O Víně

13.07.2009 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.07.2009 07:00

Víkend otevřených sklepů

Ne, nejedná se o akci festival otevřených sklepů, který se konal již před 14 dny. To jen já využil prodlouženého víkendu a „střihl" si hned dvě akce, a to v Hruškách a Moravské Nové Vsi. Mé dojmy si můžete přečíst v dnešní reportáži.

Využil jsem prodlouženého víkendu a zamířil na Moravu, nalákán sobotními otevřenými sklepy v Hruškách a nedělními v Moravské Nové Vsi. S kamarádem Lubošem jsme vyrazili v pátek večer a bez větších problémů dorazili a ubytovali se u Jožky Sobotky v Moravské Nové Vsi. Ubytování je přímo nad sklepem, moc příjemné a domácké.

V sobotu jsem okolo desáté nabrali směr Hrušky, šli jsme pěšky, neboť jsou vzdáleny od Moravské asi 3 kilometry a jde se po málo frekventované silničce. Rovněž jsme nechtěli být večer terčem policistů pro oblíbenou soutěž: Frankovka nebo Cabernet? Pokud bych měl akci charakterizovat jedním slovem, pak naprosto úžasná (dobře, tak dvěma slovy :-) Organizátorům skvěle vyšlo počasí, bylo nádherně jasno, ovšem všechny ostatní klady byly už jen na nich - a že jich bylo.

Po zaplacení 380,- Kč obdržel každý návštěvník sklenku, pásku na ruku a s velkou péčí udělaný katalog. Byl zde představen program akce, historie vinohradnictví v Hruškách a viniční tratě. Každý sklep zde byl charakterizován, poskytnuty kontakty a byl připojen soupis všech nabídnutých vzorků s údaji o ročníku a přívlastku. Člověk se tak mohl skutečně soustředit jen na degustování. Katalog minulého ročníku bylo možné dohledat na www.wineofczechrepublic.cz, lze předpokládat, že tomu tak bude i letos. Níže uvedené údaje o vinařích berte jen jako ochutnávku. Částka za vstup byla již konečná, návštěvník si případně připlácel už jen za „velká" jídla - ryby, maso a podobně. V každém sklepě čekalo občerstvení ve velkém množství, které bylo průběžně doplňováno, takže se ani v závěru akce nestalo, že by nebylo co zakousnout. Vinaři před skoro každým sklepem připravili posezení, takže jste zašli do sklepa, nechali si nalít dle chuti a posadil se venku. V některých sklepech dokonce vinaři vybíhali ven a sami nabízeli. Netvořily se fronty, vše probíhalo v klidu a v pohodě. Na stolech byly konývky s vodou, které byly průběžně doplňovány. Rovněž nebyl problém s vinařem prohodit pár slov, pozeptat se na věci, které člověka zajímají a doplnit si tak znalosti. Vzorky byly dodány v dostatečném množství, opět se mi nikdy nestalo, že bych požadovaný nedostal. Zúčastněné sklepy tvoří uzavřený areál a byly přehledně označeny, takže jsme ani nemuseli využít mapku v katalogu.

Sklep 1- pan Šmerák
Příjemná vína, žádné mě nenadchlo ani nezklamalo.

Sklep 2 - pan Beneš
Vynikající Chardonnay pozdní sběr z keřů 50 let starých.

Sklep 3 - manželé Titlovi
Vína mi obecně přišla krátká (nízký extrakt?).

Sklep 4 - pan Klimeš
Příjemný Tramín a Muškát.

Sklep 5 - pan Tichý
Nejlepší sklep na akci, výborná všechna vína, skvělá Pálava 2007 výběr z bobulí a neskutečný Aurelius výběr z cibéb téhož ročníku, zakoupili jsme. Rovněž pochvala za skvělé okurky.

Sklep 6 - pan Mlýnek
Příjemná vína, pan vinař ochotný, chutnal mi Sauvignon a Rulandy.

Sklep 7 - pan Netopilík
Vynikající Děvín a Pálava.

Sklep 8 - pan Nešpor Jiří
Chutnal mi Sauvignon a Chardonnay.

Sklep 9 - pan Polách
Příjemný Ryzlink rýnský.

Sklep 10 - pan Doskočil Pavel
Chutnal mi Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené.

Sklep 11 - pan Doskočil Pavel Václav
Chutnalo mi Veltlínské červené rané a Neuburské.

Sklep 12 - pan Uher
Obdržel za vína řadu cen, mě chutnal nejvíc Děvín a Rulandské modré - klaret.

Sklep 13 - pan Čapka
Nejvíce mi chutnalo Chardonnay, botrytický sběr.

Sklep 14 - pan Nešpor Lukáš
Chutnalo mi Rulandské šedé a Sauvignon.

Sklep 15 - pan Babisz
Pěstují jen dvě odrůdy, Ryzlink rýnský a Cabernet Sauvignon, příjemná vína.

Sklep 16 - pan Doležal
Chutnal mi Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Chardonnay.

Sklep 17 - pan Nešpor Jan
Chutnal mi Muškát a Rulandské šedé.

Sklep 18 - pan Šmerák Josef (otec)
Chutnala mi Rulanda šedá a Ryzlink vlašský.

V úterý jsem ještě mluvil s inženýrem Tichým, abych si doplnil některé údaje. Akce se zúčastnilo asi 600 lidí, což je zhruba o 100 více než loni. A dále mě zajímal způsob odměňování vinařů. Pokud mohu mluvit ze své zkušenosti, volí se obvykle dva způsoby, které mohou mít dvě modifikace.

Způsob 1: „Každý za sebe a Pánbůh za všechny"
Tento způsob spočívá v tom, že organizátor stanoví nižší částku, která mu pokryje náklady a zbytek nechá na jednotlivých vinařích. Dále pak se postupuje buď systémem „Casino," kdy za jednotlivé vzorky platíte žetony, které organizátor zpětně proplácí nebo vinař sice nechce nic, ale obvykle dává menší počet vzorků a snaží se vás nutit k nákupu, protože to je jeho jediný zisk z celé akce.

Způsob 2: „...a řekla mi pij!"
Tento způsob pracuje s vyšší konstantní částkou, kdy je již vše zahrnuto v ceně. Je to způsob mnou velmi oblíbený, ovšem i on má jistá úskalí a navíc je to v podstatě bič na poctivé a dobré vinaře. Částka se po odečtení nákladů vezme a rozdělí mezi jednotlivé vinaře podle počtu sklepů (například při dvaceti otevřených sklepech obdrží každý jednu dvacetinu). Úskalí je v tom, že jeden vinař dá 15 vzorků včetně ledových a slámových, druhý dá vzorky 3 a jde o jakostky. Tím pádem ten druhý vydělá samozřejmě mnohem více. Dále to návštěvníky svádí, aby pili hlavně dražší vína, takže první vinař může velmi rychle přijít o svou chloubu (to nemyslím nijak lascivně).

Asi nejlepší se mi jeví způsob, který jsem zažil loni v Tvrdonicích, ten však předpokládá mravenčí práci, trpělivost a nejspíš i velikou autoritu organizátora. Všichni vinaři sice dostanou stejně, musí ovšem splnit parametry dané organizátorem, aby se akce mohli zúčastnit, například alespoň deset vzorků, z toho alespoň dva výběry z hroznů a podobně. Jen na vinařích a na vás záleží, jak jste si sympatičtí a co si dohodnete dál. Za vzorky navíc se platí přímo penězi, které zůstanou vinaři. Jak asi vyplývá z výše řečeného, v Hruškách zvolili způsob druhý, modifikaci jedna.

Odcházeli jsme okolo sedmé večer a byli jsme nadšeni. O této akci mohu hovořit jedině v superlativech. Moc přeji všem zúčastněným, aby se jim akce zaplatila a mohli jsme se sejít i příští rok. Ještě jednou díky za skvělý den.

V neděli jsme se dopoledne vydali do Mikulčic na Hradiště. Zhruba ve dvě odpoledne jsme dorazli na pátý ročník Dne otevřených sklepů v Moravské Nové Vsi, otevřeno jich bylo 19.

Zde se za vstup platilo 300,- Kč, v ceně kromě obvyklých propriet bylo i deset žetonů, každý další stál 5 Kč. Vinaři nabízeli různý počet vzorků, zhruba 4 až 15, někdy byl počet žetonů vyšší než jeden. Katalog nebyl tak precizní, obsahoval „pouze" kontakty na vinaře. Rovněž občerstvení se až na výjimky platilo. Pokud bych měl vína charakterizovat obecně, pak asi „s velkým rozptylem". Zatímco v Hruškách mi chutnala prakticky všechna vína a občas mě nadchla, tady jsem měl někdy pocit, že piji víno technologicky nezvládnuté nebo za zenitem, prostě mi nechutnalo (obzvlášť tři různé Sauvignony, které byly kopřivově učebnicové).

Hned první jsem navštívil sklep Jarka Krutáka, kde jsem očekával velmi příjemná, pitelná vína a samozřejmě nebyl zklamán. Bohužel už došla Pálava - vypili jí návštěvníci před 14 dny, ale to je úděl kvalitního malovinaře. Pak jsem zašel k Tomanovým, ovšem Ivanu jsem potkal až večer. Vzhledem k tomu, že jim rodiče minulý týden vykoupili 60 lahví, nechutnal jsem nic a udělal si degustaci soukromě s nimi :-). Pak jsme postupovali dál po jednotlivých sklepech, ochutnávali, ale jak jsem psal výše, nenarazil jsem na nic, co bych musel čtenářům vynášet do nebes. Tedy až na jednu výjimku.

Pochopitelně jsme si nemohli nechat ujít příležitost navštívit sklep rodiny Glosovy a ochutnat zde Cabernet Moravia, zejména barikový se vydařil vskutku mimořádně. Ovšem nejvíc nás nadchlo Chardonnay výběr z cibéb barik, geniální víno s chutí do banánu, jedno z nejlepších, co jsem kdy pil. Cena je sice razantních 420,- Kč za 0,375 litru, ovšem za tu kvalitu myslím odpovídá. Překvapením nebyl konec, protože si k nám přisedl sám pan Glos a i mě opustila obvyklá výřečnost. Vyprávěl o tom, jak „morávku" šlechtil, tokajských vínech a člověk si říkal - už jen kvůli tomu se sem vyplatí přijet. Závěrem bych přidal jednu pikantérii, totiž že vnuci - darebáci nazývají pomník této odrůdě „Dědův totem". Příjemný den jsme zakončili u Jarka před sklepem a poslechem cimbálové muziky. Akce se zúčastnilo asi 400 návštěvníků a myslím, že byli spokojeni. Jednalo se o vydařenou, pohodovou akci, za níž organizátorům patří dík. U nás byl ten problém, že Hrušky laťku nasadily opravdu hrozně moc vysoko.

V pondělí jsme už jen zabalili, zajeli za Jarkem pro víno a navštívili zámeček Pohansko. Doma jsem byl okolo čtvrté odpolední. A já se jen těším na další akce, kterých se zúčastním, protože moravští vinaři mají opravdu co nabídnout.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3743x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5