O Víně

02.12.2008 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.12.2008 07:00

Degustace vín firmy Vinařství Volařík Mikulov ve vinotéce Za divadlem ve Žďáře nad Sázavou

Vinařství Volařík asi ještě neznáte a předem vám řeknu, je to chyba! Ani já jsem je neznal, ale už jsem tu chybu napravil, díky degustaci, kterou pořádala vinotéka Za divadlem, ve Žďáře nad Sázavou 12. listopadu 2008 ve vinotéce Za divadlem.

Rodina Volaříkova se zabývá hoteliérstvím, ale rodinná tradice a navíc i potřeba gastronomie ji zavolala k výrobě vína. Na naše poměry je to firma střední velikosti, která velkou část produkce prodá jako jakostní vína, která se vypijí ve spřízněných hotelech, ale v jejím vlastnictví je hned několik vinic ve vyhlášených polohách, které výrazně ovlivňují charakter vína a z nich byla vyrobena lahvová vína, která jsme ochutnali. Firma by ráda prorazila se svými víny a proto sází na kvalitu a preciznost. Tomu je podřízen celý proces výroby, co nejšetrnější k hroznům a na nejmodernějším zařízení. Enologem a sklepmistrem firmy je Filip Mlýnek, prý mladý kluk, o kterém se začíná mluvit a potom co jsem ochutnal jeho vína, je mi jasné proč. Vína jsou na vysoké úrovni, perfektně zvládnutá a ve stylech vhodných pro gastronomii a navíc ve velmi zajímavých, u nás neběžných, občas i exotických, takže předpokládám, že budou vyhledávána, už jen pro výjimečnost stylu. Pokud bych měl najít něco společného a typického pro ochutnaná vína tak rozdílných stylů, mohu pouze říci, že jsem si všiml velmi řídkých mostů ve sklence, které stékaly pomalu a ve velkých kapkách. To naznačuje vysoký extrakt.

Veltlínské zelené 2007 kabinet, Perná, Věstoňsko. První vzorek a hned překvapil pevným tělem a kvalitou. Za takový by se jiné firmy nestyděly ani v druhé polovině degustace. Je v chuti dost silný, ale dobře sladěný, takže pan Balga v jeho popisu klidně použil slovo jemňoučký. V chuti kromě koření a pěkné kyselinky i trocha lipového květu.

Veltlínské červené rané 2007 pozdní sběr. Krásně a sladce vonící víno, ale v chuti velmi suché, i když v závěru troška sladkosti přeci jen je. Této podceňované odrůdě starší vinohrad přispěl minerálností a extraktem a i když je známá tím, že velmi rychle stárne, přesto mi vínko zavonělo i chutnalo jak povedené, velmi mladé vínko na některém z prvních zimních koštů. Příjemné pití.

Ryzlink vlašský 2007 kabinet, Dolní Dunajovice, Plotny, 40 let stará vinice. Zatraceně dobrý vlašák, se kterým se mohou všude chlubit. Prý je podobný těm známým vlašákům z Mikrosu. Trošku uváženější nástup chuti, ale pak už je to bomba, minerálnost, šťavnatost, na konci med. Víno k cimbálu!

Rulandské šedé 2007 kabinet, sur-li. Toto není klasický šeďák s chlebovinkou, spíše lehké svěží vínko, které vám dá příležitost hledat, co v něm vše najdete.

Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr, Perná, Boží Muky. Po ochutnání tohoto vína hlásili někteří, že jim nechutná, neboť jde o u nás zcela nevídaný, zato v Německu poměrně běžný petrolejový ryzlink (vzniká prý jen na některých půdách, které u nás nejsou běžné - břidlice?). Petrolej je dost výrazný, ale v chuti mu zdatně sekunduje nejrůznější ovoce, silně a velmi příjemně sladké meruňky, dým. Kombinace petrolej a meruňky je velmi neobvyklá (zároveň minerální a ovocná chuť!) a velmi příjemná. I ti co z počátku protestovali, se během jediného malého vzorku rychle vpili a i při pozdějším dopíjení se lahev vyprázdnila okamžitě. Určitě to není běžné pití, ale dokázal bych si ho představit třeba v dobré společnosti v pánském klubu, možná i s doutníkem...

Tramín červený 2007, 13,5 % alkoholu. Suchý tramín vhodný do gastronomie. Mosty vytváří jen jednotlivé, přísně ohraničené kapky, které jen velmi neochotně stékají po skle. Je dost typický, s vysokou kořenitostí, jen jsem marně hledal tu opojnou růži.

Pálava 2007 výběr z hroznů, polosladké, 12,5 % alkoholu. Tak jak Tramín byl málo podobný naší klasice, Pálava ukázala, že umí Tramín velmi dobře zastoupit. Nádherná, krásně tramínová, opojná, ale svěží a lehká, bez té opojné těžkosti. V chuti byla silná sladkost, ozdobená hořčinkou. Pálava je jistě atraktivní odrůda a toto víno ji představuje opravdu skvěle.

Svatovavřinecké 2007 pozdní sběr, Březí, Ořechová hora, 22,8 °NM. Ve vůni dost silné odbourávání, v chuti švestka, možná i povidla, po čase pražené kávové zrno. Podle mne víno s potenciálem vytvářet během zrání další a další chutě.

André 2006 pozdní sběr, Dolní Dunajovice, Plotny. Jemné s dost typickou chutí odrůdy, ale opět v ne zcela běžném stylu. Ještě stále bylo cítit odbourávání, šťavnatá ovocná chuť s dlouhým koncem, jemné tříslovinky.

Merlot 2007 pozdní sběr. Opět sázka na změnu, zatímco všichni se chlubí Cabenetem Sauvignon, Vinařství Volařík nabízí neméně atraktivní Merlot. Chuť je vyzrálá, zakulacená, ale i ostrá kyselinka, tříslovinka, kouř, možná i petrolej, dřevité tóny a vanilka naznačili barik - musel jsem se zeptat - ano, ale jen polovina byla v bariku, proto ten zvláštní výraz! Merlot 2008 bude s přívlastkem výběr z hroznů!

Musím přiznat, že červená vína v sobě skrývají zřejmě více než jsem dokázal odhalit během té chvilky, kterou jsem měl na degustaci, jednak proto, že smysly byli ještě nasyceny těmi bílými víny (zvláště Pálavou) a navíc nejlepší léta mají ještě před sebou a hádejte si jak se bude vyvíjet tak komplexní víno ve stylu, se kterým se setkáváte vlastně poprvé! Toto určitě nebyla jednoduchá degustace, ani pro pana Balgu, který musí představit vína i s tak neobvyklými styly, jako třeba ten petrolejový Ryzlink rýnský, protože ze začátku jsme všichni překvapeně vykulili oči a potřebovali jsme čas navíc, abychom vstřebali novou a nezvyklou chuť. No řekněte - kdypak jste naposledy ochutnali petroleje?

Po skončení degustace se rozproudila obzvláště družná zábava, možná už naposledy, protože příště už v nových prostorách!

Související odkazy:
- Oficiální stránky www.vinarstvivolarik.cz

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4193x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5