O Víně

08.02.2011 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.02.2011 07:00

Šaler červený 2005 aromatizované víno - Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf

Zvěčnit na našem portále zrovna likérové víno Šaler nebyl vůbec špatný nápad, protože při pohledu na statistiky, se mi tento název neobjevil, tudíž jsme o něm ještě nepsali. Dnes půjde o velmi mladý ročník 2005, který by měl dle předpokladu vinaře vydržet v kondici až do roku 2025 (!), což je u aromatizovaných, likérových vín celkem zvykem, ovšem z pohledu "běžných" vín je to nadstandard. Jak tedy dopadlo hodnocení a zda stojí toto víno dále uchovávat v archivu, se dočtete v recenzi.

Když jsme v červenci roku 2008 v rámci dovolené navštívili Znojemskou podoblast s jasným cílem prozkoumat, jak samotné město Znojmo, tak i okolní vinařství a zavítali do Nového Šaldorfu, nesměli jsme opomenout návštěvu provozu rodiny Špalkovy. První den se nám to z časové indispozice pana Špalka nepodařilo, ale další den jsme měli štěstí a nějaká vína si mohli odvézt. I přes opětovný časový pres vinaře jsme měli možnost vína alespoň nakoupit, když už ne přechutnat, ale udělal jsem namátkový průřez produkcí a cuvée Šaler 2005, jako vyhlášená specialita vinařství, nesměl chybět. Tehdy jsem nakoupil červenou i bílou variantu, ovšem bílá je již dávno vypita a taky tak nějak zapomenuta, takže padla volba červeného Šaleru pro recenzi. A špatná volba to rozhodně nebyla. Podívejme se tedy blíže.

Adjustáž je vyvedena velice vkusně a decentně. Malá "baňka" o obsahu 0,5 litru je přesně typ pro tento druh vína. Hrdlo je pečlivě zalito voskovou záklopkou, která víno předurčuje pro dlouholetou archivaci. Zátka je celistvá, kvalitní, v délce 45 mm, s potiskem vinařství. Etiketa je dominantní, přehledná a jednoduchá. Zadní "štítek" podává pouze nejdůležitější informace, nezmiňuje však přesnější původ suroviny pro výrobu tohoto vína. Obec Trboušany, jako zdroj suroviny, jsem obdržel až v informacích z vinařství.

Po zdolání nezvyklé voskové krusty, začištění hrdla a odzátkování, jsem víno nechal nějakou dobu temperovat na nízkou teplotu, okolo 9 °C a zároveň vydýchat, neboť při prvním letmém přivonění mě zasáhla dávka oxidace a já se obával nejhoršího. Po půlhodině však nepříjemný závan odezněl a já se mohl kochat senzorikou vína. Po nalití do skleničky je víno velice čisté, olejnaté, s výraznou rubínovou barvou, s fialovými, až nahnědlými odlesky. Chvíli se kochám krásným odstínem a čistotou.

Po nějaké chvíli přivoním ke skleničce. Oxidativní tóny jsou nenávratně pryč a z útrob sklenice se linou pražené tóny kávy, přecházející více do sladkých povidel, višní v čokoládě a karamelu, to vše obestřené alkoholovým závojem oříškové cherry. Oceňuji líbivé tóny a lituji, že nemám vhodnější skleničku pro tento typ vína.

Po ochutnání vína a poctivém poválení po jazyce a v ústech si dopřávám sametového a kulatého těla, s medově-alkoholovou kostrou, podpořenou oříšky, bonbony plněné brandy či koňakem a doznívajícím, středně kořenitým a pikantním závěrem.

Vínu věnuji postupně něolik dní, protože je k tomu vhodné a přímo vybízí k podobným testům a stále si zachovává svůj ráz fortifikovaného moku. Jedná se o důstojného zástupce aromatizovaných vín, nemalou měrou k tomu přispívají i mnohaleté zkušenosti vinařství s tímto druhem vín. Cena není zrovna nejnižší, ale určitě víno stojí za pozornost a obohatí váš stůl v podobě aperitivu, či digestivu, nebo omámí vaše smysly při pohodovém rozjímání. Napadlo mě i nějaké srovnání s jinými tuzemskými výrobci, namátkou zmíním pana Košuliče a bratry Koráby, nebo by snad sneslo i společnost zahraničních portských, cherry nebo jiných, likérových vín. Když už jsem toto téma načal, docela by mne zajímali další tuzemští výrobci likérových vín. Víte o nějakých? Máte vlastní zkušenosti? Rád uvítám vaše postřehy v chatu pod článkem...

Za ostatní služby uděluji také nadprůměrnou známku. Z vinařství jsem od pana Ilgnera obdržel odpověď  na dotazy do 14-ti dní, což je akceptovatelná doba. Nejsou sice vyčerpávající, ale přináší alespoň trochu světla do problematiky analytik a původu hroznů. Na stránkách vinařství jsou informace aktualizovány, včetně aktuální nabídky vín i s jejich popisy, což je chvályhodné. Pokud budu mít opět cestu, rád se v tomto sympatickém vinařství opět zastavím.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Šaler
Odrůda: Modrý Portugal x Frankovka
Ročník: 2005
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Trboušany
Výrobce: Vinařství rodiny Špalkovy
Číslo šarže: 200510
Alkohol: 17,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 75 g/l
Obsah kyselin: 5,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 16,2 g/l
Datum sklizně: 18. října 2005
Cukernatost hroznů: 21 °NM
Technologie výroby: Po rozkvašení v kádích se sleduje úbytek cukru a ve chvíli, kdy se pohybuje okolo 90-100 g/l se rmut vylisuje a přidá se vinný destilát. Poté zraje v sudech minimálně 18 měsíců.
Doporučená archivace: 2025
Teplota podávání: 12 °C
Velikost šarže: 4000 litrů  (0,5 L)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 195,- Kč (ve vinařství červenec 2008)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 7 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 17  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3576x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.11.2011 16:56:48