O Víně

06.04.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Košt vína - Míkovice 3. duben 2004

Poslouchaje celé sobotní dopoledne slovenské Horkýže a jejich novou šílenou desku Alibaba, měl jsem skvělou náladu a na košt jsem se vyloženě těšil. Po vydatném obědě a nezbytném šlofíčku tedy vyrážím - prvním překvapením však je, že v míkovickém kulturáku bylo asi tak 2x až 3x méně lidí, než v minulých letech… Že by špatné načasování termínu koštu?
No, nakonec nevadí, aspoň se nebudu muset tak proplétat davem a zbude nám víc vína :-). Vín je letos požehnaně, v brožurce koštu se dočtu, že jich je letos až 602 vzorků ( !!! ). Více bílých, než červených, tak ještě koštovku do ruky a jdu na to.
Hned ze začátku sice prohlašuji, že dnes budu pít jen Pálavu a Cabernet Moravia – mám rád výraznější vína a tyto dvě odrůdy nejsou všude k mání, ale pohled do katalogu můj jednoznačný plán mění. Ano, je tady hodně Müllerů, Ruland, Chardonnay atd., ale já se vrhám na odrůdy "okrajové", z nichž některé jsem ještě neokusil. Zde tedy přijměte několik mých individuálních pohledů na tyto neobvyklá a ne vždy dostupná odrůdová vína :

Hibernal - v katalogu několikrát chybně uvedeno „Hybernal“. Tuhle odrůdu znám např. od p.Spěváka z Dubňan (v naší Encyklopedii o ní píšeme ZDE ) a vím, že z ní může být hodně dobré víno. Tady na koštu představuje svůj Hibernal pan J.Turek ze Starého Poddvorova 288, jde o bílé víno jakostní, ročník 2001, které bylo oceněno známkou 18,8 ( z maximálně 20 bodů ). Víno je plné, chutná mi, má krásnou barvu. Zkusím pana Turka později kontaktovat, měl na koštu celkem 10 odrůd, některé právě ty, které mě zajímají více - snad svá vína lahvuje.

Portugal šedý - známka 18,4 výrobce p. M. Rozbořil z Kostic. Zřejmě jakostní, ročník neuveden. Přiznám se, že jej piju prvně. Víno na mě taky působí kladně a příjemně, má vyšší kyselinky, vůně je slabší, lepší však chuťově. O této odrůdě budu muset napsat samostatný článek, je téměř neznámá.

Portugal bílý - známka 18,3 výrobce p.L.Habarta z Kunovic 952. Ročník 2000, pozdní sběr. Můj dojem je podobný jako u Portugalu šedého – vyšší kyselinky, slabší vůně, chuťově lepší. Taky Bílý Portugal zaslouží samostaný článek...

ECS - známka 18,3 výrobce opět p. J.Turek ze Starého Poddvorova, jakost ani ročník neuvedeny. Kamarád tvrdí, že jde o novošlechtěnou odrůdu, která ještě nemá ani jméno a proto se označuje takovouto zkratkou. Jak říkám, bude to chtít se zeptat pana Turka. Víno je plné, má velmi zvláštní, měkkou a hladkou vůni, kterou ještě neznám. Působí na mě příjemně, jen nevím, jestli jde o víno suché – spíš tipuji polosuché. Do brožurky jsem si poznamenal, že jde o dobré „ženské pití“ …

Sieger - známka 18,4 výrobce p.K.Fusek, Kudlovice 30, ročník ani jakost neuvedeny. Víno je výrazně voňavé, barva světlejší, v chuti je taky výrazné a jak říkám trošchu „pichá“ – tedy že není hladké, jako by bylo syceno bublinkama, ale jen velmi lehounčce.

Děvín - známka 18,0 výrobce p.F.Strýček z Moravského Žižkova 306. Jde o výběr z hroznů, ročník 2002. Odrůdu Děvín znám od pana Masaryka ze Slovenska a nevím, proč tady v Míkovicích vyfasovala známku je 18,0. Tenhle Děvín je velmi krásně navoněný, velmi příjemný a výrazný i v chuti. S kamarádem se shodujeme, že rozeznáváme jasné kopřivy, angrešt, ale je tam ještě něco…. Ano, žvýkali jste někdy za mlada na louce šťovík ? Je nakyslý, ale přitom i sladký – tak to cítím v tomhle bílém Děvíně. Mňam – je to první vzorek, od nějž si jdu pro nášup. O Děvínu čtěte ZDE.

Leanka - tak opět má první zkušenost s touto odrůdou. Známka 18,6 výrobce p.Ing.J.Musil z Mařatic ( = část Uh.Hradiště ). Jakostní víno, ročník 2002. Jako spousta dalších obsahových i jazykových chyb v katalogu výstavy, je toto bílé víno uvedeno mezi červenými, no ale nás neoblafli…Tato Lea(á)nka má téměř neznatelnou vůni, chuť však vše napravuje, je výrazná, vyšší kyselinky, až Lou : „…podívaj, naskočila mi husí koža !“ O odrůdě Leanka - jde-li tedy ovšem o Peseckou Leánku, píšeme ZDE - jde-li o Leánku, takto řečenou jako Dívčí hrozen, pak si počtěte ZDE

Dobrá, zkouším „povinně“ a rád i obvyklé odrůdy jako Aurelius, Tramín, ... Pálava byla pouze v jednom vzorku, bohužel mi ji už vypili ( ! ) a asi po 1,5 hodině se vrhám do suterénu na vína červená….
Tady je výběr užší, asi 10x menší prostor, zato vřelejší atmosféra. Začínáme :

Sevar - poměrně dobrá známka 18,7 výrobce p.V.Habarta z Mařatic. Jde o pozdní sběr 2002, tedy poměrně dobrou úrodu. Sevar pěstuje taky např. Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice a od nich vím, že jde o odrůdu spotřebitelsky vítanou, kvalitní.Také toto víno mě nezklame – velmi výrazná vůně, chuť po rybízu, trochu tvrdší. Poznámka „OK“ znamená, že si dávám ještě jednou – víckrát je mi houpé, nechám taky ostatním… O Sevaru píšeme v Encyklopedii ZDE.

Oděsa - známka 18,6 výrobce p.J.Turek ze Starého Poddvorova. Jakostní víno sklizně 2001. Rubínová barva, temná až dusivá ( v dobrém ) chuť, cítím tam jasně přezrálé třešně, kterých jsem se něco natrhal a nacpal. Taky vyzrálou angreštovou kyselo-sladkost. Že by takové prima víno vyvinuli v Oděse ??? O Oděse musím taky zjistit něco navíc.

Malbec - známka 18,7 výrobce VIP PŠEJA (?) Zlín, jakostní sklizeň 2002. Velmi tmavá barva, vůně velmi slabá - nejspíš „alkoholová“, ani chuť nic moc, málo extraktivních látek, no, nevím. Za co má těch 18,7 ? Nebo – že bych už „jel“ ?
V naší Encyklopedii si o odrůdě Malbec přečtěte ZDE

Agni - známka 18,4 od p.Ing.A.Tománka z Boršic, sklizeň 1999. Bohužel už nebylo k dispozici, všechno mi to vypili – ale ten, kdo nalíval, mi tvrdil, že ti, kteří Agni zkusili, se shodli že „..prý slabota, o nic jsi nepřišel..“. Něco o odrůdě Agni se můžete dočíst ZDE.

Cabernet Moravia - podle mě velice perspektivní a kvalitní odrůda, která v přívlastkových sklizních a z nich dobře zpracovaných vín ( které můžete ochutnat třeba právě na podobných koštěch ) převyšuje vůní, chutí i celkovým dojmem Cabernet Sauvignon. Má neopakovatelnou vůni, temnou barvu a až děsivou hloubku… Bohužel, nejvýše oceněný vzorek na 19,1 ( na červené víno vysoká známka ) od p.A.Zajíce z Mařatic je už vypitý, ale ty od ostatních vinařů se známkami 18,6 mi také velmi chutnají, nicméně nemají všechny popsané vlastnosti dohromady – jeden má světlejší barvu, druhý pokulhává v prázdnější chuti atd. Ze zkušenosti jiných koštů vím, že i mezi vzorky s nižšími známkami můžete objevit individuálně velmi příjemné víno, tak pro jistotu chutnám všech 7 dostupných vzorků moravského Cabernetu. Bohužel, žádná „štika“ se tady už nevyskytuje. O Cabernetu Moravia píšeme v naší Encyklopedii ZDE.

Pak jdu do dalších cabernetových vín – Cab.Sauvignon a Alibernet ( nevěděl jsem, že jej ZEAS Polešovice pěstuje ?! ). Taky několkrát zkouším oblíbenou Frankovku a několik vzorků Zweigltrebe, nemohu vynechat ani vzorky tvrdšího André a jemnějšího SvVavřince …. No, přiznám bez mučení, že už toho mám dost a děkuji osudu, že jsem byl odvezen do teplé postýlky :-) Koštovku i politý program jsem zachránil, o ostatních osobních prožitcích diskrétně pomlčím.

Letošní míkovický košt byl viditelně klidnější, méně navštívený, někdo by řekl slabší, ale šlo přeci především o vína, no ne ?
Jinak bych mohl napsat asi to samé, co vloni ZDE o koštu Míkovice 2003 - fotky z loňska se nám sice vypařily, když nám spadl server, ale text jsem tehdy napsal dobře. Náladu a tance z letoška Vám přiblíží několik foteček. Příští víkend na velikonoční neděli 11.4. je košt v Polešovicích, v sobotu 24.4. týden na to je od 17h košt v "Derfli", tedy v Uh.Hradišti - Sadech a pak na 1.máje oslavíme vstup do Unie na zimáku v Uh.Hradišti na „Mařatickém“ koštu – taky se můžete podívat na náš seznam koštů – ZDE.

Tak neseďte doma lenoši a tradáá za kulturou!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3638x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5