O Víně

09.10.2012 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.10.2012 07:00

Den otevřených sklepů Čejkovice

Konání osmého ročníku otevřených sklepů v Čejkovicích vyšlo na sobotu 1. září 2012. Zkušenost pořadatelů s předchozími ročníky byla znát - a co z toho plyne pro návštěvníky?

V Čejkovicích jsem již byl několikrát a možnost degustovat vína místních vinařů jsem měl už také vícekrát. Ale na otevřených sklepích, na rozdíl od okolních obcí, jsem byl poprvé. Rozhodl jsem využít nečekaně volný víkend jen pár dní před začátkem akce, ale vše běželo hladce, včetně zajištění ubytování v sousední Vrbici (přímo v místě bylo v ubytovacích kapacitách beznadějně plno).

Informace včetně manuálu jak se chovat :-) jsem nalezl na webu zde. Od 10 do 19 hodin bylo otevřeno 30 sklepů a jedna pálenice. Vstupné 700,- Kč (v tom 2 kupóny po 150,- Kč na odběr vína). Vstupné také zahrnovalo velkou sklenku s nápisem, závěsnou kapsu na krk, zelený pásek na ruku, brožurku s mapkou a seznamem vinařů (včetně degustovaných vín), propisku a také vstup na večerní Besedu u cimbálu. Sympatické bylo, že pro vinotékáře, vinárníky a obchodníky s vínem byla možnost po předchozí registraci získat kompletní vstupenku zdarma (bez kupónů na odběr vína).

Co se týká organizace, stojí ještě za zmínku, že dopolední svoz na akci z některých okolních obcí byl zajištěn zdarma autobusy, kontakty na taxikáře byly uvedeny v brožuře, po obci jezdily i koňské povozy a komu to nestačilo, mohl se za 600,- Kč proletět nad obcí vrtulníkem. Drobné a chutné občerstvení bylo snad v každém vinařství, jinak najíst se bylo možné v 6 restauracích a občerstveních.

Z degustovaných vín mě nejvíce zaujal Neronet z Vinařství Hřiba, velmi povedené víno za 200,- Kč, jak jsem později zjistil, oceněné zlatou medailí Král vín. Ve stejném vinařství mě také zaujal Cabernet Sauvignon. Nejlepší celkovou kolekci jsem našel u vinařství Šamšula s pěkným Ryzlinkem rýnským, Pálavou či Rulandským šedým. Líbila se mi také vína Rodinného vinařství Libor Veverka, například Tramín červený nebo vína vinařství Hotař (Děvín, Pinot gris, Alibernet). Nejlepší poměr cena/výkon mělo vinařství Pavel Novotný - solidní vína, která se na rozdíl od ostatních vešla do stovky. Pěkná vína se našla i u dalších vinařů, slabší byla jen asi 2 až 3 vinařství.

Otevřené sklepy se jako akce myslím velmi povedly, návštěvníků bylo hodně, občas se v některých sklepech vyskytla fronta, ale bylo to ještě snesitelné. Pokud bych vůbec měl hledat negativa, tak snad jen dvě. První drobná výtka se týká brožury - měla sice šikovný formát do ruky, ale byla tak malá a úzká, že se k jednotlivým předtištěným vínům a vinařům skoro nedaly psát poznámky, navíc když přednost měla tmavá loga vinařů a také občas měli vinaři k degustaci i další vína. To pak předtiskávání seznamu vín určených k degustaci ztrácí smysl. Druhá věc, která mě trochu překvapila, byla cena vín. Většina nabízených vín se pohybovala v rozmezí 100 až 230,- Kč za lahev, nejčastěji 130 až 180,- Kč. Cenová hladina je tak o poznání vyšší, než na podobných akcích třeba hned v sousední Čejči či Vrbici. Vlastně mě napadá ještě třetí chybka - pizza s česnekovou pastou místo česneku v místní pizzerii se fakt nepovedla.

Vybraná vína bylo možno zakoupit druhý den v neděli od 9 do 11 hodin, čehož návštěvníci hojně využívali. Navíc v neděli byly také v areálu Sonnentoru Čejkovické bylinkové slavnosti s ochutnávkami čajů, kávy, poobčerstvením, trhem, bylinkami a prohlídkou firmy. To bylo také velmi zajímavé a opravdu hodně navštívené. Takže pokud vás to zaujalo, tak zkuste navštívit Čejkovice příští rok, deváté otevřené sklepy budou 31. srpna 2013.

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6483x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5