O Víně

25.06.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Degustace vín První Znojemské Vinařské, a.s. (16.6. 2005 Ostrava)

Po delší odmlce jsem opět zavítal do Ostravy na degustaci výše zmíněného vinařství. Řekněme si tedy nejprve něco málo o tomto vinařství. Společnost První Znojemská Vinařská, a.s. vznikla v roce 2003 transformací ze společnosti SUFITA s.r.o. zabývající se výsadbou, pěstováním a produkcí hroznů a vína (založena v roce 1998). Základní kapitál společnosti je 14.065 tis. Kč a je upsáno 92 akcií na majitele v hodnotě 150.000 Kč / 1akcie.

Společnost hospodaří na celkem 85,1 ha vinic. Viniční trať Babičák (díky obdobné poloze na řece Dyji se jí také řílká minišobes), vinařská obec Dyje, starší výsadba, výměra 21,75 ha. Skladba odrůd na viniční trati Babičák: Müller-Thurgau 3,75 ha, Veltlínské zelené 6,00 ha, Ryzlink rýnský 3,00 ha, Zweigeltrebe 3,00 ha, Frankovka 3,00 ha a Svatovavřinecké 3,00 ha.
Viniční trať U Hájku, vinařská obec Dobšice, starší výsadba (dříve viniční trať Zimolovo), výměra 7,60 ha. Skladba odrůd na viniční trati U hájku (starší výsadba): Müller-Thurgau 7,60 ha. Nová výsadba, výměra 29,45 ha (vysázeno v letech 2001 - 6,56 ha, 2002 - 10,08 ha a 2003 - 12,81 ha).
Skladba odrůd na viniční trati U hájku (nová výsadba): Sauvignon 10,77 ha, Neuburské 2,04 ha, Tramín červený 3,80 ha, Ryzlink vlašský 0,50 ha, Ryzlink rýnský 7,50 ha, Rulandské šedé 4,16 ha, Rulandské modré 0,68 ha. Viniční trať Španěly vinařská obec Citonice, starší výsadba určená k obměně, výměra 22,21 ha. Viniční trať Planina, vinařská obec Křidlůvky, starší výsadba určená k obměně, výměra 4,09 ha.

V roce 2003 společnost sklidila 130 t hroznů z toho použila 25 t na výrobu vlastního vína. Hlavním odběratelem hroznů v současné době je Znovín Znojmo a.s. se sídlem v Šatově. Většina vín bude lahvována a uložena k archivaci. Výroba probíhá pouze z hroznů, které mají vyšší cukernatost, tzn. že společnost se orientuje na výrobu predikátních vín.

V únoru 2004 obdržela společnost dvě medaile udělené degustační komisí výstavního výboru Valentýnské výstavy vín Těšetice: Frankovka 2003 pozdní sběr - velká zlatá medaile, Zweigeltrebe 2003 pozdní sběr - zlatá medaile. Společnost provozuje sklepní hospodářství ve sklepě v Tasovicích. Sklep má dvě chodby o šíři 2,5 m a délky 22 m. V horní části sklepa jsou prostory na zpracování hroznů. V roce 2002-2003 proběhla renovace jedné chodby, která byla vybavena nerezovými nádobami na výrobu vín. V současné době je k dispozici na výrobu vína 20 000 l nerezových nádrží do konce roku 2006 by se kapacita výroby měla zvýšit na 100 000 l. Ročníku 2004 bude vyprodukováno 66 tisíc lahví vína a pro rok 2005 se počítá se zvýšením na 100 tisíc lahví a za dalších pár let by chtěli tento objem ještě zdvojnásobit a dostat se do povědomí široké veřejnosti. Pojďme se tedy podívat jestli jsou ambice oprávněné.

Pro začátek ještě uvedu, že jsem si před degustací zjistil skladbu vín a nejvyšší zbytkový cukr mezi 11 víny byla hodnota 2,5 g/l. Takže jde o jedenáct zástupců ze suché říše, což mne moc nepotěšilo. Ale nenechal jsem se odradit a přeci jen tam zajel. Nakonec jsem byl příjemně překvapen, což dosvědčují i celkem vysoká hodnocení dole pod článkem v tabulce. Tak teď už hrr na ně!

Müller-Thurgau 2004 odrůdové jakostní, viniční trať Babičák
Barva světlá se zelenými odlesky. Vůně velmi zajímavá a hodně široká. Hned první víno a takové překvapení! Nádherné intenzivní tóny tropického ovoce s dominantním ananasem, medová vůně skloubená s bezinkami a muškátem. Chuťově velmi svěží, ovocný s příjemnou kyselinou a 4 sekundovou dochutí. Alk. 12,6 %, cukry 1,7 g/l, kys. 6 g/l.

Müller-Thurgau 2004 odrůdové jakostní, viniční trať U Hájku
Barva velmi podobná předchozí, ale navíc jemnější syté odstíny. U tohoto vína ve vůni vystupovala přezrálá broskev. Chuť byla taktéž ovocně svěží s příjemnou kyselinou, ale navíc minerální tóny a výrazněji sladké, než by se na suché víno mohlo zdát. Alk. 12,7 %, cukry 2,5 g/l, kys. 6 g/l.

Müller-Thurgau 2003 odrůdové jakostní, viniční trať Babičák
Vyzrálost ročníku se na barvě odrazila a tak šly pozorovat sytě zlaté odlesky ve slámové barvě se zelenými odlesky. Ve vůni byla cítit lípa, muškát, meruňka, broskev. O něco méně voňavější než první vzorek, zato ale v chuti uhlazenější, již jemně vyleželý. Taktéž ročníková slabší kyselinka, což nemusí být vždy na škodu. Svěží, minerální, jemně kořeněný závěr s vanilkou. Cukernatost moštu 21,4° NM, ale přívlastek pozdní sběr by my prý neslušel. Alk. 12,6 %, cukry 0,7 g/l, kys. 4,8 g/l.

Neuburské 2004 odrůdové jakostní, viniční trať U Hájku
Velmi pěkná sytější slámová barva s jemnými zelenými odlesky. V méně intenzivní vůni byla hezky cítit kompotová hruška, jak velmi trefně poznamenal kolega spoludegustátor. Aroma v puse bylo až bonparově ovocné s doplněním zmíněných hrušek a grepů. Hezká čtyř sekundová dochuť. Jde o panenský sběr, tak nezbývá než z této polohy popřát révě čím jak nejlepší koncové produkty. Cukernatost moštu 21° NM. Alk. 12,1 %, cukry 1,7 g/l, kys. 6,4 g/l.

Neuburské 2004 pozdní sběr, viniční trať U Hájku
Opět sytější slámová, tentokráte ale s více zelenými odlesky. Ve vůni Vás ovanou unikající tóny citrusových plodů, manga a medově vyzrálých hroznů. V chuti velmi extraktivní, plné, příjemné s pikantní kyselinou, která nemusí dvakrát popohánět sliny do úst. Odchod je korunován kořenitým závěrem a vlašským oříškem. Taktéž panenský sběr. Cukernatost moštu 21,5° NM. Alk. 12,6 %, cukry 2,0 g/l, kys. 6,7 g/l.

Veltlínské zelené 2004 odrůdové jakostní, viniční trať Babičák
Barva vína hodně připomínala barvu lipového medu. Ano tak syté byly tóny jantarové ve zlaté slámové barvě. Zelené odlesky, znak to mladosti vína, zde byly taktéž také. Ve vůni se objevil hezký nasládlý tón, který jsem si přiřadil k lučnímu medu. Ještě sekundovaly vůně jako tráva a kvetoucí louka. Chuť zase oslovila kouřovým tónem, pepřnatostí, kořenitostí a hezkým poměrem vyvážení cukrů / kyselin, byť hodnoty tomu nenapovídají. Alk. 11,9 %, cukry 1,7 g/l, kys. 6,9 g/l.

Veltlínské zelené 2004 kabinet, viniční trať Babičák
Barva připomínala velmi syté zlato, až opravdu takové pampeliškové nehaj. Vůně středně intenzivní s hezkými tóny pepře, zelené papriky a bezového medu. Chuť opět poskytne něco z kouřového repertoáru, navíc minerální příchuť a hezká ovocná s mandlemi. Lahvováno 21.dubna 2005, archivovat lze na 5-6 let. Cukernatost moštu 20,5° NM. Alk. 11,7 %, cukry 1,4 g/l, kys. 6,8 g/l.

Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr, viniční trať Babičák
Stejně jako předchozí, to barva popotáhla ještě dále a přidala na sytosti. Buket byl středně intenzivní a velmi mi připomínal šťavnatá jablíčka. V chuti šel také ve stopách předchozího vína, jen přidal ještě medově vyzrálé hrozny. Díky odbourané jablečné kyselině toto víno mělo příjemnější uhlazenější kyseliny. Alk. 12,5 %, cukry 1,0 g/l, kys. 5,3 g/l.

Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr, viniční trať Babičák
Barva hezká, slámová s jemnými sytými tóny. Vůně byla intenzivní, velmi mnohoslibná a zajímavá. Hezky voňavý, až bonbónový s tóny čerstvě posečené trávy a vyzrálých citrusových plodů. V puse bylo víno hezky hladké, sametové s pěknou jemně kyselejší příchutí citrónu či limetky. Hezká 4 sekundová dochuť a příjemný závěr. Cukernatost moštu 22,5° NM. Alk. 12,4%, cukry 1,4 g/l, kys. 6,1 g/l.

Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr, viniční trať Babičák
Barva rubínová, hezká jiskra. Ve vůni je hezká typická švestka, ale poněkud méně intenzivněji, než by se mi líbilo. V chuti je víno jemně svíravé, tedy taková sametovější tříslovina a slabší tanin. Sušená švestka dominuje i chuti a ještě se připojí jemná dřevitá chuť v dlouhém závěru. Archivovat lze do roku 2010 až 2012. Alk. 11,8 %, cukry 1,5 g/l, kys. 4,6 g/l.

Frankovka 2003 pozdní sběr, viniční trať Babičák
Barva odstínu tmavší višeň. Ve vůni lze najít hořkou čokoládu, tabák, ostružiny, a když se jemně ohřeje vystoupí pepř. To vše dýchne středně intenzivní silou. V puse je víno taktéž jemněji svíravé se svěží ovocnou chutí a vyzrálou višní. Dokonce jsem i cítil jemný anýz. Toto víno získalo ocenění Velká zlatá medaile (viz foto). Archivace 7 let. Alk. 11,3 %, cukry 1,7 g/l, kys. 5,2 g/l.

Takže to byla představená vína. Ještě musím zmínit viskozitu drtivé většiny všech vín. A sice byla nádherná! Velmi hezky smáčela sklenici a na stěnách vždy tvořila nádherné kroužky, ze kterých stékaly poctivé kapky a utvořily nádherné mosty. Touto viskozitou dokonale mate, neboť se chová jako hutné slaďáky. Je vidět, že vína jsou bohatá na glycerín a v chuti se pak nechovají jako velmi suchá, a své papírové hodnoty celkem potírají. Další příjemná věc je, že viněty tohoto vinařství (k dispozici v sekci o vinětách) obsahují širokou škálu možných informací a to včetně analytických hodnot (chybí ale hodnoty extraktu a cukernatosti hroznů), takže už při kontaktu se zavřenou lahví víte, co můžete očekávat. Závěrem hodnotím tuto degustaci jako velmi povedenou a rád jsem poznal novou ambiciózní vinařskou firmu. Po zhodnocení jejich vín nevidím snahu prosadit se na trhu nijak špatně, neboť našlápnuto mají hezky. Hezká vína za rozumné ceny (od 95,- Kč do 150,- Kč, snížená cena v den degustace), nevtíravý design, jen ty podrobnosti včetně viničních tratí jsou až vzadu, takže to nevidíte hned na první pohled, ale musíte lahve otáčet. Ještě jedna malá výtka a sice udělejte také nějaká sladká vína pro lidi jako já! Jinak dobrý.

Související odkazy:
- O vinětách - PRVNÍ ZNOJEMSKÁ VINAŘSKÁ, a.s.
- Oficiální stránky - www.pzv.cz
 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3411x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5