O Víně

23.12.2005 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Spotřebitelský test biovín (6. prosince 2005 Praha)

Toto byla nevšední akce nabitá pozitivní energií. Představoval jsem si, že biovínům budou postaveni důstojnější soupeři, ale jinak vše předčilo má očekávání.

Nedávno jsme Vás informovali v sekci Napsali nám o akci Spotřebitelský test biovín, který se uskutečnil 6. prosince 2005 v Klubu techniků na Novotného lávce v Praze. Ligu Ekologických Alternativ (www.lea.ecn.cz) díky ekojarmarkům, na kterých se každoročně vydatně zásobí ekopotravinami a ekobrožurami má rodina, znám a uznávám už dlouho. Neváhám a vždy na ekojarmarku ochutnám u stánku všechna vína Abrlových z Pavlova. Jejich Pálavy v sobě mají něco neodolatelného. Jiné biovinaře (vyjma Františka Mádla - ale zrovna ne ty jeho bio certifikovaná vína) jsem dosud neměl tu čest ochutnat. Nadšeně jsem proto přivítal tip na srovnávací slepý spotřebitelský test, který mi poslala Martina Valášková (děkuji!)

Testování probíhalo v prostorách nijak přepychových, ale velmi účelně připravených. Nechyběly stolky na položení skleniček a vyplnění přehledného hlasovacího štítku, ani tužky, ani voda a pečivo, ani šatna. Sto bodů má u mne hlavně profi vyplachovátko sklenic, kam se dala vylévat přebytečná množství vína. Obsluhující personál byl v dostatečném počtu, na cokoliv jsem se zeptal, uměli odpovědět, a vůbec celkově se chovali neuvěřitelně příjemně. Ale tak jako přirozeně, žádné skelné profi úsměvy. (obzvlášť ta slečna u šatny mi přišla nejpříjemnější :-). Prostě v organizaci jsem nenašel sebemenší chybu a myslím, že by si z této akce měli vzít inspiraci organizátoři i takových akcí jako Víno&destiláty apod. I vstupné 50,- Kč bylo sympatické.

Anonymních vzorků bylo dvacet (A až U), přehledně seřazených na stolcích, i chuťově sestaveno za sebou někým, kdo evidentně vínu rozumí. Vyplňovalo se do hlasovacího štítku známky 1-10. Desítka pro nejchutnější, jednička pro nejhnusnější vzorek. Navíc se mezi biovína vřadila i vína konvenční (šest konvenčních mezi čtrnácti bio) a na hlasovacím lístku měli účastníci napsat, které z vzorků podle nich nejsou biovína. Trochu bych vytknul příliš vysokou teplotu u bílých, která test do značné míry ovlivnila (řadě vzorků aroma ulétlo do atmosféry a takřka nevoněly). Při zmínce o koštovačkách jsem se zalekl a zabalil si do krabičky svojí OIV skleničku. Nakonec jsem ji ale nepoužil. U vchodu byla k zakoupení či zapůjčení celkem slušná sklínka na nožce. Trochu menší a užší, ale nos se tam vešel a aspoň to nesvádělo nalévačky k plýtvání vínem (jak je na jiných veletrzích zvykem). Dokonce jsem ji zakoupil, protože je to téměř ideální tvar na degustaci sherry. Na degustaci jsem neměl dost času, takže jsem ochutnával docela rychle. Desítku ani jedničku jsem neudělil. Obou extrémů chuťových zážitků nebylo dosaženo. I tak, kdyby se bodovala akce jako celek, dávám desítku.

Ještě bokem byla celkem tři „ležení" biovinařů, kde prodávali za nízké ceny svá vína (Abrlovic výborné Pálavy za cca 120,- Kč). Kromě tedy vín rodiny Abrlových byla nabízena i italská biovína firmou Bio nebio ze Zdic (to mne nelákalo) a zastavil jsem se u vín Vinného sklepa Eben z Lednice na Moravě. Hned se na mne vrhl prodejce a začal mne lanařit. Že prý jsou to vína naprosto ekologicky pěstovaná, prakticky jako jediná ze čtyřech v republice - a začal vyjmenovávat: Mádl, Abrlovi, ještě jedni, co tu nejsou a Eben. Příjemně naladěn se ptám, kdo že je ten čtvrtý, kdo tu není, bratři Springerové? Zamračil se: Ne, Springerovi nezná, ti určitě nemají ekologická vína. Říkám: No, možná nemají tu vaši eko-nálepku, ale to jsou biodynamici, ti mají možná přísnější normy než vy. Obrátil se štítivě až posměšně k Abrlovým: Znáte nějakou biodynamiku? Já to slyším prvně. Oba pokývali, slova se chopila paní Abrlová: Jo, ti to mají podobně, akorát do toho pletou vlivy měsíce a tak (taky trochu v posměšném tónu). Trochu jsem se postavil na obranu: no, když si odmyslím ten měsíc, tak i tak to mají proti vám o něco přísnější. Třeba na postřiky používají jen přírodní síru, nic továrně vyrobeného. Ona: my taky používáme biologicky odbouratelné postřiky… Nechal jsem toho. Měl jsem dobrou náladu, rozhodně jsem nechtěl něco zbytečně hrotit. Jak jsem vyrozuměl z nabraných letáků, čistě technologických rozdílů mezi biodynamiky a českými biovinaři je málo: biodynamici stříkají spíš jen přírodními výluhy, nejvýš v lomu vytěženou mletou sírou a stejnou síru spalují, když chtějí víno minimalisticky přisířit, zatímco biovinaři používají nakupované preparáty Sulikol (v podstatě polymerní síra) či Cuproxat (v podstatě síran měďnatý, taktéž málo toxická látka) a sířit mohou i plynným SO2 ze spreje. Taktéž biovinaři mohou směle odkalovat mošty a filtrovat vína. Biodynamici neodkalují a nefiltrují buď vůbec, nebo jen lehce přes ne moc udusanou křemelinu. Velmi mne tuhle pobavil jeden argument proti těmto biohnutím, který jsem si přečetl na internetu: Přírodním silám ideálně napospas ponechané víno dřív nebo později skončí jako ocet. V čemž je přes určitý podíl nadsázky i dost pravdy, čili člověk do procesu musí více nebo méně vstupovat a jestli více nebo méně je věcí osobních preferencí. Pokud se to dělá s dobrým úmyslem a s nadšením a ne pro nějakou nálepku nebo marketingovou výhodu, jsou pro mne rozdíly mezi biovínem a biodynamickým vínem minimální, byť je mi filosofií trochu blíže biodynamika.

Výsledná tabulka druhý den uveřejněná byla pro mne několikanásobným rozčarováním. Jednak jsem zjistil, jak ještě mám co dohánět ve svých degustátorských schopnostech, jednak jsem si myslel, že biovinaři postaví svým vínům adekvátní konkurenci. Zpočátku jsem podezíral Ligu z nějaké účelové manipulace zařazením krabicáků a mně dosud neznámého Vinařství pana Moravčíka. Pak jsem se ale dopídil, že navzdory tomu, že mi jeho vína opravdu nechutnala a ani ve výsledné tabulce tolik nezabodovala, tak přeci jenom to jsou vína stejné kategorie jako biovína, dokonce odborníky (Helena Baker) hodnocená celkem vysoko. Když pominu některá má osobní fatální degustační selhání, odnáším si z akce ty nejlepší pocity. Uvážím-li navíc, že pořadatelé s podobnou akcí měli minimální předchozí zkušenosti, pak nezbývá než zatleskat a těšit se na příště, třeba 30.dubna 2006 u Abrlových v Pavlově.

Pod reportáži najdete odkaz na oficiální výsledky tohoto spotřebitelského testu biovín. Doporučuji také prohlédnout si tabulku s typy na konvenční vína, která je taktéž u oficiálních výsledků.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3020x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5