O Víně

03.05.2004 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Magazín tradiční kultury (Folklorika) v České televizi

Minulý týden uvedla Česká televize studio Brno v nočních hodinách 40 minutový pořad Magazín tradiční kultury - Folklorika, který mapuje život a tradice našeho venkova. Tentokrát se pořad věnoval Moravskému Slovácku.
V první části Folkloriky jste mohli přičichnout na tradiční Velikonoční zvyky na kyjovsku, kde jste mohli nahlédnout na tradiční Velikonoční hrkání a šlahačku ve Svatobořicích - Mistříně.
Minulý měsíc navštívil Pitris Velikonoční košt vína v Polešovicích a Velikonoční košt vína v Boršicích na Uherskohradišťsku. V televizním dokumentu jste mohli právě ve druhé části slyšet polemiku o zdejší výstavách a bodovacím systému, nad kterým se zamýšlel Jaroslava Vaďura a jeho syn Zbyněk v jejich archivním sklepě. Divák se mohl dozvědět základní charakteristiku jejich mladého vína (Müller-Thurgau 2003 kabinet) a jak by toto víno pravděpodobně obstálo na výstavě při 20 bodovém hodnotícím systému. K němu ještě Jaroslav Vaďura přidal pár svých názorů. V této oblasti je poměrně velké množství koštů a výstav, a protože má každý vystavovatel právo hodnotit vína, nejedná se tedy o oficiální soutěže, které by hodnotili profesionální degustátoři se státními zkouškami. Vinaři hodnotí sami sebe. Vše se odvíjí od tzv. nultého vzorku, který stanoví určitou úroveň (hladinu), což je základní hodnotící úroveň pro každou odrůdu. Jako příklad byl uveden právě košt v Polešovicích a v Boršicích, kdy hladina v Boršicích byla o dvě desetiny výš od nultého vzorku a v Polešovicích dvě desetiny níž. Ale při pohledu do katalogu se krásně projevila celá kvalita / stupnice všech vzorků, i když se může někdy stát, že někdo uletí. Vinař ale ví, jak si na tom to jeho víno stojí. Jako perličku poznamenal, jak ve svých dětských letech nenáviděl práci na vinici, protože mu to rodiče nařizovali, ale postupně s věkem přišel jak on, tak dnes i jeho syn na to, že není nic krásnějšího než dělat víno! Celou tuto část Folkloriky věnovanou vinařství zakončilo povídání Václava Běhávky se svými přáteli nad jeho vítězem Velikonoční výstavy vín 2004 (ledového víno), kdy se během neformálního koštování degustátoři vzájemně podělili o své dojmy z tohoto vína.
Poslední část Folkloriky byla věnována Ludvíku Kunzovi (*1914), který jako žijící pamětník se již sedmdesát let věnuje mapováním života a tradic na našem venkově. Celý svůj život dokázal chodit s otevřenýma očima a ušima. Od roku 1947, kdy nastoupil do Moravského zemského muzea postupně mapuje život na vesnici od 60 a 70 let. Jeho rukopisy jsou doprovázeny vlastními ilustracemi. Angažuje se pro dnes již neznámé odvětví agrární etnografie, kde vydává vlastní publikace a souhrnné studie. Dodnes vlastní rozsáhlou sbírku hudebních nástrojů, originálních fotografií, keramických pomůcek, jedinečný nábytek a také originální sbírku prací naivistů. V roce 1961 prezentoval i náboženská témata tzv. obětiny, které nikdy předtím nebyly prezentovány a pokud si uvědomíte, že v té době byl nastolen komunistický režim, jednalo se zcela určitě o nadčasovou a inspirující tvorbu.
Česká televize zaslouží za tento pořad velkou pochvalu. Nebýt Pitrise, který mě na tento pořad upozornil, ani bych si tohoto dokumentu v TV programu nevšiml. Protože se vysílal v pozdních nočních hodinách, musel jsem si Folkloriku nahrát na video. Z Folkloriky jsem měl zvláštní a příjemný pocit. Je dobré si čas od času uvědomit to strašlivé tempo dnešní doby, které v nás bohužel potlačuje tradice a stále více nás odvrací od naší historie. Není na škodu se někdy zastavit a podívat se i zpět, kde a především co jsme a co znamenáme?

Název pořadu: Magazín tradiční kultury - Folklorika
Kdy: 28.4. ČT2 a 30.4. ČT1
Námět: Zlata Potyková
Dramaturgie: Vladimír Strakoš
Produkce: Monika Fišerová
Scénář a režie: Petr Hajn, Rudolf Chudoba

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2822x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5