí k jarnímu a letnímu období v našich končinách. Dnes už se také ví, že přiměřené množství vypitého vína prospívá našemu zdraví. Jedna láhev 0,75 l se hodí akorát pro dvě osoby - ženu a muže. Žena si dá jednu sklenku, muž dvě a kousek, láhev je dopita a oba jsou zas o kousek zdravější.
A co cuvée?
Jedná se o sofistikovanou metodu míchání různých odrůd tak, aby bylo dosaženo požadované harmonie a výsledné víno vynikalo nejlepšími z vlastností spojených odrůd. Nebojte se tedy růžových vín cuvée a poznejte nový svět růžového pokušení.
Více o moravských a českých růžových vínech na http://www.ruzove.cz/.
Text a fotografie použity s laskavým svolením http://www.ruzove.cz/.