O Víně

20.04.2012 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.04.2012 07:00

Dornfelder 2008 odrůdové jakostní - Vinařství Tetur Vladimír Velké Bílovice

Při letošním putování po sklepích ve Velkých Bílovicích jsem po delší odmlce musel navštívit také vinařství Vladimíra Tetura, kde se zaměřuji kromě bílých stálic odrůd Irsai Oliver, Muškát moravský a Chardonnay, zejména na červená vína. Letos mě oslovil i klasický odrůdový Dornfelder ročníku 2008, který byl mimo jiné zařazen i do Salonu vín pro rok 2012. Jaký byl a zda si ocenění z mého pohledu zaslouží se dočtete níže.

Do vinařství manželů Teturových se vždy vracím rád. I přes velikost a moderní pojetí provozu, se zde cítím pomalu jako doma a vstřícnost vinaře mi říká, že jsem zde vítaný. Smutným faktem je, že jsem letos zavítal poprvé po třech letech absence. Využil jsem megaakce Putování po sklepích a opět zde neomylně zamířil. Věci zůstaly při starém, novinky by se ale jistě našly. Pozměněné etikety, nově zařazená odrůda Sylvánské zelené a v neposlední řadě červené Cuvée Láďa - příležitost vyzkoušet a vyhrát si s kupáží na francouzský způsob k jubilejnímu dvacátému výročí vinařství. Ale o tom někdy příště.

Tentokrát jsem se zaměřil na nenápadnou (nebýt soutěžních nálepek) lahev jakostního Dornfelderu. Podobně, jako u sylvánu jsem si pomyslel, že jde o sympatické víno, za sympatickou cenu. Měl jsem v tu dobu už dosti odpito, takže jsem lahev zakoupil domů pro podrobnější zkoumání. A v podstatě jsem se nezmýlil. Lahev jsme otevřeli u příležitosti velikonočních svátků.

Barva vína vykazuje tmavší rubínový nádech s fialovými odlesky, které doplňuje výrazné mosty a čistota vína.

Vůně je podbízivě čokoládovo-dřevitá, přesto převládá ovocná složka ostružin a rybízu s nádechem podhoubí. Je lehce těkavá a překvapivě svěží a hravá s terciálním dozvukem sladkého dřeva.

Chuť je ovocná, dřevitá, ořechová, středně tělnatá, dobře strukturovaná, šťavnatá, s vyšším podílem taninu a delším, hladkým odcházením. Zaujme zejména svou chuťovou hravostí a nutkavým pocitem dalšího doušku. Odhadoval jsem delší potenciál zrání, ale vinařův tip mi docela vyrazil dech. 2015 pro takovou odrůdu, jako je Dornfelder? Nevšední... Nechám se překvapit.

Za hodně slušnou cenu získáte kvalitní víno, které si na nic nehraje a nabídne syrový odrůdový charakter. Surovina pro víno byla zakoupena u stálých dodavatelů. Jen pro úplnost zmíním ocenění TOP 77 pro rok 2010-2011 a umístění do Salonu vín pro rok 2012. Jako třešničku na dortu vidím pěkné zvěřinové medailonky, jako doplněk k vínu...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Dornfelder
Ročník: 2008
Jakost: odrůdové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Bílovice
Výrobce: Vinařství Tetur Vladimír
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 854
Obsah zbytkového cukru: 1,5 g/l
Obsah kyselin: 5,07 g/l
Bezcukerný extrakt: 26,1 g/l
Datum sklizně: 27. září 2008
Cukernatost hroznů: 19,5 °NM
Stáří révy: 14 let
Způsob vedení révy: střední
Typ půdy: černozem
Technologie výroby: bezoxidační technologie, vinifikátor
Doporučená archivace: 2015
Teplota skladování: 6 - 12 °C
Teplota podávání: 17 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 110,- Kč (přímo od vinaře v březnu 2012)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 8 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1880x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.04.2012 16:39:38