O Víně

13.11.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Svatomartinská ochutnávka nových vín v Uherském Hradišti

Proč vlastně pijeme nová vína až (už ?) na Svatého Martina? Jde o tradici pěstitelů vín, starou zhruba pět set let, tedy od časů, z nichž máme písemné zprávy. V porovnání s touto historií je psychóza kolem francouzského „božolé“ úplným kojencem, nicméně dobře marketingově zvládnutým. Jak nedávno uvedly Vinařské-noviny.cz, pro lidi zaměstnané ve vinařství znamenal tento svátek den, kdy se hradil nájem, kdy vypršely pracovní smlouvy pro sezónní dělníky a učně a kdy se vinař vyrovnával se sběrači. V tento den vinaři nabízeli plody své sklizně a tradičně také ochutnávku mladého vína: ta se nazývala martinská, zatímco lahvování mladého vína zase martinování.

Ke svátku sv. Martina neodmyslitelně patřila dobře vykrmená upečená - "Martinská husa", i když tento zvyk pochází hlavně ze Slovenska. Původ spojitosti mezi svatým Martinem a husou můžeme nalézt ve dvou legendách. Ta prvá praví, že husy svatého Martina při kázání tolik rušily, že nyní pykají na svatomartinském pekáči. Druhá legenda praví, že se svatý Martin před svou volbou biskupem ze skromnosti skrýval v husníku, ale husy ho svým kdákáním prozradily.

Proto jsem ani já nelenil a tento pátek 11.11. jsem využil jednu z pozvánek na uvítání Svatomartinských vín. Odehrálo se ve vinotéce Vinárius v centru Uherského Hradiště a začínalo - jak jinak než - v 11 hodin. Mezi pozvanými hosty byli jednak sami vinaři a to např. pan Hanák z Víno Blatel, Blatnice pod Sv. Antonínkem, pan Šupka vinař z Polešovic/Uherského Hradiště, pan Bartošek z firmy Abart s.r.o., Zlín (vinný sklep Velehrad), o jejichž vínech jsme zde již také psali. Někteří tito vinaři se vyjádřili k právě doznívajícímu ročníku 2005, který když to shrnu do pár slov, nebyl vůbec špatný. Mezi jinými vínomilci přišeli i zástupci radnice, i senátor pan Vaculík, mající vinohrady kousek za Uh. Hradištěm a celkem nás ve vinotéce postávalo asi 20 - 25 osob. Prostředí pěkné, láhve s novým logem se na nás usmívaly a po úvodním přivítání spolumajitelem vinotéky, panem Ivo Kaňovským jsem si poslechli milou řeč pana faráře Dujky. Mimo jiné nám řekl, že: “…pokud člověk pije víno v dobrém rozmaru s přáteli, dobře činí a jde o činnost povznášející ducha i velebící vlastní víno, zatímco kdo pije doma sám, je alkoholik…“ :-)

Abych vysvětlil drobný rozdíl, pan farář Dujka poté vína ne posvětil (svěcení je proces, řekněme předání věci či osoby Bohu), ale požehnal jim a to slovy: “Žehnám novým vínům, aby byla k dobrému užitku, k vytvoření dorého ducha radosti...“ Za případné přehození slov se omlouvám, šlo to ráz na ráz.

Pak jsme se již dočkali vlastních nových vín. Zákon nám říká, že Svatomartinské víno je celonárodní známkou pro mladá vína. Od letošního listopadu budou naši vinaři uvádět na trh první mladá vína v jednotný termín - 11. listopadu v 11 hodin. Pod značkou „Svatomartinské“ se mohou prodávat pouze:
- vína bílá z odrůd Müller-Thurgau, nebo Veltlínské červené ranné - má jít o vína příjemná, vyrovnaná a svěže ovocitá
- vína červená z odrůd Modrý Portugal, nebo Svatovavřinecké - zde má jít o vína hladká sametová, s vyrovnaným obsahem kyselin
- vína růžová z odrůd Modrý Portugal, nebo Svatovavřinecké - dobře pitelná, růžová ovocitá vína.
Každý typ může být vyráběn z uvedených odrůd - buď jako samostatné odrůdy, nebo cuvée z těchto odrůd. Proč byly zvoleny právě tyto odrůdy? Prostě proto, že jde o odrůdy, jejichž hrozny v potřebném čase dozrály, mohly být zpracovány a k 11. 11. vůbec připraveny. Pomněte, že ještě dnes leží pozdně dozrávající odrůdy na vinohradech, takže takové Svatomartinské víno z odrůdy, jejíž sklizňová zralost začíná v polovině října, nebo na přelomu října a listopadu, např. Cabernet Sauvignon, by byla jistě rarita - pokud by vůbec šlo vyrobit, resp. pokud by vůbec šlo pít… Tato čerstvá vína nejsou určena pro další archivaci, měli bychom se potěšit z jejich svěžesti a dovádivé divokosti a vypít je tak zhruba do měsíce po lahvování.

Dobrá - jaká vína jsem tedy měli možnost ochutnat?
Müller-Thurgau 2005 - Víno Blatel, Blatnice pod Sv. Antonínkem - světlá barva, nádherně voňavé víno, nasládlé a svěží, dosáhlo 18,5° ČNM.

Müller-Thurgau 2005 - Vinařství Zaječí s.r.o. - také světlé, stočené den před ochutnávkou. Voní trošku jinak, více po angreštu, je příjemně natrpklé a snad i zajímavější, více divoké.

Modrý Portugal rosé 2005 - Vinařství rodiny Šupkovy, Polešovice - krásná čirá růžová barva, 20° ČNM, víno je teprve 14 dní po sklizni a také bylo stáčeno den před ochutnávkou. Nebylo dochucováno cukrem, alkohol 11,3 %. Vůně trošku pokulhává, jak řekl pan Šupka, „…ve vůni ještě nasadí...“ V chuti na mne působilo docela plně, hladce.

Svatovavřinecké 2005 rosé - Vinařství Zaječí s.r.o. - světlejší pokulhávající barva, ovšem pěkná plná vůně, chuť však slabší, jaksi prázdné víno.

Modrý Portugal 2005 - Víno Blatel, Blatnice pod Sv. Antonínkem - pan Hanák sám řekl, že jejich nový Müller je lepší, než toto červené, navíc lépe jim se prodává Svatovavřinecké. Měl pravdu, bílý MT byl lepší, mě však i tento jejich červený vzorek přišel zajímavý a to hlavně v nabídce různých poloh v chuti, kterou nabízel. Nebyl špatný, ale chce to ještě nějaký čas, alespoň 2 týdny nechat víno ležet v láhvi.

Modrý Portugal 2005 - Vinařství Zaječí s.r.o. - u tohoto vína jsem měl pocit, že bylo špatně odfiltrováno, bylo snad až moc čerstvé s příchutí kvasinek. Přitom pochází z Velkopavlovické podoblasti, která má v pěstování červených vín tradici. Jinak bylo jakž takž hladké, ale stejně…

Nakonec jsme dostali ochutnat stopku velmi skvělého bílého ledového vína, nicméně to se už rozproudila debata a já jsem si o něm nestačil nic poznamenat.
Připomínky k akci? Ani ne, byla zvládnuta poměrně dobře, vína nám viditelně chutnala, k občerstvení byly nabídnuty teplá husí játra, zrající sýry, čerstvé hrozny, jablka a světlý chléb. Budiž majitelům vinotéky ke cti, že akce neměla vstupné, byla tedy zcela v jejich režii. Možná jsme se vzorky nemuseli tolik spěchat, občas jsem neměl čas si ani vypláchnout skleničku a už už jsem „fasoval“ další půldecku. O skleničku možná ani tolik nejde, ale zasažená sliznice si nestačila mezi jednotlivými víny odpočinout. Navíc ty laskominy k zakousnutí přišly až po ochutnávce.

Symbolem Svatomartinských vín je obrys jezdce na koni a vína, splňující předepsané parametry jsou touto grafickou známkou označena. Letos je na trh nabídne údajně asi 30 výrobců. Osobně tuto obnovenou tradici velmi vítám a vidím v jejím obnovení první konkrétní výsledek činnosti Vinařského fondu. Toho fondu, který doposud chudým (i bohatým) vinařům jen bral a o němž prosakují informace, že už neví co s vybranými penězi - proto také letos vybírané poplatky za vyrobená vína klesly na polovic...

Večer v 19:30 hodin proběhlo v těch samých prostorách vinotéky představení vín pana Kuchaře z Bzence, ovšem toho jsem se bohužel nezúčastnil.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3065x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5