O Víně

20.02.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.02.2009 07:00

Ochutnávka bulharských vín

Reportáž z ochutnávky vín bulharských vinařství Edoardo Miroglio a Damianitza v hotelu Bujnoch v Přelouči, je obsahem dnešního článku.

14. února 2009 se zase po nějakém čase konala ochutnávka vín v přeloučském hotelu Bujnoch. Bulharská vína zde představili pan Kiril Berovski s manželkou Ivankou, autoři knihy Bulharská vína z řady Cesty za vínem. Měli jsme možnost ochutnat vína dvou významných bulharských vinařství, Damianitza a Edoardo Miroglio. Na úvod se pan Berovski snažil trochu přiblížit bulharské vinařství. Dozvěděl jsem se například, že asi rok a půl platí nový vinařský zákon, rozlišující jen dva druhy vín, a to stolní a kvalitní.

Edoardo Miroglio je jméno, které je především spojené s jedním z největších světových tvůrců textilu, ale od roku 2002 je to i synonymum pro jedno z významných bulharských vinařství, které zde z hlediska vybavení moderními technologiemi patří mezi absolutní špičku. Momentálně je roční produkce kolem půl milonů lahví, výhledově by měla dosáhnout asi milionu. Mají 210 ha vlastních vinic a pěstují hlavně Cabernet Sauvignon, Syrah, Cabernet Franc, Pinot Noir, Chardonnay a Sauvignon Blanc. Vedle francouzských odrůd mají ale i typicky bulharské jako Mavrud, Melnik nebo Rubin. Vinice se nacházejí V Thráckém regionu kolem obce Elenovo poblíž Staré Zagory, kde jsou půdy dosti podobné těm v Burgundsku.

Damianitza patří mezi největší, ale i nejkvalitnější vinařství v Bulharsku. Firma vznikla již v roce 1940. Vinice se nacházejí v kopcovitém terénu a na sopečné půdě na jihovýchodě země v údolí Strumy. Je to nejslunnější a nejteplejší vinařská oblast. Celková produkce představuje asi 2 miliony lahví, přesto patří vína k těm nejvyšším kategoriím a úspěšně se vyvážejí do mnoha evropských zemí, do USA a Kanady. Vedle mezinárodně uznávaných odrůd jako je Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc nebo Merlot jsou jejich specialitou vynikající vína z domácího Melniku (Široka melniška loza) či Rubinu.

Na a teď již konkrétně k ochutnávaným vínům:
Chardonnay 2007 Edoardo Miroglio. Obsah alkoholu 13,5 %. Hezká světle zlatá barva se zelenkavými záblesky. Vůně se mi ale už tak nelíbila, bylo v ní něco cizího, co z nás ale nikdo neuměl zařadit. Viskozita nižší. Chuť svěží, mírně kořenitá, ale též lehounce nahořklá. Dochuť kratší až středně dlouhá. Víno není vhodné k archivaci, ale já bych ho moc nemusel ani k okamžitému pití. Ohodnotil jsem na 5,5 bodu z 10 možných.

Muscat Ottonel 2007 Edoardo Miroglio z řady Saint Ilia Estate. 12,5 % alkoholu. Světlince zlatavá barva se zelenkavými odlesky. Jemná muškátová vůně, nízká viskozita. Chuť celkem příjemná, pikantní. Kratší až střední dochuť. Přítomným dámám dosti chutnalo. Já dávám 6 bodů.

Rosé de Noir 2007 Edoardo Miroglio. Vyrobeno, jak už naznačuje název z Pinot Noir. Obsah alkoholu 12 %. Bava trochu do oranžova, viskozita nižší. Slaboučká vůně jahod a peckovin. Chutí ale moc nezaujalo, zdálo se nám dost vodové. Dochuť krátká. Pro mě nejslabší víno večera, jen 5 bodů.

No Man´s Land Gold Rosé 2007 Damianitza. Zajímavý název naznačuje jakousi zemi nikoho na pomezí Bulharska a Turecka. Cuvée Merlotu a Cabernetu Sauvignon s 13 % alkoholu. Sytější růžová barva, vyšší viskozita. Krásná vůně jahod se šlehačkou. Mnohem kulatější než předchozí víno, zároveň ale příjemně pikantní se středně dlouhou dochutí. I když nejsem moc přítelem růžových vín, tohle se mi líbilo, dávám 7 bodů.

Pinot Nero 2006 Edoardo Miroglio. Obsah alkoholu 13,5 %. Tmavě granátová barva, vysoká viskozita. Příjemná těžká vůně tmavých peckovin a ostružin, plná chuť se stopami bariku. Hezké, vcelku harmonické víno, dámám se zdály trochu výraznější třísloviny. Dostává 7,5 bodu.

Merlot& Mavrud 2005 Edoardo Miroglio, Saint Ilia Estate. 13 % alkoholu. Barva velmi tmavá, skoro neprůhledná, střední až vyšší viskozita. Neobvyklá výrazná vůně, ve které se mísily ovocné tóny černého rybízu s jitrocelovým sirupem. V chuti méně plné, trochu kouřové, s lehce vystupujícími tříslovinami. Nejde o žádné velké víno, je spíše určené na běžnější pití, ale je celkem zajímavé, a to i příměsí u nás přece jen ne tolik známého Mavrudu. Oceňuji 7 body.

No Man´s Land Gold Red 2006 Damianitza. Cuvée Cabernetu Sauvignon a Merlotu s 13,5 % alkoholu. Barva velmi tmavého rubínu, viskozita střední. Těžká, trochu živočišná vůně s převažujícím tmavým ovocem. Středně plná chuť s opět trochu vystupujícími tříslovinami. Středně dlouhá dochuť. Dostává 8 bodů.

ReDark 2005 Damianitza. Neobvyklé cuvée Cabernet Sauvignon, Ruen a Rubin. Bulharskou odrůdu Rubin už jsem několikrát koštoval, ale o Ruenu jsem dosud ani neslyšel.Obsah alkoholu 13,5 %. Barva velmi tmavá, viskozita vysoká. Středně intenzivní těžká vůně lesních plodů. Plné tělo, chuť ostružin, zřetelný barik. Nepatrně lepší než předešlé, rozdíl ale menší než půl bodu, tudíž dávám opět 8.

Uniqato Melnik 2006 Damianitza. 13,5 % alkoholu. Barva tmavého granátu, vysoká viskozita. Ve vůni jistá podoba s předchozím vzorkem. Opět tmavé lesní ovoce, ale navíc višně. Plné extraktivní víno (je nefiltrované) s dlouhou dochutí. Určitě lahůdka. Pro mě vcelku očekávaný vrchol večera, tohle víno znám a velmi oceňuji. Tentokrát mu ale možná trochu uškodila ta řada velmi těžkých předchozích vín, takže „jen" 8,5 bodu.

Ještě snad orientačně cenovou hladinu. Ta se pohybovala od 155,- Kč u Muškátu po 415,- Kč za ReDark.

Atmosféra v hotelu byla tradičně velmi příjemná, personál ochotný, jen mi tentokrát (zde poprvé!) chyběly tradiční kousky chleba a sýra. Na závěr sice přišlo velmi chutné menu, což ale drobné zakousnutí mezi jednotlivými vzorky nemůže nahradit.(Něco podobného jsem kritizoval u nedávné ochutnávky Vinařství Skoupil v Pardubicích. Že by krize?) To byla asi jediná vada na kráse jinak příjemně stráveného večera.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3160x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5