O Víně

03.12.2005 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Rakouská vína dovážená firmou KapWein v hotelu Diplomat 21. 11. 2005

Pražský hotel Diplomat je již známý každoroční velkou prezentací rakouských vín, ale tentokrát se jednalo pouze o vína dovážená jediným dovozcem Mgr. Jinrichem Danielem lídrem firmy KapWein, která svojí, byť jen sedmiletou existencí na rakouském trhu již získala vysoké renomé. Ostatně ani vstup do ČR nebyl bez úspěchů, nejdříve s jihoafrickými víny posléze rozšířenou o portfolio přes 100 vín z Rakouska (www.kapwein-austria.cz).

Řízenou ochutnávku vybraných 11 vzorků excelentně uvedl Dr. Luboš Bárta neúnavný propagátor vína a gastronomie (viz časopis Sommeliér na www.e-sommelier.cz). Prakticky výběr byl zaměřen převážně na červená vína z Burgenlandu, ale byla představena i vína z oblasti Vídně, Thermenregionu a Wachau (celkem na 40 druhů vín).

První vzorek byl z Weingut Zahel (Wien) Nussberg Grande reserve 2004, tedy mladší bratříček ročníku 2003 ověnčený zlatými medailemi (Wein Trophy Berlin, Víno&Destiláty 2005). Kopec Nussberg poskytuje tomuto vínu 9 odrůd, kde převažuje Riesling (rýnský i vlašský), Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Tramín a Muškát. Bratři Zahelové určitě vína udělat umí a ukazují, že i směsky mohou dobýt zlaté medaile. Mírně travní vůně podtržená mineralitou s lehkým buketem kvasnic (asociace mastičky na ekzém Locacorten) dotváří již vyvážené dobře pitelné víno.

Následovalo Svatovavřinecké Ausstich 2003 z Klosterneuburgu nedaleko Vídně. Víno je vyrobeno z výběru hroznů i následně sudů pro zrání. Krásně tělnaté syté barvy s připáleninou švestkových povidel, jemná tříslovinka dávala sametovost opulentnímu vínu.

Weingut Gmeiner z Burgenlandu představil Cabernet Sauvignon 2003. Hezké až pobízivé víno z buketem dřeva, vanilky, kompotovaného ovoce a tóny zelených paprik a bobkového listu. Víno zrálo v malých dřevěných sudech, které umocňují třísloviny (dráždí hlavně špičku jazyka).

Dalším vzorkem je Vinařství Rosi Schuster a Frankovka reserve 2002. Malé vinařství (9 ha) známé svými extraktivními víny (viz hodnocení v časopise Víno revue č. 10/2005) s jemnými taniny. Tento vzorek měl ve vůni podivné tóny leukoplasti až gumy, ale byly i pozitivní aromata pomerančové kůry. Další víno bylo od Klause Preisingera GOLS 2002 vyrobené z Zweigeltrebe, Frankovky, Pinot noire (Rulandské modré) a Cabernet Sauvignonu. Buket upečených koblih a přezrálých lesních jahod s učesanými taniny (jen 4,7 g/l kyselin a zbytkový cukr pod 1 g/l).

Víno Ericha Giefinga Cardinal Cuvée 2001 z oblasti nedaleko Rustu (Burgenland) bylo odstínem jeho velkých vín, v dobrém poměru cena/kvalita (28 €). Velice příjemná vůně jahod a banánků v čokoládě byla umocněná dlouhou hořkomandlovou dochutí s jemnou tříslovinkou.

Weingut Lang Teilung 1 2003 je cuvée Cabernet Sauvignon (40 %), Merlotu a Frankovky (25 %). Okolí Neziderského jezera poskytuje převážně modré odrůdy (90 %), ostatně mnozí vinaři se svými víny proslavili až v USA (např. Kracher). Mimochodem zaujal mne od Langa Eiswein Riesling 2003 vyváženým poměrem cukru a kyselin.

Další Weingut Lunzer z Tatenu již blízkostí hranic s Maďarskem se zaměřuje nejen na výrobu třešňovice v tomto kraji vyhlášené, ale i výborných červených vín. Představitelem byl Primigenius 2002 jako cuvée Zweigeltrebe, Frankovky a Svatovavřineckého.

Osobně jako favorita hodnotím Vinařství Dopler z Thermenregionu (cca 40 km jižně od Vídně), kde Günter Dopler hospodaří na 14 ha vinic. Ostatně v ČR tato rodinná firma se již dostala do podvědomí úspěchy na výstavě Víno & Destiláty 2005, kde získali medaile s víny Modrý Portugal 2004 a Zweigeltrebe 2004. Tentokrát byl představen Merlot reserve 2003, který ležel 16 měsíců v barikových sudech. Nádherné aroma josty a černého rybízu s kompotem z lesních plodů, lehký buket čerstvě upečené oplatky v chuti hladké a mírně sladké (ač suché víno) s výrazným charakterem vanilky a tabáku.

Předposlední vzorek v řízené degustaci bylo Vinařství Franze Netzla z Carnuntum, kde červené pojmenované podle jedné z jeho dvou dcer Anna-Christina 2002 bylo cuvée Merlotu, Cabernetu Sauvignonu a Zweigeltrebe. Kořenitý buket s tóny ořechů a toastů , v chuti ostružiny a jakási dřevitost vytvářelo drsné, přímo chlapské víno.

Poslední bylo Beerenauslese 2001 Freie Weingärtner z Wachau (12 % alk., 7,9 g/l kyselin a 120 g/l zbytkového cukru). Toto sladké dezertní víno sice bylo vyrobeno v nerezu, ale po 6 měsících bylo podrobeno mikrooxidaci v dřevěných sudech. Velice zajímavě vyznívá poměr cena/kvalita, kde lahvička 375 ml stojí něco kolem 200,- Kč (předvánoční akce).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3190x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5