O Víně

05.04.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Jarovín Rosé 2006 aneb Sokolovna v Dobšicích ve znamení růžové barvy

Sdružení dobšických vinařů se v posledním půl roce pořádně zviditelnilo svými akcemi, které přesahují rámec regionu. Nejsou na to sami protože je vydatně podporuje známé místní Vinařství Hort a Obecní úřad. Po velice vydařeném listopadovém putování Dobšickým podzemím se sklenkou vína v ruce, o kterém jsme nedávno přinesli reportáž, se v sobotu 25. března 2006 konal již III. ročník výstavy růžových vín Jarovín Rosé 2006. Myšlenka uspořádat speciální výstavu růžových vín vznikla v roce 2003 díky rostoucímu zájmu o „růžáky“ mezi širokou veřejností. A jak je vidět nápad to byl skvělý protože podobných výstav či soutěží specializovaných jenom na určitý druh vína u nás mnoho není. A speciálně na růžová myslím snad vůbec žádná.

Dvě komise degustátorů složené z našich předních sommeliérů, obchodníků s víny a vinařů (např. Ing. Matula, Ing. Filipovzski, Branko Černý, Dr. Luboš Bárta, Ing. Richard Stávek, Libor Nazarčuk, Rudolf Košulič a další) pod vedením Ing. Horta a prof. Ing. Viléma Krause (oba pánové ale vína nehodnotili) hodnotilo 92 vzorků růžových vín z ČR, Chile, Slovenska, Rakouska, Francie a Itálie. Hodnotilo se 100 bodovým systémem. Nejvzdálenější pochází z Chile a nechybí ani rarity, jako jsou výběrové clarety, ledová a slámová vína i pravý sekt z Francie, řekl jeden z organizátorů ing. Jiří Hort. Bloček stál 4,- Kč a vína byla oceněna od 2 do 8 bločků (ledová, slámová vína) podle jejich kvality. Vína od 80 bodů výše stála většinou 4 bločky.

Výstava se konala v nově opravené místní Sokolovně na kraji obce nedaleko Znojma. Protože se prezentovala růžová vína, výzdoba v sále byla sladěna do růžové, včetně ubrousků, různých tiskovin, lístků, květin a v čele sálu s řadou většinou bílých lahví se svým růžovým obsahem. Jak jsem si všiml i některé dámy měly růžové halenky či svetříky, prostě nemělo to chybu. Přesto, že návštěvnost byla vysoká, vydávání vína probíhalo neobyčejně rychle a bez nějakých front a tlačenic, jak tomu většinou bývá na jiných výstavách. Zájem odborníků kromě široké veřejnosti byl značný, potkal jsem v sále mnoho vinařů a nejenom těch, kteří vystavovali, ale také řadu vinařů z Rakouska.

V 70,- Kč vstupném byl i zdařilý barevný - jak jinak nežli růžový - katalog v němž je mimo podrobného seznamu všech vystavovaných vín s adresami vinařů či dovozců také několik zajímavých informací (podrobný popis statutu výstavy). Například ing. Hort, jeden z úspěšných výrobců růžových vín, v článku Výroba rosé uvádí řadu svých vlastních praktických zkušeností nebo zajímavý článek Barva růžových vín - diskutovaný fenomén od Ing. Jana Stávka. Výstava v Dobšicích bude mít ještě svoji reprízu v Praze. Ve spolupráci s Vinotékou Veronský dům a Spolku přátel vína bude výstava přenesena 30. března 2006 od 14:00 do 22:00 hodin do Lustermanského vinného sklepa.

O tom, že vinaři z Dobšic neponechávají nic náhodě a vědí moc dobře, jaký význam má v dnešní době reklama, svědčí i to že podrobné výsledky soutěže jsou zveřejněné na vlastních stránkách www.jarovin.cz, www.vinnysklep.cz, www.misenska.cz nebo na www.daniz.cz a v neposlední řadě i na našem portále a v několika tištěných médiích.

I když titul Championa výstavy získalo Svatovavřinecké 2005 odrůdové jakostní z Vinařství Kovacz, které nemělo nejvyšší bodové ohodnocení (83,33), podle statutu měla speciální komise složená z předsedů obou hodnotících komisí právo vybrat absolutního vítěze. Zlaté medaile obdrželo Vinařství Hort za Svatovavřinecké 2005 kabinet (85,33) a Vinařství rodiny Špalkovy za Zweigeltrebe 2005 kabinet (83, 33). Stříbrné medaile pak Vinné sklepy Lechovice za velice vydařenou lahůdku Frankovku 2004 slámové víno (83, 67) a Finet za maďarský Egi Kekfrankos-Merlot 2005 (83, 33). Bronzové ocenění získali tři vinaři - Weingut Neustiftter (Cabernet Sauvignon 2005), Hana Mádlová (Frankovka 2005) a Bronislav Vajbar (Zweigeltrebe kabinet 2005).

V sobotním odpoledni jsme si vychutnali řadu opravdu dobrých vín a především pozorné porovnání barvy, vůně a chuti různých „růžáků“ jedné odrůdy (Frankovka, Zweigeltrebe či Svatovavřinecké) od několika výrobců bylo velice dobrým zážitkem a mnohdy i překvapením. Příjemnou zajímavostí byla také možnost si přímo během výstavy koupit až na malé výjimky libovolnou láhev vystavovaného vína za velice příznivé ceny. To také nebývá zvykem na podobných výstavách.

Jarovín Rosé 2006 skončilo, těšme se na Jarovín Rosé 2007.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3330x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5