O Víně

19.08.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.08.2013 07:00

André 2011 pozdní sběr - Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice

Trvalo mi docela dlouho abych se přesvědčil, že André je zajímavou odrůdou a dává vína, která nesmím přehlížet. Jak hodnotím pozdní sběr ročníku 2011 se dozvíte v dnešní recenzi.

Lahev André 2011 pozdní sběr z řady Poštor jsem kupoval v červenci 2013 za 189,90 Kč (Tesco). Rozhodl jsem se tak po velmi dobré zkušenosti s Rulandským modrým 2011 výběr z hroznů (hodnocení 8-8-8), o kterém jsem se zmínil v recenzi pod tímto odkazem. Také se docela těším, zda dnešní André, které bylo vyšlechtěno právě zde, předčí zatím velmi zajímavé znovínské André 2005 pozdní sběr (hodnocení 8-9-9), o kterém jsme psal v březnu 2013.

Vlastní hrozny byly sklizeny 7. listopadu 2011 při cukernatosti 23,0 °NM na viniční trati Nadzahrady v obci Velké Pavlovice. V době sklizně byla réva stará 20 let a pěstuje se zde na rýnsko-hesenském vedení na hlinito-jílovité a hlinito-písčité půdě s bohatým obsahem vápníku a manganu. Technologie výroby: velmi dobře vyzrálé hrozny, jablečno-mléčné kvašení, 12 měsíců školení v ležáckém velkoobjemovém sudu o velikosti 1000 litrů od firmy Seguin Moreau.

S touto Šlechtitelskou stanicí je velmi úzce spojena právě odrůda André, která zde byla vyšlechtěna. Z webových stránek vinařství přebírám v této souvislosti následující text: Novošlechtěnec názvu André byl zapsán do LPO v roce 1980. Od té doby si úspěšně razí cestu vinařským světem, neboť jde o víno vysoce barevné, extraktivní, plné, s typickým tříslem a kyselinou a při správné agrotechnice vysoce úrodné. O víno je velký zájem nejen v ČR, zaslouženou pozornost a uznání sklízí v celém světě. Ve Šlechtitelské stanici Velké Pavlovice byly započaty práce na vyšlechtění odrůd Pálava, Aurelius a Agni, které byly dokončeny později v Perné. Mezi další novošlechtěnce ve státních odrůdových zkouškách patří kříženci: MT x Sg, 13/21, AN x BMR-E1-54/37, SV x FR-C­2/17, RV x TČ-E-54/16. V současné době se zaměřujeme na šlechtění nových kultivarů s vyšší odrůdovou specifikou a kvalitou a zlepšení odolnosti nebo tolerance vůči houbovým chorobám (Oidium, Perenespora). Dnes hospodaří společnost na 37 ha vinic, na nichž je vysázeno 19 odrůd révy vinné zahrnujících 76 klonů ve stupních "S" a "E", které tvoří základ mateční vinice.

Dála pak jsem v polovině července na webových stránkách vinařství zaregistroval následující informace včetně fotografií, výběr z nich najdete níže. Ti, kdo mají rádi Šlechtitelku, dobře ví, že jižní svah Poštoru je jedním z nejteplejších míst v ČR. Průměrná roční teplota zde dosahuje 11 °C. V rámci výstavby penzionu prochází terasy na tomto svahu kompletní rekonstrukcí. Nově budované vinice mají vedení na stylových akátových sloupcích a návštěvníci se zde budou moci seznámit s kompletním sortimentem, současným i historickým.

Lahev typu Top Bordolesse má objem 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž řady Poštor jsem hodnotil u této recenze, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je višňově červená, má velmi vysokou intenzitu a rubínové menisky. Víno po zakroužení ve skleničce zanechává krásné mosty. Vůně je v nástupu ovocitá a dominantní jsou především višňovo-třešnové odstíny a jemná vůně griotky.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá a má velmi přesvědčivou strukturu. Dotyk s dubovým sudem byl provedený citlivě a oceníte ho především v závěru. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018 a lahev doporučuji otevřít nejdříve v roce 2014. Třísla potřebuji zakulatit, není to rozhodně chyba, ale takové prostě toto víno je. Vinařství k tomuto André doporučuje zabíjačkové a zvěřinové speciality nebo dobře vyzrálé tvrdé sýry popřípadě i s modrou plísní.

Už výše zmíněné znovínské André 2005 pozdní sběr mne po mnoha letech bádání konečně přesvědčilo, že to s touto odrůdou bude mnohem lepší, než jak jsem zatím mohl poznat. A dnešní André přímo z dílny šlechtitele ve Velkých Pavlovicích to potvrdilo. V některých rysech mi tak André připadá jako Neronet, Alibernet či Dornfekder, kterým interně říkám chlapská vína. Je zde robustní struktura, takže při popíjení máte plná ústa a v tomto případě navíc i velmi zajímavou chuť i buket.

Druhý den dopíjím třetinu lahve a na kvalitě to je v pozitivním slova smyslu poznat. Třísla jsou jemnější a vše působí sametovějším respektive pitelnějším dojmem. Potvrzuje se tak předpověď k další archivaci, která je podle mne nutností.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Poštor
Odrůda: André
Ročník: 2011
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Pavlovice
Viniční trať: Nadzahrady
Výrobce: Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 4411
Evidenční číslo jakosti: 107E1-12
Číslo vzorku: 45
Cukernatost hroznů: 23,0 °NM
Datum sklizně: 7. listopadu 2011
Obsah zbytkového cukru: 0,6 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 30,4 g/l
Stáří vinice: 20 let
Typ půdy: hlinito-jílovitá a hlinito-písčitá s bohatým obsahem vápníku a manganu
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Technologie výroby: velmi dobře vyzrálé hrozny a jablečno-mléčné kvašení
Délka zrání v barikovém sudu: 12 měsíců
Typ sudu a jméno výrobce: ležácký velkoobjemový sud o velikosti 1000 litrů od firmy Seguin Moreau
Doporučená archivace: 2014 - 2018
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 14 - 16 ºC
Velikost šarže: 5000 litrů
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 189,90 Kč (Tesco v červenci 2013)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 8  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4560x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.08.2013 13:12:04