O Víně

11.12.2005 my Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Pozvánka na přehlídku Pálavských vín

Přímo ze Spolku přátel vína jsme obdrželi pozvánku na zajímavou akci, kterou zvěřejňujeme v plném znění.

Vážení přátelé ve víně,

dovolujeme si Vás pozvat v pondělí dne 12. 12. 2005 od 15 do 22 hodin na ochutnávkovou výstavu Pálavských vín, kde za 100,- Kč ochutnáte průřez cca 50 vzorků z toho, co malebná obec Pavlov, ale i Dolní Věstonice, Horní Věstonice, Perná a další vinařské obce na Pálavě nabízejí. Bližší informace najdete na stránkách www.misenska.cz. Na tuto akci není třeba rezervace, přijďte rovnou.

Přijďte ochutnat vína na výstavu z cyklu malých ochutnávkových výstav majících za cíl zmapovat postupně vybrané vinařské obce či některé vinařské enklávy. Tentokrát půjde o obce Pavlov, Dolní Věstonice a Strachotín.

Kdy se v Pavlově začala pěstovat vinná réva, není známo, ale dá se předpokládat, že Pavlov patří k nejstarším vinařským obcím. Již v roce 1444 byl podle údajů z urbáře největší vinařskou obcí mikulovského panství. Počátkem 17. století bylo celých 53 % poddanské půdy osázeno vinicemi. V současnosti je v Pavlově 172,4 ha registrovaných vinic. Výměra viničních tratí, tedy celková možná výměra vinic v katastru Pavlova je ale podstatně vyšší - 316 ha. Výrobě vína se dnes v obci věnuje patnáct vinařů registrovaných u Vinařského fondu.

Sortiment vyráběných vín vín je široký - od lehčích jakostních a kabinetních vín přes pozdní sběry a výběry až k ledovým a slámovým vínům. Odrůdová skladba je typická pro region Pálavy - převažují Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau dále Pálava, Aurelius, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Muškát moravský a další; z červených odrůd zejména Svatovavřinecké, Frankovka, André, Zweigeltrebe, Rulandské modré a Modrý Portugal. Naleznete zde i méně rozšířené odrůdy, jako třeba Sylvánské zelené. Vína z oblasti Pálavy jsou vyhledávána a ceněna milovníky vín díky své originální ovocné svěžesti, aromatičnosti a kořenitosti.

Těšíme se na Vás

Jan Horešovský
Spolek přátel vína

Malá ochutnávková přehlídka vín se koná v pondělí dne 12. 12. 2005 v čase 15.00 - 22.00 hod.
Vstupné: 100,- Kč

Spolek přátel vína
Míšeňská 8, Praha 1 Malá Strana
http://www.misenska.cz/
email: hores@misenska.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1783x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5