O Víně

18.12.2008 Evas Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.12.2008 08:00

Koráb, Lahofer, Veverka - trojitá spokojenost

V poměrně krátkém časovém intervalu jsem absolvovala tři pražské ochutnávky tří různých vinařství, ve třech různých prostředích se zcela odlišnou atmosférou. Jedno ovšem společné měly: mou spokojenost a dobrý pocit. A o ty bych se s vámi ráda podělila, protože nejen kritikou živ je člověk.

Dějství první: Vinařství Koráb, Viniční altán, Praha 2

Boleradické vinařství sympatických bratrů Korábových vám jistě není neznámé. Moc pěkně tu o něm psal p.j. ve starším článku. Když jsem zjistila, že po roce na Grébovku opět zavítají, neváhala jsem. Nezaregistrovala jsem ovšem, že Viniční altán najel na zimní režim a že degustace nyní začínají o půl hodiny dřív. Lehkým lážo-plážo tempem, v domnění, že máme vydatnou časovou rezervu, jsme se dosmýkali na místo v okamžiku, kdy se začínal nalévat druhý vzorek. Bože, jak já nesnáším tyhle rušivé elementy, kteří si to přihasí pozdě, vpadnou vinařům doprostřed věty, šoupou židličkami a soukají se z kabátů!

Přišli jsme o Veltlínské zelené 2007 a dosedli jsme rovnou ke sklenkám s Rulandským šedým 2007 (pozdní sběr, zbytkový cukr 4,5 g, kyseliny 6,5 g, 13 % alkoholu) a mohli se pokochat světlou jiskrnou barvou, lehce ovocnou vůní zkombinovanou s krásnou chlebovinou a jemnou, nepříliš výraznou ovocnou chutí. Příjemné. Krásný začátek (pro nás opozdilé, samozřejmě).

Na spontánně kvašené Neuburské 2007 (pozdní sběr, zbytkový cukr 3,9 g, kyseliny 5,5 g, 12,5 % alkoholu) jsem se opravdu těšila. Moc mě zaujalo na Dobřichovických vinařských slavnostech, takže jsem byla na víno ze 74 let starých keřů znovu zvědavá. Ve skleničce potřebovalo víc času, rozvíjelo se pomalu, ale zato do krásy. Víno platinovo-zelenkavé barvy vonělo posekaným trávníčkem a velmi lehce jsem cítila i takový ten veltlínovský čerstvý pepř. Na jazyku působilo víno jemně a svěže, s minerálními tóny a s dlouhou, velmi jemnou a příjemnou kyselo-nahořklou dochutí. Paráda. Nezklamalo.

Následovala krásná přehlídka ryzlinků z roku 2007. Nejdřív zemský Ryzlink rýnský (zbytkový cukr 4,5 g, kyseliny 6,5 g, 12,5 % alkoholu) ze 42 let starých keřů. Světle slámové víno s elegantními odlesky vonělo po zralých hroznech a medu z lipových květů. Chuť byla harmonická, nevtíravá, provázená milou kyselinkou. Ještě zajímavější byl Ryzlink vlašský (taktéž zemský, zbytkový cukr 4,2 g, kyseliny 7 g, 12 % alkoholu), který ležel přes čtyři měsíce na kvasnicích. Vzorek syté zlaté barvy se zelenými okraji na hladince nádherně voněl čerstvými vlašskými ořechy, zrovna vyloupnutými ze zelené slupky, a ústa naplnil bohatou ořechovou chutí s dlouhým pikantním dozvukem. A do třetice Cuvée Ryzlink 2007 (zemské, zbytkový cukr 4,2 g, kyseliny 6,5 g, 12 % alkoholu, směs 60 % RV, 40 % RR). Na rozdíl od předcházejících vín bylo použito řízené kvašení a jedná se o jakýsi předstupeň budoucího sektu, který mají bratři Korábovi v plánu vyrábět. Víno jiskřivé žluté barvy tvořilo na sklenici úctyhodné líné mosty a mámilo úžasnou květinově-ovocnou vůní šmrcnutou hořkými mandlemi. Elegantní. Chuť je mírně v rozporu s vůní svěží a mladá, taková spíše veselá než vážná. Jako základ sektu si tuto směsku dokážu představit opravdu snadno.

Zemské rosé Agni 2007 (zbytkový cukr 6,3 g, kyseliny 6 g, 12 % alkoholu) se vymyká jak mládím vinohradu (5 let), tak dojmem, kterým na mě působilo: nezaujalo mě totiž. Na rozdíl od všech ostatních. Barvou se blížilo spíše cibulové slupce, což se mi moc líbí. Ve vůni se projevoval jeden z předků - irsai, který taky můžu. A jahodově-karamelová chuť snad musí chutnat všem. Objektivně: vytknout nemůžu nic. Subjektivně: všech ostatních vín od Korábů bych chtěla mít plný sklep, tohle si ale nekoupím. Jsou prostě věci mezi nebem a zemí, které nemají rozumné vysvětlení...

První červený vzorek byl moc pěkný pozdní sběr odrůdy Zweigeltrebe 2007 (zbytkový cukr 2,2 g, kyselina 5,9 g, 11,5 % alkoholu) ze 42 let starého vinohradu. Světle rubínová barva, úžasná ovocná vůně (višňová šťáva, černý rybíz), kulatá, plná chuť se šmrncem starých dubových sudů a s lehkou svíravostí v závěru. Moc lahodné a v kombinaci s nižším alkoholem dlouho pitné víno. Druhé červené, Svatovavřinecké 2007 (pozdní sběr, zbytkový cukr 3,9 g, kyseliny 6 g, 12 % alkoholu), bylo na rozdíl od prvního kvašeno spontánně. Ve vůni tohoto granátového vína se projevoval vanilkový nádech z použitých sudů a povidlovo-čokoládová vůně lákala k doušku. Chuť se mi ale zdála řidší než u předchozího vzorku, myslím, že jsme víno pili předčasně. Potřebovalo by ještě tak tři čtyři roky.

Závěrečná tečka v podobě ledového Ryzlinku vlašského 2007 (zbytkový cukr 183,2 g, kyseliny 9,1 g, 8,5 % alkoholu) mě obrátila na víru :-) Na víru, že i tahle sladká vína mi můžou chutnat. Je to vlaštovka, to ano, ale obvykle jen přivoním a smočím rty a zbytek s radostí vyslope drahý můj. Tentokrát utřel! Nesmírně omamnou vůni sušeného ovoce, rozinek a přezrálých hrušek následovala plná chuť těchto plodů kombinovaná s dosti výraznou citrusovou kyselinkou, která povýšila sladké víno na božsky lahodný a naprosto harmonický mok. Nejlepší ledové, které jsem kdy ochutnala!

Ochutnávka to byla výborná. Vína Vinařství Koráb jsou velmi specifická a jedinečná. Ani vína ročníku 2007 nepůsobí díky stáří keřů jako nevyzrálá mládež, ale mají už charakter nějaký čas ležících vín. Ráda bych poděkovala bratrům Korábovým za jejich práci, výborná vína, ochotu mluvit se zákazníky a statečnost, se kterou nesli poznámky o korkových vínech (protože nějaká se tam opravdu ten večer našla).

Dějství druhé: Vinařství Lahofer, Hotel Metropol, Praha 1

Vinařství Lahofer je moje srdeční záležitost, takže když jsem se dozvěděla, že pořádá ochutnávku vín pro své obchodní partnery v Praze, nestydatě jsem se vetřela taky. Hotel Metropol je nový a moderní a najdete ho v nejcentrálnějším centru - na Národní třídě. Luxus, moderna a design na vás křičí z použitých stavebních materiálů, z nábytku, z nádobí, z osvětlení a dokonce i ze záchodové mísy. Ačkoliv mnozí hosté přišli v oblecích a večerních šatech, disciplínou zrovna neoplývali, a projevy, které souhrnně nazývám jako "efekt šestého vzorku" (tj. hlasité mluvení, často mimo téma, hlasitý smích, přihlouplé poznámky a machrování rádoby odborníků před naprostými laiky), se tentokrát dostavily snad hned při vzorku druhém. O to úctyhodnější je výkon pana Chaloupeckého, prodejního manažera, který představil všech 13 vzorků i celé vinařství včetně výrobních postupů, viničních tratí, historie i plánů do budoucnosti naprosto profesionálně, bez zaváhání a výbornou spisovnou češtinou (ačkoliv vím, že jinak mluví krásnou moravštinou) a i rozdováděné a suverénní kravaťáky dokázal ukočírovat tak, že ti, co se chtěli něco dozvědět, mohli být spokojeni.

Ochutnávka byla rozsáhlá:

1. Neuburské 2007 (PS, U Hájku, šarže 1207, c: 3,7 g, k: 7,2 g, 11,5 %)
Zelenkavá barva, kořenitá travnatá vůně, chuť ne zcela harmonická, trošku divoká, věřím, že je to mládím vína.

2. Ryzlink rýnský 2007 (kabinet, Babičák, šarže 907, c: 2,4 g, k: 7,4 g, 12 %)
Zlato-zelená barva, ovocná vůně (kyselé zelené jablko), svěží, lehoučká chuť. Příjemné, nekompromisně suché víno.

3. Frankovka 2006 (PS, Babičák, šarže 1306, c: 2,6 g, k: 5,7 g, 12 %)
Víno rubínové barvy, omamná vůně griotkových bonbonů (višně v čokoládě), v ústech hladivé, oblé, lahodné.

4. Zweigeltrebe 2006 (PS, Babičák, šarže 1506, c: 2,2 g, k: 5,2 g, 12 %)
Granátové černo-rudé víno leželo dvanáct měsíců v sudu barrique, nabízí podmanivou vůni borůvek a kávy a lehký nádech dřeva, zaplní ústa bohatou ovocnou chutí s vanilkovým dozvukem. Můj favorit večera.

5. Svatovavřinecké 2006 (PS, Babičák, šarže 1406, c: 2,2 g, k: 5,7 g, 12,5 %)
Barva malinko hnědavá, vůně rumovo-povidlové koláčové náplně, trochu mák. Vanilka a kouřový nádech v dochuti potvrzují dvanáctiměsíční ležení v sudu. Příjemné.

6. Veltlínské zelené 2007 (PS, Babičák, šarže 607, c: 3,8 g, k: 6,8, 12,5 %)
Pěkná nazelenalá barva, výrazná kořenitá vůně, pepř, chuť minerální, zdá se mi trošku ostřejší, slušela by mu kombinace s nějakým výraznějším sýrem či uzenou rybou.

7. Müller-Thurgau 2007 (kabinet, Babičák, šarže 507, c: 6,5 g, k: 6,5 g, 12 %)
Zlato-zelená barva, svěží, veselé ovoce ve vůni, osvěžující, mírně mentolové na jazyku s cukříkem v dochuti. Na pití po lehkém obědu.

8. Sauvignon 2007 (PS, U Hájku, šarže 3007, c: 7,5 g, k: 6,9 g, 13 %)
Zlatá barva opět se zelenými odlesky, ve výrazné vůni opravdu panem Chaloupeckým avizovaný květ hluchavky, ale taky angrešt a trošku grep, chuť lahodná, harmonická.

9. Tramín červený 2007 (PS, U Hájku, šarže 1407, c: 9,6 g, k: 6,2 g, 12,5 %)
Jako u všech bílých vín od Lahofera opět zelenkavý nádech, vůně planých růží, typická tramínová. Asi pěkný tramín, ale já tuto odrůdu prostě nerada a ani Lahofer mě nepřesvědčil...

10. Sauvignon 2007 (PS, U Hájku, šarže 2307, c: 23,6 g, k: 6,6 g, 11 %)
Opět jiskřivá nazelenalá, vůně mnohem slabší a méně zajímavá než u předchozího sauvignonu, cukr příliš vystupuje, víno by mě při delším pití navzdory nízkému alkoholu svou sladkostí zmohlo a unavilo. Tohle mít nemusím...
 
11. Rulandské šedé 2007 (VzH, U Hájku, šarže 1307, c: 11 g, k: 6,2, 13 %)
Sytá žluto-zelená barva má jiskru, jemná vůně přezrálého ovoce, medu a čerstvé vypečené chlebové kůrky je skutečně okouzlující, stejně tak chuť, která je plná, vyvážená a harmonická. Není to pití na dlouhý večer, jinak ale opravdu kouzelné.

12. - 13. Sauvignon 2008 (PS, U Hájku) a Muškát moravský 2008 (PS, Ke Křídlůvkám)
Mladá víno, takže zatím mléčná barva a chuť grepového džusu. Sauvignon měl v té době 50 gramů cukru a 8 gramů kyselin, muškát přes 80 gramů cukru. Netradiční sladká tečka.

Pěkná akce, výborná prezentace na vysoké úrovni, opravdu impozantní přehlídka v současnosti prodávaných vín, dosti velký podíl vín s výraznější a moc příjemnou kyselinkou, plus ochota a vstřícnost pana Chaloupeckého i dalšího přítomného zástupce vinařství pana Pitoura - to vše mě opět přesvědčilo, že Lahofer zůstane mezi mými oblíbenci :-)

Dějství třetí: Vinařství Veverka Čejkovice, Vinotéka U soudku, Praha 9

O tom, jak ochutnávky probíhají v Kbelské vinotéce, jsem už psala v článku o degustaci Ampelosu. Ochutnávka vín Františka Veverky probíhala ve stejném duchu, v atmosféře takřka rodinné, přátelské, uvolněné, navíc šlo opět o tematickou akci, tentokrát Mikulášskou. Žádní notýskáři tam nechodí, hosté se dost hlasitě baví, všichni se navzájem znají. Takže moje poznámky podle toho taky vypadají :-) Neměla jsem žádná velká očekávání, protože pan Veverka uspořádal degustaci v této vinotéce i na loňského Mikuláše a přestože je to opravdu milý, sympatický a velmi vtipný pán, vína mě tehdy nijak zvlášť nezaujala.

Asi jsem tehdy byla úplně mimo. A nebo spíš tentokrát? Protože letošní ochutnávka byla moc pěkná. Hned vstupní vzorek mě dostal! Nenápadným projevem a milou obyčejností, které mu paradoxně zajistily šarm. Zemský Müller-Thurgau 2008 (Helezný díl, c: 0,8 g, k: 6 g, 12,5 %) byl jiskrný, svěží, lehoučký a nevtíravý. Prostě mladík, vtipný a zábavný, který to už má ovšem v hlavě srovnané. Moc pěkný byl i následující Ryzlink rýnský ročníku 2006 ze stejné tratě (PS, c: 1,8 g, k: 6,2 g, 13,5 %). V barvě nevýrazný, vůně příjemně naleželá, lehounce lipová, chuť harmonická a plná.

Ani Veverkův Tramín mě na víru neobrátil. Výběr z hroznů 2007 (c: 10,5 g, k: 6,8 g, 13 %) voněl typicky po růžích a trošku perníkovém koření, bohužel zrovna tahle vůně se mi zdá nesmírně vlezlá a otravná. Na jazyku působil mdle až únavně. Nic pro mě. Další výběr z hroznů, Hibernal 2007 (c: 18 g, k: 7,9 g, 13 %), byl zajímavější. Víno vyšší žluté barvy vonělo tropickým ovocem, malinko černým rybízem, tytéž složky se projevovaly i v chuti. Kyselinka dokázala sladkost pěkně vyvážit.

Přechod k červeným vínům zajistil Růžový kavalír, tedy Zweigeltrebe 2007 (c: 5 g, k: 6,2 g, 12,5 %). Fajn pití velmi světlé čisté růžové barvy, s vůní lesních jahod a svěží chutí. Další letošní víno, Modrý Portugal (zemské, c: 1,2 g, k: 5,8 g, 12,5 %), mi zase sedlo jako hrnec víte kam! Krásná malinová vůně a příjemná lahodná chuť, která láká k dalším douškům. Obyčejné a jednoduché, ale v jednoduchosti opravdu někdy bývá síla!

Jediným vínem večera z jiné tratě byl Dornfelder 2007 z tratě Novosádly (PS, c: 1,5 g, k: 6,1 g, 12,5 %). Granátově červené víno vonělo višněmi a povidly a chuť byla kořenitá s mírným projevem dřevěného sudu. Myslím, že je ještě brzo na otevírání tohoto vína. Jakostní Alibernet 2007 (c: 2,1 g, k: 6,7 g, 13 %) vonící mou milovanou sladkou paprikou chutnal lahodně a plně, po tmavém bobulovém ovoci, v závěru byla znát výraznější tříslovina. Pan Veverka se vyjádřil, že do tohoto vína se musí člověk vpít a že druhý či třetí pohárek zachutná. Mě teda zachutnal hned první!

Pozdněsběrový Cabernet Sauvignon 2007 (c: 1,5 g, k: 5,8 g, 12,5 %) s vůní borůvek, čokolády a vanilky (barrique) byl harmonický, ale nijak zvlášť zajímavý, a myslím si, že ceně 333,- Kč neodpovídal. Poslední vzorek, výběr z hroznů odrůdy Merlot (2006, c: 8,2 g, k: 6,2 g, 13 %), byl cítit jablkem, na jazyku byl divoký a nepříjemný - podle mého názoru se jednalo o skutečně vadnou lahev se znovu rozjetým vínem, kvasné procesy byly znát, jak ve vůni (dá-li se to tak vůbec nazvat), tak v chuti. Zajímavé je, že při závěrečném hlasování o favority večera, jak bývá v této vinotéce zvykem, zvítězil mezi červenými víny právě tento Merlot! Tak nevím...
Mezi bílými víny zvítězil (myslím) Hibernal a které víno zvítězilo v kategorii růžových, zkuste hádat :-) Já jsem hlasovala pro obě letošní vína.

Tři ochutnávky tří různých vinařství během jednoho týdne, na třech různých místech, s různými lidmi a všechny povedené. To se hned tak nepodaří, takže mi to nedalo, abych neupozornila na ty, kteří mi takový fajn týden zajistili. Všem moc děkuji a zakládám jim fankluby :-)

P.S.: A jestli jste dočetli až sem, měli byste se nad sebou zamyslet a jít dělat něco užitečného, protože takhle tu finanční krizi nevyřešíme :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3419x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5