O Víně

02.09.2008 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Galerie Rýnských ryzlinků podruhé

Stejně jako loni, jsem i letos zavítal na Galerii Rýnských ryzlinků 2008 v Bzenci. Zlepšili se pořadatelé od loňska, nebo ne?

Už od loňska jsem pochopil, co je míněno rčením „Ryzlink rýnský, král vín, víno králů". Pochopitelně to neplatí plošně pro všechny vzorky, ale už alespoň vím, kde mám ty svoje favority hledat. Letošní galerii jsme navštívili pro změnu druhý den konání, v sobotu. Udělali jsme dobře, místa zde bylo rozhodně víc než loni v pátek viz foto. Vzorky byly doplněny minimálně jednou lahví na každý. A docela dlouho trvalo, než začalo chybět to víno, které jsme se chystali ochutnat. Vstupné 200,- Kč zahrnující velkou kvalitní skleničku a katalog se mě jeví jako přiměřené. Lístek na příplatková vína (velká zlatá medaile, zlaté medaile, ledová a slámová vína) stál 12,50 Kč.

K organizaci mám opět stejné výhrady jako loni Galerii Ryzlinku rýnského 2007 v Bzenci.
Tedy znovu:
- Málo informací o systému příplatků. Nic v katalogu, nic u vstupu.
- Vyčlenění příplatkových vín s řazení podle obcí a soustředění na jedno místo.
- Katalog je bez bodových známek, je zde uvedeno jen dosažené ocenění. Oceněných vín je obrovské množství! VZM a ZM - 15,0 %, SM 47,4 %, BM 25,9 %. Celkem 88,3%!!! (Počty jsou jiné než je uvedeno v úvodu katalogu, pořadatelé mají trochu problémy s procenty i počty).

Jediné co se zlepšilo, byla vytíženost prostorů. Prostory, kde se výstava konala, byly rozšířeny. V jednom křídle byla česká a moravská vína, druhé křídlo patřilo zahraničí a vínům za příplatek. Oproti loňskému roku jasné zlepšení. Dokonce jsme bez problémů našli i místo k sezení. Tímto rozšířením prostor se ale bohužel zhoršila situace, pokud jste chtěli vzájemně porovnávat vína se zlatou medailí a ty ostatní. Představovalo by to přebíhání mezi křídly sklepa.

Pozitiva jsou také stejná jako loni:
- Velký košt vína věnovaný jedné odrůdě. Letos bylo k dispozici 381 vzorků. Nehodnocená vína v katalogu chyběla, takže je asi reálné katalogové číslo 386 celkem.
- Dostatečné množství kvalitních, až velmi kvalitních vzorků.
- Mezinárodní skladba vín. 47 Německo, 27 Francie, 21 Rakousko, 21 Slovensko a zbytek s jiných zemí (z ČR 260).
- Dvoudenní konání výstavy s ponechanými lahvemi na druhý den.

Dost statistiky, pojďme k vínu. Po pár vínech z Moravské oblasti, která nás překvapila maximálně vysokým nasířením, jsme přešli na zahraniční. I když bílá vrána se přece jenom objevila, hned první vzorek dle mého výběru byl vynikající, HORT J. Ing, Znojmo, 2007, pozdní sběr, suché. Možná, že za tu často nalezenou volnou síru, může pro košty neobvyklá velká sklenice, ze které nejsme zvyklí degustovat.

Hned poté jsme se vrhli na zahraniční vzorky. Přece jen, jinde nemáme možnost se s nimi v takovém počtu běžně setkat. Okamžitě jsem chtěl zkusit víno loňského vítěze do 12 g/l zbytkového cukru. Vzorek i se stříbrnou medailí byl skvělý Johanishof, Johannisberg, 2007, pozdní sběr, suché . Podle mě určitě lepší než přeslazený pozdní sběr 2007 stejného výrobce s medailí zlatou. Z Německa jsme ochutnali i další podařené vzorky, obzvlášť kabinety naší skupince neskutečně seděly. Jejich výčtem se zde nebudu zabývat, ale jeden uvést musím. Je to vzorek, který se mě osobně líbil z celé výstavy úplně nejvíc a nebyl jsem sám. Allendorf F., Winkel, 2007, kabinet CHARTA , perfektní suchý kabinet. Když jsem se k němu později vrátil, abych si mohl zapsat nějaký delší popis, už nebyl. Ochutnané francouzské vzorky měly často petrolejové tóny, které osobně nevyhledávám. Mám poznamenaný pouze jeden, co mě zaujal. Rakouské jsme chutnali jen tři, rozhodně byly lepší, než dva vybrané slovenské vzorky.

Po krátké občerstvovací pauze a návratu k domácím výrobcům, už pole nevypitých lahví hodně prořídlo. Nedostalo se na nás vše, co bychom si přáli, ale i tak bylo stále co pít. Zkusili jsme i vítěze, velkou zlatou medaili soutěže do 12 g/l zbytkového cukru Sonberk a.s, Popice, 2006, pozdní sběr, suché II. Jde o firemní řadu zvanou výrobcem odvážně „grand cru", šarže 0506. Vino světlé barvy, poněkud zastřené vůně, plného těla, ovocné chuti. Mě bohužel jako jednička výstavy nepřesvědčilo. Ano je dobré, možná i výborné, ale podle mě má ještě čas. Určitě vhodné do archivu. Dokonce se mě v nepřímém srovnání zdál být lepší „jen" zlatý Sonberk a.s, Popice, 2006, pozdní sběr, suché I. Zde jde o řadu „stříbrný sonberk", šarže 0606. Předpokládám u něj lepší cenu a na okamžitou spotřebu bych to označil jako tip na kup.

Vítěze druhé velké zlaté medaile, soutěže nad 12 g/l zbytkového cukru byl Znovín a.s, Znojmo, 2006, slámové . Toto jsme sice přímo na místě nepili, ale kdo jej znáte jistě víte, o jakou jde bombu, se spoustou zahraničních ocenění (a stále je ještě v nabídkovém katalogu).

Dál už jen bez jakéhokoliv pořadí vzorky, které jsem si označil jako velmi dobré, nebo hodně zajímavé:
Kuchař Oldřich Bzenec, 1997, pozdní sběr - plné, pěkně udržené víno. Zajímavé tím, že loni měl stejný výrobce ve stejném ročníku i přívlastku vystaven super petrolejový vzorek. Tento petrolej nevykazoval.
Mikrosvín Mikulov, 2005, výběr z bobulí, sladký - ani jsem netušil, že mě tento vzorek zaujal i loni :o). Ale je opravdu velmi chutný.
Vinařství Rajský, Moravská Nová Ves, 2007, pozdní sběr, suché - proboha, třetí „Deja vu" loni mě chutnala 06 tohoto vinaře!
Sůkal M., Nový Poddvorov, 2007, pozdní sběr, suché
Schloss Johannisberg, Johannisberg (D), 2006, jakostní
Nägler R., Oestriech-Winkel (D), 2007, jakostní
Richter R., Wenningen (D), 2006, kabinet, feinherb
Hartweg, Bablenheim (F), 2004,, Grand Cru

Návštěvu galerie můžu i přes popsané nedostatky doporučit. Snad pořadatelé překvapí a zase nějaký do příštího ročníku odstraní. Pro toho, kdo si rýňáky ještě neoblíbil, návštěvu doporučuji. Pro toho, kdo má rýňáky v oblibě, by měla být návštěva přímo povinnost. :o)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3108x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5