O Víně

22.07.2009 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.07.2009 07:00

NeVinné zakončení akademického roku studentů ČZU Praha

Ne-vinné ukončení školního roku studentů České zemědělské univerzity soubojem vín z Čech a Moravy v pěti odrůdách.

Nebývalou pozvánkou ohlašoval na website http://kolejnirada.czu.cz/ neformální studentské zakončení Akademického roku (2008/2009). Toto „vinné zakončení" se konalo v Kruhové hale na Praze 6 - Suchdol v areálu ČZU Praha, dne 24.6.2009 od 19 do 2 hodin.

Celým večerem s doprovodným koštem vína pak k poslechu i tanci provázela cimbálová muzika (cimbál, basa, klarinet a 3 housle). Při volné degustaci bylo možné porovnávat česká a moravská vína od dvou vinařství: českého na Chloumku (Mělník) z produkce vinařského střediska ČZU Praha (pod vedením Bc. Štěpána Weitosche) a moravského vinaře ing. Jaroslava Vaďury z Polešovic (Slovácko). Celkem bylo možné ochutnávat více než 20 vzorků vín, z toho 10 druhů (v pěti základních odrůdách) po á 1 dcl bylo zdarma v ceně vstupenky, ostatní byly v ceně za lahev (0,7 l) od 70 do 200,- Kč nebo 1 dcl za 10,- Kč nebo u vyšších přívlastků za 20,- Kč. Součástí bylo i menší občerstvení během večera, kde bylo pečivo, polotvrdé sýry a klobásky. Ale vraťme se k vinnému souboji.

Česká vína pocházela z Vinařského domu Kartuziánský lis na Chloumku, který odkoupila Česká zemědělská univerzita v Praze v roce 1994. První zprávy o vinařském domě jsou ze 16. století - mnichy kartuziánského řádu byl vybudován klášter v blízkosti města Mělník. V okolí kláštera byly zakládány vinice a víno, které bylo vyrobeno z jejich hroznů pak sloužilo pro potřeby kláštera. Ve skále byl vytesán hluboký sklep, který vytváří zrajícím vínům optimální teplotu. Tradice zdejší výroby vína tak sahá až do dnešních dnů, kde Školní zemědělský podnik v Lánech zabývající se pěstováním révy vinné a výrobou vína (s roční produkcí kolem 30 tisíc litrů), udržováním genofondu révy vinné, ale i pěstováním ovoce. Vína školního střediska začínají získávat ocenění na soutěžích a výstavách, např. na Winefestu 2008 v Mělníce bylo vyhodnoceno nejlepším českým červeným vínem právě Svatovavřinecké 2006 odrůdové jakostní z VS ČZU Praha.

Moravská vína pocházela z rodinného vinařství ing. Jaroslava Vaďury, která vznikla v roce 1992, kdy navázala na stávající malé vinařství. Firma má tři zaměstnance, pro sezónní práce využívá pomoci brigádníků. V současné době Vaďurovi obhospodařují asi 9 hektarů vinic, ale další hrozny nakupují od okolních vinohradnických společností i od malých vinařů. Firma většinu vína prodává jako sudové, čtvrtina produkce připadá na kvalitní lahvová vína jakostní a přívlastková (produkce 35 000 lahví). V plodných vinicích tvoří největší podíl výsadeb z bílých odrůd Ryzlink rýnský(40 %), Chardonnay, Sauvignon, Aurelius a Müller-Thurgau, z červených odrůd Zweigeltrebe, Frankovka a Cabernet Sauvignon, především ve viničních tratích Míšky a Slínky. V nabídce vinařství je 7 druhů sudových vín a 16 druhů vín lahvových - jakostních a přívlastkových, jejichž kvalita byla oceněna na řadě výstav mapř. Top 77 (Rulandské bílé 2005 výběr z hroznů), Malá encyklopedie českých a moravských vín (Aurelius 2006 pozdní sběr, Tramín 2005 slámové, Chardonnay 2006 výběr z hroznů), místní a oblastní výstavy i mezinárodních soutěží (Grand Prix VINEX Brno (Chardonnay 2002 pozdní sběr) nebo VINUM JUVENALE. Na jaře 2004 rozšířilo vinařství své vinice o bílé burgundské odrůdy, Tramín a Modrý Portugal. Vína jsou uložena ve třech sklepích. V prvním, pronajatém je uskladněna největší část úrody a z tohoto sklepa se také prodávají sudová vína. Nejkvalitnější vína z posledního ročníku sklizně jsou uložena ve druhém sklepě, který prošel nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, spojenou s rozšířením výrobních a skladovacích prostor. Vína ročníková pak zrají ve třetím sklepě, jehož historie sahá 300 let zpátky a který slouží i jako prodejna sudových a lahvových vín.

Rámcový program:
19:00 začátek koštu - hosté se usazují, hledají opěrné body pro souboj
20:00 start souboje - začínáme bodovat vína, k poslechu hraje zpočátku reprodukovaná hudba (DJ) po 21 hodině je nahrazena cimbálovou muzikou
23:30 cíl souboje - končíme s hodnocením, sčítání bodů
24:00 vyhodnocení - vyhlášení výsledků, odměna (lahev vína) pro tři nejlepší degustátory
00:00 poklidné debatování nad výsledky, navazování nových známostí
02:00 tichý přesun konverzace na kolejní pokoje, rozvoz domů

Subjektivní hodnocení pěti základních odrůd (10 bodová stupnice pozitivního hodnocení):

1. Müller-Thurgau
A. Čechy - 2006 víno s vyšší intenzitou vůně, která je čistá, lehce travní, víno je tělnaté (glycerol) a dosud živé s lehkým ocáskem do mandlových slupek (5 b.)
B. Morava - 2007 zemské, vyšší barva ovlivněna zráním ve dřevě, které je ve víně i silně cítit, intenzita vůně slabší odrůdově nečistá, náznak oxidace (3 b.)

2. Muškát moravský
A. Čechy - 2007 kabinet, intenzivní vůně až lehce patologická (asociace ruské voňavky), chuť škrablavá, nečistá, víno neharmonické (4 b.)
B. Morava - .2007 zemské, nižší intenzita vůně, v chuti hořčinka a nepříjemné (2 b.)

3. Rulandské šedé
A.Čechy - 2007 pozdní sběr, vysoká intenzita čisté vůně, vyšší zbytkový cukr ale příjemné harmonické víno (7 b.)
B. Morava - 2008 zemské, polosladké, lehce cítit dřevo, v chuti hořký ocásek ale příjemné (6 b.)

4. Tramín červený
A. Čechy - 2007 pozdní sběr, průměrná intenzita vůně, suché víno prázdné v chuti (4 b.)
B. Morava - 2007 pozdní sběr, vysoká barva ranní moče, intenzivní čistá vůně, zbytkový cukr, ale příjemný, čistá chuť (7 b.)

5. Modrý Portugal
A. Čechy - 2007 odrůdové jakostní, vyšší až rubínová barva, vůně stř.intenzity, v chuti trpké (5 b.)
B. Morava - 2006 zemské, velmi vysoká barva (purpur), čistá vůně, příjemné harmonické víno (7 b.)

Závěr:
Překvapivě poměrně slušná vína v cenové relaci od 70 do 180,- Kč. Velice příjemné byly obě Burgundy šedé ve stejné ceně (100,- Kč) u tramínů zaujal moravský (180,- Kč), ale osobně mne příjemně překvapil i Modrý Portugal 2006 z Moravy (lahev 70,- Kč).

Z další nabídky jsem ze zvědavosti ochutnal Mělnický (ČZU Praha) Rýnský ryzlink 2007 pozdní sběr, který byl lehce nadprůměrný (kolem 6 b., ale určitě lepší než polosladká Kernerka 2007). V porovnání s polešovickým Ryzlinkem vlašským 2006, který byl trpký až nahořklý (ani s čistotou alkoholu to nebylo úplně v pořádku (aldehydy) však pořád slušné víno. Posledním vzorkem jsem zvolil moravské Chardonnay 2007 výběr z hroznů s příjemným buketem čerstvého másla, lehce do kopru, v chuti harmonické a čisté (8 b.). Kolem půlnoci vyvrcholilo odevzdávání lístků s hodnocením vín, cimbál nahradila reprodukovaná hudba a došlo i na tanec. Z výsledků je patrné, že přišlo kolem 300 mladých lidí, z toho se celá jedna třetina zúčastnila hodnocení, které bylo velice vyrovnané, pouze červená vína (MP) a Müllerky měly výrazněji nižší počty bodů. Vítězem večera se zaslouženě v souboji stala Morava.

 
   Název   Velikost 
  statistika-vyhodnocení souboje.pdf   58.5 kB 
  vysledky souboje-tabulka.pdf   1.8 MB 
  výsledky souboje 5ti odrůd.pdf   1.1 MB 
  pozvánka.jpg   92.9 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4141x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5