O Víně

13.08.2009 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.08.2009 07:00

Degustace vín firmy Ampelos ve vinotéce U Charlieho ve Žďáře nad Sázavou

Dnes vám nabídnu ochutnávku vín z 2. června 2009 Znojemské šlechtitelské stanice, kterou nyní provozuje firma Ampelos. Tak se pojďme podívat co nabízí.

Uběhlo čtvrt roku a opět jsme se sešli ve vinotéce U Charlieho na pravidelné ochutnávce. Tentokrát si prý nevybírala vinotéka vinařství, které by chtěla představit, ale firma Ampelos sama vyslovila přání prezentovat svoje vína. Zastupoval ji mladý obchodní zástupce Václav Beran, který sám uvedl, že se vínem zabývá teprve 8 let a to ještě nejdříve jako spolumajitel vinotéky a při studiu, ale po odborné stránce předvedl jeden z nejlepších výkonů, které jsme od zástupce vinařské firmy zatím viděli. Je živým dokladem toho, že upřímný zájem a poctivá práce přináší výsledky, i když někdy byly ne tak úplně zažité, ale tak trochu našprtané. Ale kdo jiný by taky měl mít našprtáno, než ten, kdo se může učit od nejlepších, představitel bývalé znojemské šlechtitelské stanice. Ta byla založena už roku 1895, aby pomohla čelit révokazové kalamitě a i poté pracovala na rozvoji našeho vinařství. Dodnes se v Ampelosu zabývá šlechtěním révy pan Tomášek, poslední ze šlechtitelů staré generace. A že je réva jeho vášeň ukazuje například to, že pan Beran se s ním poprvé potkal až půl roku po nástupu do firmy, protože jinak byl pořád ve svém ráji - na vinici. Ale přes veškerou slavnou minulost, dnes se firma musí pohybovat v tržním prostředí. Majitelem je pan Lukáš Kylián a hlavní ekonomickou aktivitou je výroba vína. Vyrábí ho z vlastních vinic, kterých mají 53 hektarů, v obci Vrbovec poblíž Znojma, trať Nad Sklepy. Ta se geologicky nachází ještě v Karpatské prohlubni, v nadmořské výšce 220 až 240 m a půda je hlinitá spraš. Podmínky pro pěstování vína jsou to tedy velmi vhodné, a když uvážíte i bohaté zkušenosti odborníků ze šlechtitelské stanice i tradici známé obce Vrbovec, je to důvod očekávat výborná vína. Ampelos všechna svá vína vyrábí z odkalených moštů, za použití selektovaných kvasinek, bílá i červená kvasí v nerezu, ale červená se pak školí v dubových sudech. V technologii se uplatňuje až vědecká pečlivost, například odrůda je vždy 100 %, víno jiné odrůdy se do ní nedostane ani při dolévání sudů, natož v množství, které zákon povoluje. Ta vína, která jsme ochutnali, měla společné perfektně zvládnutou technologii, byly zcela bezvadné, velmi jasně směrované a velmi harmonické, i když mi připadlo, že se mne až příliš ponoukají k dalšímu napití (a nejen mne, snad na žádné jiné ochutnávce se tolik nedolévalo). U šlechtitelské stanice by bylo možné ochutnat i víno z některé nové a málo známé odrůdy (například znáte někoho, kdo už ochutnal víno z jejich nově uznané odrůdy Vrboska? ;o), ale nabídli nám více známé odrůdy:

Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr, 21,5 °NM, 11 %, 4,3 g/l zbytkový cukr, 5 g/l kyseliny, 17,4 g/l bezcukerný extrakt, 139,- Kč. Víno vytvářelo pěkné mosty, má pěknou vůni a plnou, příjemnou chuť, s výrazně mandlovým závěrem. Asi nejvýraznější mandlová chuť mezi veltlíny, které jsem zatím ochutnal. Přitom není příliš výrazné a je velmi harmonické. Spíše lehčí, ale nepřehlédnutelné pití. Doprovodila ho pouhá zelená oliva.

Rulandské šedé 2007 odrůdové jakostní, 19 °NM, 12 %, 1,4 g/l zbytkový cukr, 5,9 g/l kyseliny, 19,5 g/l bezcukerný extrakt, 109,- Kč. Podle mne pěkný kompromis mezi lehkým a těžkým typem šeďáku. Pěkné lehké a voňavé vínko, které ale má chuťové kvality těžších vín. Je to lehčí pití, se snadným odchodem chuti, kterému ale nedělalo problém doprovodit i takovou chuťovou kombinaci jakou je rohlík, namazaný výraznou paštikou se sušenou švestkou - zkuste!

Tramín červený 2007 pozdní sběr, 21,5 °NM, 11 %, 6,9 g/l zbytkový cukr, 4,1 g/l kyseliny, 16,8 g/l bezcukerný extrakt, 169,- Kč. Ve vůni tramín těžkého typu, lehčí pití, ale s výraznou chutí, která není založená na čajové růži, ale na jiných tramínových chutích. Doprovodem byla mocarela s cherry rajčátkem a bylinkovým máslem.

Chardonnay 2007 výběr z hroznů, 24 °NM, 12 %, 12,3 g/l zbytkový cukr, 6  g/l kyseliny, 21,3 g/l bezcukerný extrakt, 209,- Kč. Polosladké víno, přítomné dámy vyjádřily nadšení. Pěkná sladká vůně, sladkokyselohořká chuť, ze které hořká brzy odezněla, sametové, šťavnaté a plné víno. Doprovodem byl sýr se salámem a kořením.

Ryzlink vlašský 2006 výběr z hroznů, 12,5 %, 19,2 g/l zbytkový cukr, 6,1 g/l kyseliny, 20,4 g/l bezcukerný extrakt, 209,- Kč. Dost těžké víno, sladké, ale i s výraznou kyselinou a hořčinkou. Chuť je výrazná, ale ne zcela harmonická, možná by mu ještě pomohl nějaký ten rok v lahvi. Poměrně komplikované víno, po předcházejícím Chardonnay docela šok. Zákuskem byl sýr, slaná šunka a žlutý meloun.

Hibernal 2006 výběr z bobulí, 28 °NM, 16 %, 15,1 g/l zbytkový cukr, 6,7 g/l kyseliny, 20,9 g/l bezcukerný extrakt, 279,- Kč. Hibernal je novější odrůda původem z Německa, poměrně snadno se pěstuje a dává vína trochu podobná Rryzlinku rýnskému, ale obvykle se silným aroma tropického ovoce. Toto víno je méně voňavé, už dost lahvově vyzrálé, výrazně sladkokyselé chuti, aroma snad žlutý meloun. Cantalupe byl i jako zákusek.

André 2007 pozdní sběr, 22 °NM, 11,5 %, 2,3 g/l zbytkový cukr, 5,2 g/l kyseliny, 23 g/l bezcukerný extrakt, 169,- Kč. Velmi pěkná rubínová barva, silná a příjemná vůně ostružin a třešní, v chuti třešně a třešňový kompot, v dochuti se připomněla matka Frankovka. Velmi povedené víno, které převádí co André umí. Doprovodem byla bobule vína s plísňovým sýrem.

Rulandské modré 2007 pozdní sběr, 22 °NM, 12 %, 4,3 g/l zbytkový cukr, 5,9 g/l kyseliny, 24 g/l bezcukerný extrakt, 169,- Kč. Tomuto vínu ublížilo zařazení až po André, obráceně to mělo být. I když je o malinko sladší, přeci jen se rulanda nemůže prosadit po tříslovině André, zvláště když ta si dovolí připomenout divokost Frankovky. Jinak je to vínko podobného stylu, pěkná rubínově cihlová barva, pěkná vůně, ovocné vínko s malinovými tóny. Klasická rulanda s dost silnou chutí. Určitě zaslouží pozornost (a dopito bylo po ochutnávce jako jedno z prvních). Doprovodem byla opět bobule vína s plísňovým sýrem.

Alibernet 2007 odrůdové jakostní, 18 °NM, 12,5 %, 2,8 g/l zbytkový cukr, 5,4 g/l kyseliny, 19,4 g/l bezcukerný extrakt, 109,- Kč. Alibernet je odrůda původem z SSSR, Oděsy. Křížení francouzské barvířky Alicante Bouchet s Cabernet Sauvignonem provedli roku 1950 a už o sedm let později (to ještě nemohl být vyzkoušený!) ho profesor Kraus vyměnil za běžně užívanou podnožovou odrůdu. U nás se mu dostalo velké pozornosti a dnes je jednou ze specialit moravského vinařství. V teplých ročnících vyhrává výstavy vín a řekl bych úspěšně konkuruje Cabernet Sauvignonu, zatímco na Ukrajině, kde ho znají jako Oděsskij čornij, se ho pěstuje jen pár hektarů a jinde není znám vůbec. Nenechte se zmást nízkým přívlastkem a cukernatostí při sklizni - Alibernet je barvířka, odrůda, která má barevnou nejen slupku bobule, ale i šťávu. Réva musí vyrábět mnohem více barviva a na cukr už tolik nezbude, ale vína jsou o to více tělnatá a plná a často připomínají jižní typy vín. U tohoto z Ampelosu jsem si poznamenal že je jemný, plný, příjemně čistý v chuti. Zkrátka bez vady. Doprovodem mu byla klasická moravská kombinace, chléb, uzené a okurka. Šlohnul jsem bobuli vína a i to byl pěkný kontrast.

Neronet 2007 odrůdové jakostní, 18 °NM, 13 %, 2,9 g/l zbytkový cukr, 6,3 g/l kyseliny, 27 g/l bezcukerný extrakt. Protože pan profesor Kraus působil i v Čechách, kde Alibernet nedozrává, už v roce 1965 z něho šlechtil ranější odrůdu. Výsledkem je Neronet, který je nejen ranější, ale kvalitou vína za svými rodiči nikterak nezaostává. Jestli jsem si u předchozích vín stěžoval, že až příliš ponoukají k pití, tento Neronet jsem si jako jediný musel nechat nalít dvakrát. A stejně jsem si o něm nic nezapsal, protože než jsem si přebral dojmy, sklenka i hlava byla prázdná! Teprve po určitém přemáhání, pauze a třetím nalití jsem vyplodil tuto charakteristiku: Plná a příjemná vůně, plné v chuti, lehce svíravé a dřevité, přitom nebylo v bariku! Lehce kyselé a dlouhý neutrální konec.

Veritas 2007. Toto víno nebylo původně v plánu, ale protože jde o šlechtění Ryzlink červený x Bouvierův hrozen provedené právě ve Znojmě, paní majitelka je vydala ze zásob vinotéky. Zaujala na něm silná vinná vůně, s tropickým ovocem, chuť jemného ryzlinku, v dochuti exotické ovoce, žlutý meloun.

Sauvignon 2007? Teď si dovolím přeskočit o 14 dní dále, kdy se v jiné vinotéce majitel rozhodl degustovat právě tuto lahev, která na degustaci nebyla. Nebyl jsem připraven, ani správně zavíněn, smáčel jsem jazyk v Tramínu a Vavřinečku, ale pokusím se něco napsat. Ve sklence se tento Savignon ani příliš nesnažil kreslit se s mosty, ale rovnou se "odlupoval" od stěny a vytvářel přesné rozhraní suchá sklenka - víno. Ve vůni se mísil list černého rybízu s něčím, co já identifikoval jako zbytkový pach kvasnic pod dusíkem v nerezu, ale ostatní degustátoři nesouhlasili, ale bohužel na nic lepšího nepřišli. V chuti byl poměrně uměřený (co taky cítit po Tramínu a červeném), vysoký glycerin na jazyku hladil, ale taky podržel chuť pěkně zkrátka. Přesto bylo poznat, a někteří to i hlásili, že je to typický, Znojemský Sauvignonek. Hádám, že se během několika málo let více rozvine, ale velkou dlouhověkost mu nevěštím.

Ale vraťme se k degustaci. I když jsme tentokrát asi nebyli v plném počtu, chovali jsme se při degustaci dost hlasitě, i když do bujaré veselosti to naštěstí nesklouzlo. Ve skupinkách se debatovalo i po skončení řízeného výkladu a po počátečním boji o Chardonnay se dopíjela i další vína. Překvapivě dost dlouho vydrželo André, zřejmě, kdo zatoužil po červeném, sáhl rovnou po některé z barvířek. Na víno mám dost zvláštní vzpomínky, když si tak vzpomenu, vybaví se mi slovo "školní"! Ano, ukázkové, nekomplikované, jasný příklad jak by víno mělo vypadat. Teda, takto asi sklepmistr chtěl a pevná ruka sklepmistrova je cítit, ale víno je živý tvor a ten jak známo, si často dělá, co ho zrovna napadne, takže se s ním určitě nudit nebudete. Zřejmě bude něco, co komerční vinařství odlišuje od vinařství, kde se mohou opřít o aktivní vědecké pracovníky, možná zkušenosti, drobné technologické nedostatky, ale na to moje síly nestačí. Zkuste na to přijít sami.

Prošla zpráva, že ve Vrbovci a okolí kroupy zcela zničili úrodu nejen vína. Ale jak o něco později jsem zachytil informaci, že pozemků Ampelosu se to prakticky nedotklo a tak se můžeme těšit na další ročník jejich vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3566x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5